kirik.gen.tr https://www.kirik.gen.tr Kırık, Kırıkların Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kirik.gen.tr Thu, 02 Mar 2017 00:00:00 +0000 Wed, 22 May 2019 00:00:00 +0000 60 Kırık Ve Çıkıklarda İlk Yardım https://www.kirik.gen.tr/kirik-ve-cikiklarda-ilk-yardim.html Tue, 11 Sep 2018 19:31:00 +0000 Kırık ve çıkıklarda ilk yardım, Kırık vücutta bulunan Kemik bütünlüğünün herhangi bir nedenden dolayı bozulmasıdır. Çevreden gelen herhangi bir darbe veya düşme sonucu olabildiği gibi kendiliğinden de olabilir. İlerley Kırık ve çıkıklarda ilk yardım, Kırık vücutta bulunan Kemik bütünlüğünün herhangi bir nedenden dolayı bozulmasıdır. Çevreden gelen herhangi bir darbe veya düşme sonucu olabildiği gibi kendiliğinden de olabilir. İlerleyen yaşlarda vücutta kendi kendine kemik kırılmaları meydana gelebilir.

Kırıklar kendi içinde 2 bölüme ayrılır;

Kapalı kırık: Deri sağlamdır fakat kemikte hasarlar meydana gelmiştir.
Açık kırık: Kırılan kemik deriden dışarı çıkarak derinin bütünlüğünün bozulmasına yol açar.
Çıkık: Eklemlerin kalıcı olarak birbirinden ayrılmasına denir. Tıbbi bir Müdahale olmadan eklemlerin tekrar kendi yerine gelmesi imkansızdır. Çıkık belirtileri aşırı ağrı, eklemlerde şişme ve işlev kaybıdır.

Kırık ve çıkıklarda ilk yardım
 • Öncelikle hastalığın hayati tehlikesinin olup olmadığı kontrol edilir.
 • Hasta hiçbir şekilde yerinden oynatılmamalı ve sıcak tutulmalıdır.
 • Üzerinde bulunan takı kolye gibi eşyalar çıkartılmalı,
 • Kırık için müdahale edilirken hastaya ani hareketler yaptırmaktan kaçınmanın, kırık olduğu şüphelenilen bölgenin sıcaklığı ve deri rengi kontrol edilmelidir.
 • Kırık olduğu tespit edilen bölgenin üzerine tahta bir daha sopa gibi sağlam bir malzemeden yapılmış olan desteği kırılmış olan kemiğinin alt ve üst bölümünde bulunan eklemlere de denk gelecek şekilde sabit tutularak sarılması gerekir.
 • Eğer kırık oluşan bölgedeki yara açık ise yaranın üzerine temiz bir bezle kapatılması gerekir.
 • Acilen 112  aranıp ambulans ile tıbbi yardım istenir.
Çıkıklarda ise çıktığın oluşmuş olduğu bölüm tespit edilir. Çıkığın eski haline dönmesi için uğraşılmaması gerekir. Kesinlikle yaralıya yiyecek ve içecek verilmemesi, acil yardım gelene kadar hastanın ne yaptığının ve vücut ısısının sürekli kontrol edilmesi gerekir.
Kırık ve çıkıkların tespitinde muhakkak yardımcı malzemelerin olması gerekmektedir. Bunlar karton gibi sert maddeler, ayrıca gazlı bez, eşarp, mendil gibi yumuşak malzemelerin olması gerekir. Hastadaki yaralanma durumlarına karşı sargı bezi, rulo bant ve ayrıca hastanın sıcak tutulması için battaniye bulundurulması şarttır.
]]>
Femur Şaftı Kırığı https://www.kirik.gen.tr/femur-safti-kirigi.html Wed, 12 Sep 2018 08:39:39 +0000 Femur Şaftı Kırığı, femur cisim kırığı yahut femur cisim kırığı da denilen bu hadisenin tanımı adduktor tüberkülün proksimaline kadar olan femur distalindeki kırıkları içermektedir.  Genelde femur şaftı kırı Femur Şaftı Kırığı, femur cisim kırığı yahut femur cisim kırığı da denilen bu hadisenin tanımı adduktor tüberkülün proksimaline kadar olan femur distalindeki kırıkları içermektedir.  Genelde femur şaftı kırığı olan hastalarda %94 oranında femur kırığına ek başka bir ortopedik sorunda eşlik etmektedir. Bu sebeple hastanın genel muayenesinin yanı sıra eşlik edebilecek yaralanmalar açısından da değerlendirilmelidir. Yapılan yeterli muayenenin ardından çekilecek olan radyolojik ön-arka ve lateral grafiler; kırığın yeri, parçalanma miktarı, kırık şekli ve kemik kaybı hakkında bilgi verir. Ortopedik cerrahlar; diafiz kırıklarını prognoz (hastalığın seyri) ve tedavi açısından, kırığın yeri ve şeklini ele alarak Winquist - Hansen Sınıflandırması ya da AO/OTA Kırık Sınıflandırmasını yaparlar. Femur şaft kırıkları diğer tüm kemiklerin gövde kırıkları gibi  dört ana yöntem ile tedavi edilebilirler. Bu yöntemler; Konservatif tedavi ( alçılama ve traksiyon), eksternal tespit yöntemi, plak tespiti ve intamedüller çivilemedir.

Femur Şaftı Kırığında Tedavi Yöntemleri:

Konservatif tedavi, çok kullanılmayan bir yöntemdir. Fakat cerrahi şansı olmayan, yaşlı hastalarda traksiyon bir seçenek olarak kullanılabilir. Bu yöntem yukarıda yazılan bazı hastalara seçenek şansı olsa da tedavinin uzun süreli olması, ekstremitede kısalık ve alçılama, dizde fleksiyonda kısıtlılık sorunu yapabilmesi nedeniyle çok tercih edilen bir yöntem değildir.  

Plak tespitinde, katı tespit ve anatomik yerleştirme yapılır. Plak tespiti yöntemi de intramedüller çivilemenin yaygınlaşması ve sık kullanılması nedeniyle konservatif tedavi gibi günümüzde çok kullanılmamaktadır. Hatta tek kullanım endikasyonu, intramedüller çivileme için gerekli cihazların bulunamadığı alanlar denebilir.  

External tespit, sadece dengesiz yaşam bulguları olan hastalarda veya açık kırıklarda yumuşak doku hasarının izin vermediği durumlarda asıl tedavinin yerine geçici bir şekilde yapılabilir. 

intramedüller çivileme, %98'lere varan yüksek kaynama oranları ve düşük enfeksiyon oranları nedeniyle femur şaftı kırıklarında evrensel hale gelen bir tedavi seçeneği olmuştur. Piriformis yoluyla oymalı, kilitli, antegrad intramedüller çivileme standart hale gelmiştir. Piriformis yoluyla kanala girmek her ne kadar en ideal yol olsa da pediatrik hastalarda femur boyun kırığı riski nedeniyle trakoanterik bölgeden girim daha uygundur. İntramedüller çivileme uygulaması için kırık masası şart değildir.
]]>
Kolda Çatlak https://www.kirik.gen.tr/kolda-catlak.html Wed, 12 Sep 2018 16:57:01 +0000 Kolda çatlak: Vücudumuzda omuzdan başlayarak, ellerin parmak uçlarına kadar olan bölümüne kol denir. Kolda çatlak sorunu çok şiddetli ağrılara yol açabilmektedir. Zamanında tedavisi yapılmadığı takdirde ağrısı gide Kolda çatlak: Vücudumuzda omuzdan başlayarak, ellerin parmak uçlarına kadar olan bölümüne kol denir. Kolda çatlak sorunu çok şiddetli ağrılara yol açabilmektedir. Zamanında tedavisi yapılmadığı takdirde ağrısı giderek artacak ve kemik deformasyona uğrayacaktır. Kolda görülen çatlak kolun ani bir şekilde hareket ettirilmesi, kolun üzerine düşme, ani bir darbe ve kol kemiklerinin zorlayıcı bir durumun olması  gibi nedenlerden dolayı kaynaklanmaktadır.

Kolda çatlak belirtileri:
 • Hareket esnasında kolda oluşan ağrı hissi
 • Kolda şişlik meydana gelmesi
 • Kızarıklık
 • Tedavinin geç kalınması durumunda, kolda morarmalar meydana gelmesi görülebilmektedir.
Kolda çatlak tanı ve tedavisi:

Kolda çatlak olup olmadığı çekilen film ve kemik taraması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kolda çatlak oluşması durumunda ilk olarak o bölgeye buz uygulaması yaparak, çatlayan kemiğin şişmesini engelleyecektir. Kendi kendine tedavisi yapılmadığından, mutlaka doktora gidilmelidir. Koldaki çatlağın kaynama zamanı, kişinin yaşıyla alakalıdır. Çocuklarda kemiğin kaynaması hızlı olur ancak yaşlı bir insanda çatlak kemiğin kaynaması oldukça uzun bir zaman alır.  Doktor inceledikten sonra, kolun alçıya alınıp alınmayacağına karar verir. Alçıya alınan kolun yüksekte tutulması gerekir. Bunun yanında parmakların şişmesini ve uyuşmasını engellemek için, onları sürekli hareket ettirmek gerekir. Alçılı kolun suyla teması olmaması gerekir. Yoksa kolun kaşınmasına sebep olur. Bunun dışında kolda çok sayıda çatlak bulunması durumunda, ameliyat gerekebilir.
]]>
Malleol Kırığı https://www.kirik.gen.tr/malleol-kirigi.html Wed, 12 Sep 2018 17:38:37 +0000 Malleol kırığı: Ayak bileği Tibia, Fibula, Talus olarak üç kemikten oluşmaktadır. Ayak kemikleri, ayak bileği ekleminin etrafında bir tutamaç gibi içerisinde saklanmış biçiminde dururlar. Bu durum ayağın istediği b
Malleol kırığı: Ayak bileği Tibia, Fibula, Talus olarak üç kemikten oluşmaktadır. Ayak kemikleri, ayak bileği ekleminin etrafında bir tutamaç gibi içerisinde saklanmış biçiminde dururlar. Bu durum ayağın istediği bir biçimde hareket etmesine olanak sağlamaktadır. Eklem bireyin ayağının bir taraftan diğer bir yana sallanmasına olanak vermektedir. Ayak bileğini oluşturan yukarıda bahsetmiş olduğum üç kemikten herhangi birisi, bireyin trafik kazası geçirmesi, çeşitli spor yaralanmaları ki özellikle futbol ve şiddetli düşmede, ayak bileğinin şiddetli bir şekilde burkulmasında ve incinmesi durumlarında bir hekim tarafından müdahale edilmelidir. Kemiklerin yanı sıra ayak bileklerinde çeşitli tendonlar ve bağlar da bulunmaktadırlar. Hastanın ayak bileğinde ki kırıklardan aniden gelişen şiddetli bir ağrıdan, ayağında ki şişmelerden ve morarmalardan, hassasiyetleşmesinden, veya her kırıkta oluşabileceği gibi açık kırıkla deri bütünlüğünün tamamıyle bozulmasından anlaşılabilmektedir. Her kırığın yanında getirmiş olduğu bazı yan etkiler de vardır. Ayak kırıklarında bu kazayla beraber ayakta bulunan bağlar da bu durumdan zarar görebilmektedir. Hekim kırığın tam olarak parça veya çatlak mı olduğunu anlayabilmek adına hemen röntgen çekimi isteyecektir.

Malleol kırığı: Bireyin ayağında ki kırığı gözle görülür bir biçimde; kapalı kırıksa eğer sabitlenerek doğru bir  şekilde hastanın durumuna göre alçıya alınır. Genel olarak ayak bileği kırığı yaklaşık olarak bir veya iki ay sürmektedir. Bununla beraber kırığın durumu fizik tedavi ve yan etkileri bu süreyi uzatıp kısalabilmektedir. Eğer kırık esnasında bağlar da zarar görüp yırtılmışsa veya kırık parçalar, ekleme zarar verecek şekilde ise kemiklerin düzgün bir şekilde iyileşmesi adına kemikleri birbirine birleştiren bir ameliyat gerekebilir. Ameliyatta iken hastanın kırık parçalarını bir arada tutmak için vida, tel veya gerilim bantları kullanılabilir. Ayak bileği kırığı yeni doğan veya büyüme çağını henüz tamamlamamış çocuklar için en az iki yıl süre ile düzenli bir şekilde yürümesini veya büyümesini etkileyecek bir geriliğin olup olmayacağını anlamak adına kontrol edilmelidir.,

Malleol kırığı: Her bireyin ayak bileğinin her iki tarafında hissettiğiniz çıkıntılar, alt bacağınızın kemiklerinin en son bitim noktasıdır. Ayak bileğinizin dış kısmında olan çıkıntı, kamış kemiğinin bir parçasıdır. Ayak bileğinizin iç tarafında ki daha küçük olan çıkıntı ise kaval kemiğinin parçasıdır. 
]]>
Makat Çatlağı https://www.kirik.gen.tr/makat-catlagi.html Wed, 12 Sep 2018 20:46:25 +0000 Makat çatlağı, makat bölgesi insanın en hassas bölgesi olarak tanımlayabiliriz. Makat hastalıkları muhtelif şekillerde görülebilir. Bunların biride makat çatlağıdır. Makatın iç tarafından ortaya çıkan bir hastalık olma Makat çatlağı, makat bölgesi insanın en hassas bölgesi olarak tanımlayabiliriz. Makat hastalıkları muhtelif şekillerde görülebilir. Bunların biride makat çatlağıdır. Makatın iç tarafından ortaya çıkan bir hastalık olmakla birlikte, ilk etapta bir çizgi şeklinde belirir. Daha sonra önemsenmediği için azar azar büyüyerek bir yırtık haline dönüşmektedir. Bundan dolayı buna da makat çatlağı deniliyor. Özellikle en fazla hissedildiği yer tuvalete çıkma zamanıdır. O esnada sanki makat bölgesini cam ile kesiyorlarmış gibi hissediliyor ve şiddetli bir ağrı meydana gelir. Bizim ülkemizde çok fazla görülmektedir. Bölgesel olarak özellikle doğu bölgelerinde ve muhafazakar olan kesimlerde utangaçlıktan dolayı doktora gitme eğiliminde değiller. Yani burada kişiler kendi ilkel çabalarıyla bu hastalığı tedavi etmek istemektedirler. Son vaziyet bundan ibaret olunca da maalesef bu sorun daha da belirgin şekilde hissedilir ve dayanılmaz bir hal almaktadır. Kabızlık durumlarının daha fazla görülmesi halinde makat çatlağını oluşturan etkenlerin başında gelebilir diyebiliriz. Makat yollarının zorlanmasına ve akabinde yırtılmasına da sebebiyet vermektedir.

Makatta çatlak oluşumun belirtileri ve anlaşılması

Öncelikli olarak makatta çatlak belirtisi makatta ağrı ile başlamaktadır. Büyük tuvalet sırasında yani dışkılama yapılırken ve biterken ağrıların belirli bir süre devam etmesi ve büyük tuvalet bittikten sonra görülen kanama, makat bölgesinde aşırı kaşıntı ve burnumuza gelen kötü kokular makat çatlağının ilk belirtileri olarak kabul edilmektedir. Makat çatlağı sorunun iç kısımdan olması nedeniyle anlaşılması mümkün değildir. Ama artan şikayetler ve ağrılar, akla gelen ilk olarak makat çatlaklıklarıdır. Ayrıca işlerin yolunda gitmediği de anlaşılacaktır. Bu şikayet türü hafif olarak geçse de aslında gene etkisini gösterecektir. Bununla sınırlı kalmayıp da kramp şeklinde de karşımıza çıkacaktır. Bazı kişilerde de gün boyunca görülebilir.

Makat çatlağının nedenleri

Makat bölgesi hassas olduğunu yukarıdaki yazımızda belirttik. Özellikle sert şeylere maruz kalması nedeniyle makat memesini ufaktan çizer ve ilerleyen zamanlarda da daha da büyür yırtık haline gelir. Çünkü sürekli dışkı olmasından dolayı bu aşamalı olarak devam etmektedir. Kabızlık bu makat çatlağının oluşmasında büyük bir etkendir. Bu hastalığın en büyük temel nedenlerden biri de kabızlık olarak kabul edilmektedir. Kabızlıktan ziyade makat çatlaklığına neden olan bir başka durum ise ishaldir. İshal anında oluşan sıvı şeklinde dışkı, ani şekilde çıkması durumunda, şiddetli basınç oluşturması, makatın dış kısımlarında çatlaklıklarını oluşturur. Bunların dışında kalan bağırsak iltihapları, makat bölgesinden yapılan cinsel ilişki makat bölgesinin zorlanmasına akabinde çatlakların oluşmasına neden olmaktadır.

Makat çatlağının tedavisi

Makat çatlaklığının oluşmaması için gereken hassasiyet ve özeni elimizden geldiğince fazla göstermeliyiz. Yukarıdaki bölümde söylediğimiz gibi oluşma nedenlerine bakarsak kabızlıktan, ishalden, cinsel ilişkiden gibi nedenlerden meydana gelmektedir. Kabızlık önlenirse makat çatlağı büyük bir sorunu ortadan kaldırılacaktır. Yani kabız olmamaya dikkat edilirse başta bir makat çatlağı tedavisi görmektedir. O da yenilen besinler, tuvalet alışkanlığı gibi faktörler kabızlığa neden olur. Bunun oluşmaması için günde 2 litreden fazla su tüketmek, lifli yiyecekler, meyve ve sebze tüketmek gerekir. Ayrıca besinleri iyice çiğnemeden yutmak kabızlığın bir sebebi olduğu unutulmamalıdır. Aynı şekilde ishal içinde geçerlidir. Ani şekilde bağırsaklardan çıktığı zaman makat bölgesinde basınç oluşturur ve çatlaklıklara neden olur. İshal olmamaya dikkat edilmelidir. Erken dönemde yapılacak tedavi olumlu sonuçlar verecektir. İki haftalık bir süreçte Rektoderm ve nitro gliserinli kremle ile tedavisi süreci başlatılır. Bazen başarılı olan bu yöntem aynı zamanda cerrahi müdahaleye gerek kalmaksızın es]]> Burun Kırığı https://www.kirik.gen.tr/burun-kirigi.html Thu, 13 Sep 2018 20:37:23 +0000 Burun Kırığı: Burun yapısal olarak darbelere çok açık olan bir yerde bulunur. Düşme, kaza, herhangi bir dışsal saldırı, trafik kazası sebebiyle en çok burunda sıkıntı meydana gelir. Bu durum genellikle, burun kırığ Burun Kırığı: Burun yapısal olarak darbelere çok açık olan bir yerde bulunur. Düşme, kaza, herhangi bir dışsal saldırı, trafik kazası sebebiyle en çok burunda sıkıntı meydana gelir. Bu durum genellikle, burun kırığı olarak sonuçlanmaktadır. Burun kırığı elle bakıldığında anlaşıla bilir. Burun kemiği yapısal olarak, sağda ve solda iki tane olur bu kemikler alın kemiğine bağlı ve üst çene kemiğine bağlantılı, düz ve yassı kemiktir. Burun darbelerinde kıkırdak olan kısımları daha esnek olduğu için, genellikle kemiklerde kırılmalar meydana gelir. Burunda oluşan kırılmalar daha çok yandan gelen darbelerde görülür. Burun kırığında,  bazen kemiğin yeri değişebilir. Burun kırığı yüzün üzerinde yada yüzün başka yerlerinde morarmalar, ödem oluşabilir. Burun kırığında tıkanmalar ve sürekli kanama oluşabilir. Burun kırığı muayenesinde görülen bulgular çok iyi değerlendirilmeli ve ona göre yapılacak tedavi ya da cerrahi müdahale yöntemleri belirlenmelidir.

Burun Kırığı Tedavisi: 

Burunda kırık meydana gelen kişiler, eğer kemikde yer değiştirme yoksa yalnızca burun içerisine tampon konularak kemik desteklenmelidir. Ancak kemik de yer değişikliği ve burunda şekil bozukluğu varsa bunun kesinlikle düzeltilmesi gereklidir. Burun kırığı tedavisi için en uygun süre ilk üç saatlik süredir. Bu sürede herhangi bir ödem oluşmadığı için yapılacak olan iş daha kolay olacaktır. Eğer burun kırığında ödem oluşmuş ise  durum değerlendirilmesi iyi yapılamaz ve müdahale için, 4, 5 gün geçmesi en doğrusu olacaktır. Ancak burun kırığında 2 hafta gibi bir süre geçmiş ise kırılan kemiklerde kaynama başlayacağından dolayı müdahale yapmak çok doğru olmaz, müdahale yapmak için yaklaşık olarak 6-7 ay geçmesi beklenebilir. Burun kırıklarında genel olarak lokal anestezi ile uyuşturularak yapılmaktadır. Burun kırığı operasyonu yapılırken burun içerisine sokulan, elevator ve dışarıdan da el yardımıyla kırılan burun kemiği önceki şekline getirilerek işlem sonlandırılır. Yapılan bu operasyon sonunda destek amaçlı burun içerisine kolay çıkacak tampon yerleştirilmelidir. Son zamanlarda plastik tamponlar kullanılmaktadır. Bu  tampon çıkarılırken hastanın canı daha az yanmasını sağlamaktadır. Burun kemiği kırığının çok aşırı olması durumunda dışarıdan alçı yada plastik kalıplar kullanılabilir. Burun kırığı ameliyatı bitiminde hastaya ağrı kesici ve antibiyotik verilmelidir. Burun kırığı ameliyatı yada tedavisi bittikten sonra dikkat edilmesi gerekli olan şey, burna gelecek herhangi bir darbe olmaması için çok dikkatli davranmaktır. Buruna takılan tampon genel olarak 3,4 gün içerisinde çıkartılır. Bir hafta içerisinde dış alçı çıkarılır. Bu şekilde hasta eski sağlığına kavuşur. Geçmiş olsun.

]]> Ayak Çatlağına Ne İyi Gelir https://www.kirik.gen.tr/ayak-catlagina-ne-iyi-gelir.html Fri, 14 Sep 2018 01:53:20 +0000 Ayak Çatlağına Ne İyi Gelir; günlük yaşantımızda ayakta uzun süre durmaya veya yürümeye bağlı olarak ayak tabanının çatlaması, yarılması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ayak çatlağının bir çok sebebi olabilir. Bu sebe Ayak Çatlağına Ne İyi Gelir; günlük yaşantımızda ayakta uzun süre durmaya veya yürümeye bağlı olarak ayak tabanının çatlaması, yarılması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ayak çatlağının bir çok sebebi olabilir. Bu sebeple fizyolojik olarak da gelişebilmekte, patolojik olarak da gelişebilmektedir. Ayak çatlağı günün vermiş olduğu strese, yorgunluğa bağlı olarak gelişmesinin yanı sıra bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bu hastalıklar ciltte kuruluğa ve çatlağa sebebiyet verir. Ciddi topuk çatlağı olan kişilerin ihmal etmeyip cildiyeciye veya dahiliye bölümüne muayene olmalıdır. Bazı kişilerde topuk çatlağı aşırı kilolara, yürümeye, ayakta uzun süre durmaya ve gebeliğe bağlı olarak gelişebilir. Bu çatlaklara kendiniz yapacağınız müdahalelerle düzeltebilirsiniz. 

Ayak çatlağına ne iyi gelir;
 • Bitkisel ilaçlar
 • Nemlendirici kremler 
 • Yara iyileştirici merhemler
 • Cilt kuruluğu kremleri 
 • Sıcak uygulamalar
Ayak çatlağı düzeltmede evde hazırlayabileceğiniz bitkisel ilaçlar yanında basit yöntemlerle de çatlakları düzeltebilirsiniz.Öncelikle kendi tedavinize başlamadan önce çatlak oluşumunu azaltıcı önlemlerinizi almanız lazım. Aşırı kilolu iseniz zayıflayın, fazla ayakta durmayız, uzun mesafe yürüyüşler yapmayınız. Bu gibi alacağınız önlemler ayak çatlağı tedavinize olumlu yönde etkiler. Ayak mantarları çatlakların nedenlerinin en başındadır bu nedenle mantar tedavisine başlanmalıdır.

Ayak çatlağına evde uygulayabileceğiniz tedaviler;
 • Her banyo sonrası topuk taşı ile ayaklarınızı kese yapınız. Bu sayede ölü dokuları atılır. 
 • Çatlaklara E vitamini içeriği olan kremler kullanınız. Nemlendirici ve ölü dokuları temizleyici etkili bu kremler ayak çatlaklarına iyi gelir. 
 • Gece yatmadan önce vazelinin içine 1 tane aspirini ezip ayağınıza masaj yaptıktan sonra sarıp yatabilirsiniz.
 • Ayaklarınızı içerisine elma sirkesi dökülen soğuk suyun içinde dinlendirebilirsiniz.
 • Aktarlardan alabileceğiniz aynısafa bitkisi kremi ile kantaron yağını karıştırıp ayak çatlaklarına sürebilirsiniz.
 • Ayak çatlaklarına zeytin yağ ile masaj yaptıktan sonra galoş giyip bekletebilirsiniz. Bu sayede nemlendirip ölü dokular atılabilir.
 • İki yemek kaşı gliserin ile bir yemek kaşığı limon suyunu karıştırıp ayak çatlağına sürülebilir.
 • Ayak çatlağına acıbadem yağı ile zeytinyağı karıştırılıp sürülebilir. 
]]>
Omurilik Zedelenmesi https://www.kirik.gen.tr/omurilik-zedelenmesi.html Fri, 14 Sep 2018 13:24:30 +0000 Omurilik Zedelenmesi, beklenmedik bir darbe veya trafik kazası veya başka sebeplerden dolayı omurilik zedelenmesi yaşanabilmektedir ve omurilik zedelenmesi ile birlikte tüm vücudun dengesi alt üst olabilmektedir. Sebebi ise vücudumuzun Omurilik Zedelenmesi, beklenmedik bir darbe veya trafik kazası veya başka sebeplerden dolayı omurilik zedelenmesi yaşanabilmektedir ve omurilik zedelenmesi ile birlikte tüm vücudun dengesi alt üst olabilmektedir. Sebebi ise vücudumuzun tüm sinir sistemini ve beynimizdeki tüm komutları aktaran şey omuriliktir. Bu sebeple omurilik zedelenmesi risklidir. Fark ettiğiniz anda müdahale edilmesi gerekmektedir. İç organlarımızın çalışması için de omurilik gereklidir. Omurilik zedelenmelerin en çok sebebi düşme veya çarpma durumlarıdır. Zedelenme durumlarında ortopedi doktorları tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Zedelenme durumlarında felci gibi hiç bir yerimizi hissedemeyebiliriz.

Omurilik Zedelenmesi Belirtileri 
 • Uyuşma Oluşması 
 • Karıncalanma oluşması
 • İğnelenmeler 
 • His azalması 
 • Gerilmeler oluşması 
 • Ayaklarda ve ellerde uyuşma olması 
 • Kum üzerinde yürüyormuş gibi ayaklarda karıncalanmalar 
 • Elektriklenme Hissi 
 • Aşırı derecede yanma hissi 
 • Kaşıntı 
 • Boyundan sırt bölgesine sonra ayaklara doğru uyuşmalar 
 • Yorgunluk belirtileri 
 • İdrar sorunları 
Omurilik Zedelenmesi Tedavisi

Genç bir kişide belirti olarak görme kaybı, yüzde şişlik, yorgunluk, halsizlik gibi durumlar görülebilmektedir. Böyle durumlarda hemen ortopedi doktoruna gidilmesi ve röntgen çekinilmesi gerekir. Omurilik zedelenmelerinden kaçınmak için ani hareketler yapmamak, attığımız her harekete dikkat etmemiz gerekir. Omurilik zedelenmeleri iki şekilde tanı konulmaktadır bunlardan bir tanesi kesi, tam olarak ilerlemiş zedelenmelerdir. Bası ise hafif zedelenmelerden birisidir. Ciddi zedelenmeler de tam olarak düzelme görülmemektedir. Tümör, apse, disk gibi sebeplerle olan omurilik zedelenmeler de ameliyat gerekmektedir ve kalıcı bir zedelenme gelişmemiş ise tam veya tama yakın olarak iyileşmeler görülebilmektedir. Omurilik zedelenmelerin de felç hemen kendini göstermemekte ve tedavi 4-5 haftaya kadar geciktiğinde felç riski artmaktadır. Omurilik zedelenmelerin de en belirgin belirtilerden birisi de idrar enfeksiyonudur. Genel olarak hastaların yarısı idrar yolu enfeksiyonu ile vefat edebilmektedir. Omurilik zedelenmelerin de ağrı kesici ve enfeksiyonu yok etmek için antibiyotik kullanılmaktadır. Omurilik zedelenmesine ada çayı içmenin de faydasını görebilirsiniz. Omurilik zedelenmelerin de kesinlikle ağır kaldırmamalı ve ani hareketler yapmamak gerekmektedir. Enfeksiyondan kaçınmak için düzenli beslenmek ve vitaminli yiyecekler kullanarak hafif yürüyüşler yapabilirsiniz. Kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kırıkçı ve çıkıkçı diye halk arasındaki bu insanlara kesinlikle gitmemeniz gerekir çünkü felç kalma riskiniz çok fazladır. Aksi durumlar ile karşılaşılmaması için vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir. 
]]>
Asetabulum Kırığı https://www.kirik.gen.tr/asetabulum-kirigi.html Fri, 14 Sep 2018 16:59:25 +0000 Asetabulum Kırığı;Kalça yuvası olarak adlandırılan Asetabulum kırılması oldukça tehlikeli bir durum arz etmektedir. Asetabulum yaşamımızda koşmamızı, oturmamızı ve yürümemizi sağlayan hareketli bir eklem türüdür. Asetabulum Kırığı;Kalça yuvası olarak adlandırılan Asetabulum kırılması oldukça tehlikeli bir durum arz etmektedir. Asetabulum yaşamımızda koşmamızı, oturmamızı ve yürümemizi sağlayan hareketli bir eklem türüdür. Ayrıca yürüme, oturma ve koşma eylemlerini gerçekleştirirken yüklerin aşağı doğru itilmesini sağlar. Asetabulum tamamen eklem kıkırdağı ile kaplı olmakla birlikte kırılması durumunda kıkırdak tedavisine göre tedavi uygulanmaktadır. Böylesi bir kırık durumunda kırılmış olan eklemin tam olarak orijinal haline getirilmesi amacıyla uzman hekimler tarafından ciddi bir tedavi süresi almaktadır. Asetabulum kırığı hem eklemlerin eski haline dönmesi, hem de kırığın tedavisi bir arada yapıldığından dolayı oldukça zorlu işlemleri içerisinde barındırır. Bu tedavi işlemi sırasında asetabulum pelvis içerisine yerleştirilir ancak kırıkları pelvis içinde ayrı ayrı değerlendirilerek tedavi edilir.

Asetabulum Kırığı Nasıl Oluşur

Bu kırık türü oldukça zorlu bir kırık türüdür. Bir çok uzman hekim bu kırığı ilk etapta göremeyebilir. Bu nedenle asetabulum kırığını tedavi edecek kişilerin uzman ortopedistler olması gerekir. Asetabulum kırığı yüksekten düşme, trafik kazası, motorsiklet kazaları gibi enerjisi yüksek çarpmalar sonrasında oluşur. Bu kazalar sadece asetabulumun kırılmasıyla kalmamakla birlikte farklı kırıklarında beraberinde getirir. Asetabulum çoğunlukla başka kırıklarla birlikte oluşa bilmektedir. Asetabulum kırığı  tehlikeli ve ehemmiyetli kırık türleridir. Şayet uygun tedavi uygulanmaz ise kalçada kireçlenme oluşarak aşırı ağrılar oluşturarak daha farklı ameliyatların oluşmasına neden olabilir.

Asetabulum Kırığı Nasıl Tedavi Edilir

Bir travma ve kaza sonrasında oluşa Asetabulum kırığı dayanılmaz ve şiddetli ağrıları beraberinde getirir. Bununla birlikte kişi yürüyemez ve hareket edemez. Ayrıca kalça ve kasıklarda ağrılar oluşmakla birlikte kalçada çıkıklık oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu çıkık yüzünden bir taraf aşağı yönlü, diğer taraf ise yukarı yönlüdür. Asetabulum kırığının kesin tanısı filimler ile direk çıkmaz. Asetabulum kırığı rahatsızlığı yaşayan bir kimsenin tanısı ancak bilgisayarlı tomografi ile sağlanır. Bu kırık sonrasında uzman ortopedi doktorları uygulanacak ameliyat ve tedavi yöntemlerini belirler. Bundan sonra hasta için ciddi fizik tedavileri, ilaç tedavileri ve ameliyatlar devam edecektir. Uzman hekimlerin talimatları doğrultusunda hareket eden hasta kısa süre içerisinde sağlığına kavuşabilir. Asetabulum kırığı rahatsızlığına maruz kalan kişi oluşan ağrılardan dolayı oturamaz, kalkamaz ve hareketlerinde ağrı hissedeceğinden dolayı, hareket etmemesinde faydalar bulunmaktadır.

Asetabulum Kırığı Cerrahi Müdahale Gerektiren Haller

Asetabulum kırığı kimi durumlarda uzman hekimler tarafından sabitleme ve ilaç tedavileri yardımı ile kaynama sağlanarak tedavi edilmektedir. Asetabulum kırığı çok ciddi bir hal almış ise cerrahi müdahale gerektirir. Böylesi bir durumda konun ehli uzman ortopedisiler tarafından bu operasyon gerçekleşir. Çok fazla karşılaşılmayan bir kırık türü olduğundan tecrübeli doktorlar tarafından bu operasyon gerçekleştirilir. Gerekmesi halinde arka ve ön bölgeden kesikler açılarak kırığın sabitlenerek, eklemin içinde kalması sağlanarak kaynaması sağlanır. Ancak bundan sonra hasta sağlığına dikkat etmeli, fizik tedavilerini harfiyen yapmalı ve doktor gözetiminden bir an olsun ayrılmamalıdır. Çünkü Asetabulum kırığı çok tehlikeli bir kırık türü olması nedeniyle kişinin kırık sonrasında ciddi rahatsızlık çekmelerine neden olur. Bu nedenle beklenmeyen bir durum da konu uzman hekimlere bildirilmesinde faydalar bulunmaktadır. ]]>
Kırık Çeşitleri https://www.kirik.gen.tr/kirik-cesitleri.html Sat, 15 Sep 2018 01:20:09 +0000 Kırık çeşitleri; Öncelikle kırık, vücudun kemik bütünlüğünün bozulmasına denir. Kırıklar dışarıdan herhangi bir darbe sonucu veya belli bir yaştan sonra kendi kendine de oluşabilmektedir. Diğer bir adı fraktür olan k Kırık çeşitleri; Öncelikle kırık, vücudun kemik bütünlüğünün bozulmasına denir. Kırıklar dışarıdan herhangi bir darbe sonucu veya belli bir yaştan sonra kendi kendine de oluşabilmektedir. Diğer bir adı fraktür olan kırıklar ortopedi dalında en sık karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Kemik kırıklarının oluşmasında temel olarak iki farklı önemli faktör bulunmaktadır, bunlar; Darbenin yanı basıncın kemiğe iletmiş olduğu etki ve kemiğin sağlamlığı. Kemiğe uygulanan bu basınçlar kendi içerisinde yüksek basınç yanı çarpma veya düşmeye bağlı  yada kronik basınç yani stres kırıkları olarak iki başlık altında toplanmaktadır. Yüzde ve kafatasında oluşan kırıklar haricindeki diğer bütün vücut yaralanmaları ortopedik cerrahinin uzmanlık alanıdır. Kemik uçlarındaki kırılmalar en sık karşılaşılan kırık çeşididir. 

Kırık iki çeşittir;
 • Açık kırık
 • Kapalı kırık
Kapalı kırık; kemik bütünlüğünün bozulduğu ancak onu saran derinin sağlam olduğu kırık çeşididir. 

Açık kırık; Deri bütünlüğü bozulmuştur ve bu açıklıktan kemik uçları dışarı çıkabilir. Beraberinde bu çıkıktan kanama ve enfeksiyon tehlikesi ortaya çıkmaktadır. Bunu bası ile durdurmak mümkün olacaktır. Kırığın belirtileri olarak hastanın hareketleri sonucu ağrılarının artması, deforme olması ve his kaybı, ödem ve kanama nedeniyle momarla kırığın belirtilerindendir ve acil müdehalelerde palpasyon (elle muayene) yapılarak kırığın yeri tespit edilmelidir. Kırığın birey açısından damar, sinir, kaslarda yaralanma ve sıkışma görülmektedir. Genel travma mevcut ise hastada kırıklara bağlı olarak gelişen bir şok ortaya çıkabilmektedir.

Kırık tedavisi: 

Öncelikle kırığın sağlam bir şekilde iyileşebilmesi için kırığın birbirlerine doğru ve düzgün bir şekilde kaynayarak hastanın iyi bir beslenme sonrası dinlenmesi onun öncelikli tedavisidir. Bu durumda en sık karşılaşılan sorunlardan biri ise hastaların kırık uçlarının düzgün kaynayamaması veya hiç kaynamamasıdır. Böyle durumlarda cerrahi bir operasyon gereklidir. Bazı kemik ve eklem yapıları birbirinden çok oynak oldukları için kemiği iyileştirmek yerine kemikte meydana gelen hasarlı parçayı komple değiştirmek daha etkili olacaktır. Bu durum genellikle yaşlılarda ki kalça kırıklarında meydana gelmektedir.
]]>
Boksör Kırığı https://www.kirik.gen.tr/boksor-kirigi.html Sat, 15 Sep 2018 16:13:15 +0000 Boksör Kırığı; olarak bilinen kırık türü aslında elin sert bir yere yumruk şeklinde vurulması  sonrasında oluşan kırık türüdür. Boksör kırığı elde bulunan tarak kemiğinde, serçe parmağın boyun kısmı Boksör Kırığı; olarak bilinen kırık türü aslında elin sert bir yere yumruk şeklinde vurulması  sonrasında oluşan kırık türüdür. Boksör kırığı elde bulunan tarak kemiğinde, serçe parmağın boyun kısmından kırılması sonrasında oluşmaktadır. Bu kırık türüne boksör kırığı denilmesinin temel nedeni ise boks ile uğraşan kişilerin bu kırık türüyle karşılaşmasıdır. Aslında boksör kırığı her insanın başına gelebilir. Bir sinir anında el bölgesi yumruk yapılarak bir yere vurulması halinde, serçe parmağın üst tarafından kırıldığı gözlemlenmiştir. Boksör kırığı oluşan kişide serçe parmağının üstünde şişlik ve ağrılar oluşur. Bu ağrılar sonrasında serçe parmağında morarma gözlemlenmiştir. Kırıldıktan yaklaşık 1 saat sonra ağrılar dayanılmaz bir hal alabilmektedir. Bunun temel nedeni kemik kırılmasındaki sıcaklığın geçmiş olmasıdır. Boksör kırığı ciddi bir kırık türü olup acil şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir. Şayet geç müdahale etme kişinin ciddi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalmasına neden olabilmektedir.

Boksör Kırığının Sağlığa Olumsuz Etkileri

Boksör kırığı problemi yaşayan kişilerin eldeki diğer parmak kullanımı kısıtlanır. Bunun yanı sıra hassasiyet, ağrı ve şişkinlik oluşmaktadır. Bunun yanı sıra avuç içi ve parmakların oynatılmasında güçlük çekilir. Oluşan kırığın etkisi ile şişkinlik, ağrı ve hassasiyet oluşur. Elin üzerinde karıncalanma, donukluk ve uyuşukluk gözlemlenmektedir. Bölgesel morlukların yanı sıra kemik kırığından kaynaklı ciltte sıyrılma oluşabilmektedir.

Boksör Kırığına İlk Müdahale Nasıl Olmalı

Sert bir zemine vurulması halinde boksör kırığı oluşmakta ise ağrıyı azaltmak ve şişlikle mücadele etmek amacıyla bölgesel olarak bir poşetin üzerine buz konulmalıdır. Bu şişlik hem ağrıyı alacak hem de şişkinliği azaltacaktır. Hareket kısıtlılığına neden olan boksör kırığı oldukça tehlikeli bir vakadır. Bu nedenle kırık sonrasında hiçbir şey tutulmamalı ve kaldırılmamalıdır. Boksör kırığı kas ve liflerin yırtılmasına neden olabilir. Böylesi bir durum kişinin sağlığını olumsuz etkiler. Bunun için kırığın olduğu bölge hijyenik tutulmalı ve konu uzman ortopedi doktoruna bildirilmelidir.

Boksör Kırığı Nasıl Tedavi Edilir

Boksör kırığı oluşan bölgenin şişmemesi ve morarmaması amacıyla bölgesel buz uygulanır. Akabinde vakit kaybetmeden uzman doktora başvuruda bulunulmalıdır. Uzman hekimin yapacağı tetkik ve tedavi sonrasında kırığın düzeyini belirlemek amacıyla tomografi ve röntgen çekilir. Kırığın tam teşhisi sağlandıktan sonra bu defa uzman doktor kırığın oluştuğu yerlerin uçların birleştirilmesini sağlar. Ardından gerekirse atel ve alçı yardımı ile elin hareketi  engellenerek, kemiğin kaynaması sağlanır. Şayet kırık alçı ve atel tedavisine rağmen tedavi edilmeyecek düzeydeyse bu defa uzman ortopedi doktoru cerrahi operasyona başlar. Bu cerrahi operasyon açık veya kapılı olarak yapılır. Cerrahi müdahalede çivi ve vidalar kullanılmalıdır. Bu operasyonlar sonrasında boksör kırığı oluşan kişi dinlenmeye geçer. Yaklaşık olarak 9-13 hafta sonrasında tedavi etkisini göstererek kişi eski sağlığına kavuşabilir. Boksör kırığı ciddi bir kırık türü olması nedeniyle hasta belli aralıklarla doktor kontrolüne başvuruda bulunmak zorundadır. Belli aralıklarla röntgen çekilmeli ve elin durumu gözlemlenmelidir. Şayet beklenmeyen bir rahatsızlık görülmesi halinde konu uzman ortopedi doktoruna bildirilmelidir. 

]]>
Bel Kırığı https://www.kirik.gen.tr/bel-kirigi.html Sun, 16 Sep 2018 14:23:01 +0000 Bel kırığı: günümüz ameliyatları kırığın durumu ve ciddiyetine göre yapılmaktadır. Bel kırıklarını günümüz müdahale şekillerinden biri de vidalarla onarılmasıdır. Bu vidaların en önemli özelliği titanyumdan oluş Bel kırığı: günümüz ameliyatları kırığın durumu ve ciddiyetine göre yapılmaktadır. Bel kırıklarını günümüz müdahale şekillerinden biri de vidalarla onarılmasıdır. Bu vidaların en önemli özelliği titanyumdan oluşmalarıdır. Bu vidaların en büyük görevi beli destekleyerek kırık olan kemikler kaynayana dek eski hali gibi tutmak ve fonksiyonlarını kazandırmaktır. Daha sonrasında ise hasta fizik tedaviye giderek sağlığını tekrar kazanması mümkündür. Farklı bir diğer operasyon çeşidi ise cilt üzerine çok kesik yaralar açarak dört adet ufak ufak vidalar takarak belin desteklenmesidir. bu kesikler sayesinde belde bulunan kaslar hiçbir şekilde zarar görmeden kırık olan kemiğin alt ve üstüne vidalarayak arasından bir çubuk geçirip oluşan destek artırılmıştır. bu operasyon başarılı olursa şayet hasta eskisi gibi aksamadan yürüyebilecektir. Bu yöntem bel kırıkları tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerden birisidir bunun en büyük nedeni ise hastanın üzerinde daha sonrasında herhangi bir iz bırakmayacaktır. Hasta üzerindeki vidaların hasta iyileştikten bir müddet sonra vidaların bulundukları yerden çıkarılması da mümkündür. 

Bel kırığı tanısı

Bu kırıklarda bel kırığı olan bireyin en sık şikayet duyduğu şey aşırı derece ağrısının olmasıdır. Öyle ki bazen hastanın ayağa kalkmamasına ve hareket edememesine dahi bu ağrı müsade etmemektedir. Bu tür hastalarda öncelikli olarak tam kapsamlı bir muayenenin esas olmasıdır. Lakin beraberinde gelişebilecek olan abdominal bölgede(karın bölgesinde) veya göğüs bölgesinde iç yaralanmalar gibi durumlarda uyanık olunmalı ve bu konuyla ilgili uzmanlara danışılmalıdır. 

Bel kırığı için platin kullanımı

Ancak günümüzde hızlı bir teşhis ve hızlı bir müdehale sayesinde hastalar cerrahi malzemelerin kullanımı sayesinde bir sonraki gün ayağa kalkabilmektedirler. Halk arasındaki ismi platin olarak bilinen bu tıbbi malzeme omutganın zayıflamış kısmını tutarak güçlendirmektedirler. Bu malzemelerin kullanımı desteklemekle beraber aynı zamanda omurga ve bel kısmını güçlendirmektedir. Aynı zamanda kalıcı sağlamlığını sağlayacak kaynama için içerisinden korunaklı bir şekilde bir yapı ortaya koymaktadır. En erken dönemde bu durumdaki bireylere tedavi edilmesi omurilik ve sinir köklerindeki taşımış olduğu baskıyı ortadan kaldırarak hastanın tedavi sürecini kısaltmakta ve hastanın yaşama tuttunma şansını dahada artırmaktadır.
]]>
Omuz Çıkığı https://www.kirik.gen.tr/omuz-cikigi.html Sun, 16 Sep 2018 17:08:04 +0000 Omuz çıkığı, her yaş grubuna ait bireyde ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Omuz çıkığı genellikle insanların el açık pozisyonda yere düşmelerinde ya da omuz bölgesinde aşırı zorlanmaya bağlı olarak gerçek Omuz çıkığı, her yaş grubuna ait bireyde ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Omuz çıkığı genellikle insanların el açık pozisyonda yere düşmelerinde ya da omuz bölgesinde aşırı zorlanmaya bağlı olarak gerçekleşebilir. Yaş itibarıyla ileri yaş grubunda bulunan kişilerde ise omuz çıkığı beraberinde omuz kırığını da getirmektedir bunun nedeni ise güç kaybı yaşamış olan kemiklerin çıkıkla birlikte ani olarak kırılma göstermesidir. Yaşlı hastalarda gerçekleşen omuz çıkığının tedavisi cerrahi operasyonlar aracılığıyla ya da anestezi yardımıyla yapılan oturtma yöntemiyle gerçekleşmektedir. Omuz çıkığı gerçekleştikten sonra bazı özel durumların gerçekleşmesi haricinde tekrar etmez.  

İnsan vücudunda en hareketli olan kemiklerden biri olan omuz kemiği yumuşak bir dokuya sahip olmakla birlikte çok basit bir şekilde çıkık yaşanmasına durumuna müsaittir. Omuz çıkığının gerçekleşmesinde en önemli nedenlerden birisi omuz bölgesinde zorlamaya neden olabilecek spor etkinlikleridir. Spor etkinliklerinin dışında ise gece uyurken aldığınız uyku pozisyonunda da omuz bölgesinde istem dışı oluşturulan baskı omuz çıkığına neden olabilmektedir. Omuz çıkığı gerçekleştikten sonra tekrarlama olanağı düşük olmakla birlikte sporcular için tekrar etme olasılığı yüksektir çünkü sporcu bireyler çıkığa neden olan etkinliğe devam ettiklerinden bu durum tekrar göstermektedir. Sporcu bireyler haricinde diğer bireylerde ise çok anormal bir durum gerçekleşmediği taktirde omuz çıkığının tekrar etme olasılığı ise düşüktür. Omuz çıkığı, bazı bireylerde omuz bölgesinde yer alan eklemlerin gevşek olmasından kaynaklanmaktadır ve bu durum olağan bir durumdur.

Omuz çıkığı, beraberinde bazı komplikasyonları da doğurabilmektedir bu kompliskasyonlar; omuz eklemini güçlendiren kas, bağ dokusu ve kirişlerin yırtılması, omuz eklemi çevresinde sinir ve ya kan damarı hasarlarının meydana gelmesi olabilir. Bu komplikasyonlar omuz çıkığı ile birlikte meydana gelebilmekte ve acil tedavi uygulanmadığı taktirde ilerleyen zamanlarda tedaviyi zorlaştırmakta ve estetik görüntüyü önemli ölçüde olumsuz etkilemektedir.

Omuz çıkığı tedavisi

Kapalı redüksiyon yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Kapalı redüksiyon yöntemi tedavi yöntemleri açısından en ilkel olanı olmakla birlikte en sık tercih edilen tedavi yöntemidir. Bu yöntemde, yerinden çıkmış olan omuz kemiği kontrollü el hareketleriyle yerine oturtulur. Bu tedavi gerçekleştirilirken hastanın canının yanmaması için hastaya ağrı kesici ve kas gevşetici verilmesi yararlı olacaktır. Omuz çıkığı tedavisinde kullanılan en sağlıklı ve kesin sonuçlu yöntem ise cerrahi operasyon yöntemidir. Gerçekleştirilen cerrahi operasyonun ardından tedavi sürecinin devamı olan fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavi sürecenin kesin sonuç vermesi açısından oldukça önemlidir.

Omuz çıkığının günlük yaşamda önlenmesi açısından önemli tedbirler vardır. Bunlar: Ani düşmelere özen göstermek, spor etkinlikleri esnasında koruyucu giysiler kullanmak ve daha korumacı davranmak, eklem ve kasları kuvvetlendirici egzersizleri düzenli olarak uygulamak.
]]>
Kırık Saç https://www.kirik.gen.tr/kirik-sac.html Mon, 17 Sep 2018 16:11:05 +0000 Kırık Saç, saç uçlarının çatallaşmasıdır. Genellikle saç derisi yağlıdır ama saç uçlarına doğru kuruluk meydana gelir nemsiz olan olan saç çeşitli sebeplerle kırılır. Bu görüntü saçın bakımsız, cansız ve Kırık Saç, saç uçlarının çatallaşmasıdır. Genellikle saç derisi yağlıdır ama saç uçlarına doğru kuruluk meydana gelir nemsiz olan olan saç 
çeşitli sebeplerle kırılır. Bu görüntü saçın bakımsız, cansız ve mat görünmesine sebep olur. Kırık saç kadınların korkulu rüyası halindedir çünkü çok kolay meydana gelmesine rağmen saçta bir kez kırık oluşmuş ise bunun geri dönüşü yoktur.

Kırık Saç Oluşumunu Önlemek

Saçlar kırıldıktan sonra kestirmekten başka yapacak çokta bir şey olmaması sebebi ile baştan kırık oluşmasını önlemeye çalışmak en iyisidir diyebiliriz. Bunun için yapılacakları şöyle sıralayabilliriz:
 • Saçı nemlendirmek saç kırıklarının önlemek için en önemli yoldur çünkü saç kırılması en çok kuru saçlarda görülür. Bunun için evde hazırlanabilecek bitkisel kürler uygulanabileceği gibi, çeşitli markaların serum ve bakım kremleri de kullanılabilir.
 • Saçı fırça yerine geniş uçlu bir tarak ile taramak. Bu yöntem fırçanın saça vereceği zararı engellerken saçın elektiriklenmesine de engel olur.
 • Saçı çok ıslak yada kuru iken taramamak bunun yerine saçı hafif nemlendirerek taramak. Saç ok ıslakken kırılmalara karşı daha savunmasız olur. Aynı durum kuru saç için de geçerlidir. Kırık saç oluşmasını istemiyorsak saçlarımızı hafif nemli iken yada saç açıcı bir sprey sıktıktan sonra taramalıyız.
 • Saç kurutma makineleri saçı daha fazla kuruttuğundan kırılmaya daha fazla sebep olur. Bu nedenle mümkün olduğunca az kullanılması gerekir.
 •  Sıcak su ile saç yıkamak saçın kurumasına sebep olduğu gibi saçın yağ dengesini de bozar ve kırılmaya daha çok sebep olur. Saçları mümkün olduğunca ılık su ile yıkamak kırık saç oluşmasını engeller.
Saçlarınızın sağlıklı uzamasını ve kırık saçlarınızın olmamasını istiyorsanız öncelikle varolan saç kırıklarınızı temizletip, oldukça basit olan bu uygulamalarla yeni kırık saç oluşumunu engelleyerek sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. 
]]>
Tarak Kemiği Kırığı https://www.kirik.gen.tr/tarak-kemigi-kirigi.html Tue, 18 Sep 2018 02:01:32 +0000 Tarak Kemiği Kırığı; Ayak bölgesinde yer alan tarak kemikleri vücudun ağırlığını yere sağlıklı olarak vermeyi sağlayan uzuvlar arasında yer almaktadır. Tarak kemikleri uzun ince beş kemikten oluşmaktadır. Tarak kemi Tarak Kemiği Kırığı; Ayak bölgesinde yer alan tarak kemikleri vücudun ağırlığını yere sağlıklı olarak vermeyi sağlayan uzuvlar arasında yer almaktadır. Tarak kemikleri uzun ince beş kemikten oluşmaktadır. Tarak kemiği kırığı oldukça ağrı verici bir kırık türüdür. Çoğunlukla düşme, ani hareket, spor ve kaza sonrasında tarak kemiği kırığı oluşmaktadır. Tarak kemiği kırığı en fazla ağrı yaşatan kırık türleri arasında yer almaktadır. Tarak kemiği kırığı çoğunlukla ayak bileğinin burkulması sonrasında düşme sorasında, ayağın yukarıdan aşağıya doğru düşmesi sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Tarak Kemiği Kırığı Nasıl Anlaşılır

Ani bir hareket sonrasında düşme sonrasında tarak kemiği kırığı oluşabilmektedir. Tarak kemiği kırığında ayakta şişlik, hassasiyet, morluk ve üzerine basamama gibi problemler ile karşımıza çıkmaktadır. Bu belirtilerden sonra ayak tabanında küçük morarmalar şeklinde ceryan eder. Zamanla sıcaklığın etkisini yitirmesinden sonra ayakta çok ciddi ağrılar oluşmaya başlar. Bu ağrılardan dolayı ayağın üzerine basılmaz.

Tarak Kemiği Kırığı Nasıl Teşhis Edilir

Ayak bölgesindeki şiddetli ağrı ve ayak topuğuna basmamadan dolayı ciddi olarak tarak kemiği kırığı oluşur. Fiziki muayene sonrasında şişlik hissi ve hassasiyet oluşur. Bundan sonra uzman hekim röntgen ve ulturason çektirerek kırığın büyüklüğünü ve yerini belirler. Şayet kırıklar birden çoksa uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir. Ayrıca bu röntgenler sayesinde müdahale edilecek bölge tam anlamıyla tespit sağlanmış olur.

Tarak Kemiği Tedavisi Nasıl Yapılır

Tarak Kemiği kırığı röntgenler ile tespit edilerek, uzman hekimce müdahale edilir. Uzman hekim cerrahi müdahale gerektiriyorsa ona göre bir tedavi belirler. Ancak cerrahi müdahale gerektirmeyen durumlarda kırık uçlar birbirine kaynaştırılır. Akabinde tam anlamıyla kırıklar yerine oturunca bu defa kemiğin kaynaması amacıyla bölge atel ve alçı yöntemi ile sarılarak sabitlenir. Buradaki temel amaç tarak kemiklerinin yerlerinden oynamasını engellemektir. Böylelikle tarak kemikleri yerinden oynamaz ve kısa süre içerisinde kaynar. Tedavi süreci yaklaşık olarak 6-10 hafta sürer. Bu tedavi sürecinde kırıklar birbiri ile kaynar. Ancak bu süreçte doktor kontrolüne gidilir ve belli dönemlerde iyileşmenin seyrini gözlemlemek amacıyla röntgenler çekilir. Tarak kemiği kırığı tedavi sürecindeyken kırıklarının kaynamasında etkili olan besinler tüketilmesinde faydalar bulunmaktadır. Özellikle balık, et, et ve kemik suyu, yumurta ve maydanoz gibi besinler kırıkların kaynamasında etkilidir. Tarak kemiği kırığı tedavi edilirken beklenmeyen bir morarma ve ağrı durumunda uzman ortopedi doktoruna başvuruda bulunulmalıdır. 

]]>
Kalça Kemiği Kırığı https://www.kirik.gen.tr/kalca-kemigi-kirigi.html Tue, 18 Sep 2018 17:15:01 +0000 Kalça kemiği kırığı, kalça kemiğindeki boyun bölgesinde veya trokanterik bölge denen boyunun alt kısımlarında meydana gelen kırıklara denir. Meydana gelen kalça kemiği kırıkları daha çok yaşlılıkta görülür ve önemli Kalça kemiği kırığı, kalça kemiğindeki boyun bölgesinde veya trokanterik bölge denen boyunun alt kısımlarında meydana gelen kırıklara denir. Meydana gelen kalça kemiği kırıkları daha çok yaşlılıkta görülür ve önemli bir sağlık problemi haline gelir.

Kalça Kemiği Kırıkları Nasıl Oluşur
 • Yaşlılarda genellikle basit düşmeler ile meydana gelir. Diğer kişilerde ise trafik kazalarında yüksek yerlerden düşme de, dengesiz anı düşmeler sonucunda, banyoda meydana gelen düşmeler sonrasında meydana gelmektedir. Ayrıca yaşlı hastalarda osteoporozdan dolayı da kalça kemiğinde kırıklar sıklıkla görülmektedir. 
 • Kalça kemiğinde meydana gelen kırıklar genellikle ileri yaş dönemindeki kadınlarda görülmektedir. Bunu nedeni ise osteoporozun özellikle menopoz döneminde ve menopoz dönemi sonrasındaki bayanlarda sıklıkla görülmesidir. Osteoporoz hastalığında kemikler çok zayıfladığı için çok basit düşmeler burkulmalar sonrasında bile Kalça kemiği kırıkları oluşma ihtimali yüksektir.
 • Yaşlı kişilerde tansiyon dengesizliği, refleks ve kas güçlerinde gözle görülür şekilde azalma, baş dönmesi, görme fonksiyonunda azalma gibi sebeplerden dolayı ev kazaları olma ihtimali daha de artmaktadır. Bu ev kazaları sonucunda kalça kemiği kırığı oluşma ihtimali %2 civarındadır.
 • Meydana gelen trafik kazaları sonucunda kol, bacak, bel, boyun yanında kalça kemiği kırıkları da meydana gelebilir.
 • Kalça kemiği kırıklarında yatağa bağımlı yaşlılarda görülen kalp,damar, tansiyon gibi hastalıkların giderek ağırlaştığı görülmektedir.
Kalça Kemiği Kırığı Tanısı: 

Kalça kemiği kırıldığında kaymış ise hastalığın tanımlanması daha kolay olmaktadır. Bu durumda hastanın hareket fonksiyonları çok kısıtlanır hatta yürüyemez yürüyebilse bile hareketi sırasında şiddetli ağrılar çekmek zorunda kalır. Kişinin görüntüsünde ve değişme olur Çünkü kırığın olduğu taraftaki bacak kısalmış ve dışa dönmüş bir görünüm kazanır. Tanıyı koymak için röntgen çekilmesi yeterlidir. Kalça kemiği kırılırken kayma olmamış ise yürüme de çok hafif aksaklıklar ve daha az şiddetli ağrılar ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı tanısı daha zor konulur. Bu yüzden bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans gibi yöntemler kullanılarak tanı koyulur çünkü sadece röntgen tanı için yetersiz kalır.

Kalça Kemiği Kırığı Tedavisi

Bu tedavisi uygulanırken amaç hastanın yatağa bağımlılığını bitirmek hem de hastanın yürüme kayıplarını tekrar iyileştirerek eski fonksiyonlarını kazanmasını sağlamak. Tedavi için tek çözüm cerrahi operasyondur. İki farklı cerrahi işlem uygulanmaktadır. Birincisi kırık olan kemik parçalarını uç uca getirip kaynatmak için yapılan cerrahi operasyonlardır. Ameliyatları osteosentez ameliyatlar denir. Bu ameliyatlar da özel vida sistemleri kullanılarak kemikler sabitleştirilir. Diğer bir ameliyat ise protezlerdir. Bu ameliyatlar sadece yaşlı olmayan ve kırık oluştuktan sonra hastaneye hemen başvuran kişilere yapılmaktadır.

Kalça Kemiği Kırıklarından Korunma: 

Yaşlılarda görülen kemik kırıkları genellikle daha sıktır. Sebebi ise osteoporozdur. Bundan dolayı osteoporozun başlamasını ve başlamış ise ilerlemesini önlemek gerekir. Doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekir. Ayrıca beslenmenize ve egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz. Diğer bir korunma yöntemi ise evde düşmenize zemin oluşturacak faktörleri azaltmanızdır. Mesela ortalıkta açık kablo bırakmayınız, halklarınızı sabitlemeye özen gösteriniz, banyo ve benzeri ıslak bölgelerde kaymaz halılar kullanın ve yürürken dikkat ediniz.
]]>
Baş Parmak Çıkığı https://www.kirik.gen.tr/bas-parmak-cikigi.html Tue, 18 Sep 2018 19:11:13 +0000 Baş parmak çıkığı parmağın her hangi bir yerinde oluşan yaralanmalardan oluşur. Baş parmağın çıkması kemiklerin bulunduğu her hangi bir yerden ani bir hareket sonucu yerinden çıkması ile oluşan bir sakatlık türüdü Baş parmak çıkığı parmağın her hangi bir yerinde oluşan yaralanmalardan oluşur. Baş parmağın çıkması kemiklerin bulunduğu her hangi bir yerden ani bir hareket sonucu yerinden çıkması ile oluşan bir sakatlık türüdür. Gerek ağrısı, gerek sızısı, gerekse görünüşünden parmağın çıktığı anlaşılır. Parmağın çıkan kısmında bir şişlik belirir sonra yamulma oluşur ve en son ağrısı sizi rahatsız edecek boyuta ulaşır. Genel olarak baş parmakta oluşan çıkıklar yana doğru, öne doğru veya dışa doğru bükülmüş bir hale bürünür. Parmağınızın çıkıp çıkmadığına emin olmanız için tek bir yönteminiz vardır. Çıkmış olan parmağı ne oynatabilirsiniz nede dokunabilirsiniz. Kaza sonrası oluşan yada şiddetli bir yaralanma sonucu oluşan çıkıklardan sonra parmağınızda uyuşukluk hissedebilir ve ayrı yetende parmağınıza iğne batarcasına bir ağrı hissedebilirsiniz. Çıkmış olan baş parmağınızda bir renk değişimi başlar. Parmağınız önce soluk bir hale daha sonra da morarmaya doğru bir renk haline döner. Bazı durumlarda baş parmak çıkığı sonrası el kaslarınızda yırtılmalar da meydana gelebilir. Bu sebeple çıkığa emin olduğunuz anda yada kaza veya ani hareket sonrası hemen doktora gidiniz. Baş parmağı çıkığı genel olarak sporcularda yada spor yapan kişilerde görülür. Basketbolcularda blok yapmaya çalışırken, voleybolcular da smaç yada parmak pası esnasında, jimnastikçiler de ani yapılan hareketler sonucunda baş parmağı çıkığı görülebilir. Sporcuların dışında fabrikasyon işlerinde çalışan ve makineler ile içli dışlı olan işçiler de sıklıkla baş parmağı çıkığı görülür. 

Baş Parmağı Çıkığı Sonrası Doktor Muayenesi ve Tedavileri

Çıkıktan emin olunduğu zaman doktora derhal gidilmesi gerektiği ve doktora gidildiğinde ilk müdahalenin el ile yapılacağı aşikardır. Doktor çıkıktan emin olsa dahi farklı bir komplikasyon var mı diye röntgen çekimi isteyebilir. Çünkü parmağınızın kırılmış olma ihtimali de vardır. Doktorunuz röntgen sonucunda kesin teşhis koyabilir. Kişi çıkmış olan parmağını doktora gelmeden kendi de yerine oturtabilir ama bu sancılı bir süreç olduğundan doktorlar tarafından önerilmez. Parmak çıkması sonucunda parmağınızda yüzük veya başka bir şey var ise o aksesuarı hemen çıkarmanız tavsiye edilir. Çünkü çıkık sonrası parmağınızda şişme olacağı için daha sonra ki zamanlarda yüzüğün yada aksesuarınızın parmaktan çıkması daha da zorlaşacaktır. Çıkan parmağın buz ile bastırılması ve mümkünse kalp hizasında tutulması tavsiye edilir. Ama en etkili tedavi doktorun yapacağı müdahaledir. Bu söylenenler doktora gelmeden önce mümkün ise yapılması gereken şeylerdir. Doktorunuz bir yada daha az müdahale ile çıkmış olan parmağınızı yerine takabilir. Çıkık parmağın takılma yöntemi ise; çıkık parmak kemiği ele alınır, hizası belirlenir ve bir anda yerine takılır. Baş parmağın yanında başka bir parmak olmadığı için operasyon sonrası baş parmağa atel takılır. 

Baş Parmağı Çıkığı Tedavisi

Baş parmak çıkığı tedavileri yaklaşık olarak üç ile altı hafta arasında bir sürede tamamlanır. Kaza sonucu oluşan çıkıklarda bu süre uzayabilir. Tedavi süreci ve sonrasında parmakta yoğun olarak hissedilecek ağrılar için doktorlar antibiyotik ve ağrı kesici tedavileri ile tedavinizi devam ettirebilir. Ağrı kesici ve antibiyotiğinizin bitmesinin ardından atel elinizden çıkarılır. Önce ufak tefek hareketler yaparak daha sonra ise doktorunuzun verdiği egzersizler ile parmağınızın eski haline dönmesi sağlanır.
]]>
Pelvis Kırıkları https://www.kirik.gen.tr/pelvis-kiriklari.html Wed, 19 Sep 2018 08:13:03 +0000 Pelvis kırıkları tıp dünyasında pek rastlanılmayan bir kırık çeşididir. Bu yüzden tedavisi hakkında pek yöntem yoktur. Pelvis kırıkları genelde büyük kazalar sonucu oluşur. Bunlar; Yüksek bir yerden yere düşm Pelvis kırıkları tıp dünyasında pek rastlanılmayan bir kırık çeşididir. Bu yüzden tedavisi hakkında pek yöntem yoktur. Pelvis kırıkları genelde büyük kazalar sonucu oluşur. Bunlar; Yüksek bir yerden yere düşme, trafik kazası, motosiklet kazası yada araba çarpması gibi ağır yaralanma sonucu. Bu kazalar sonucunda ağır kanamalar oluşabilir ve bu kanamalar bazen durdurulamaz. Bu yüzden hastaların bir çoğu hayatını kaybeder. Pelvis kırığı nadiren vücudun bir yerinde görülür. Genel olarak bir kaç yerde oluşan bir kırık çeşididir. Pelvis kırıkları doğru tedavi yöntemleri ile tedavi edilmez ise kişide oturma durumunda dengede kalamama, yürümede aksama, zaman zaman ağrı, bacaklarının boyları arasında eşitsizlik, belde eğrilik olabilir. 

Pelvis Kırıklarının Tedavi Yöntemleri,

Pelvis kırığının önemli bir kısmı cerrahi müdahale yapılmadan koruyucu tedaviler vasıtası ile hastanın yatarak ve dinlenerek kendini tedavi altına alması şeklinde olabilir. Bu yöntemde operasyon olmayacağı için hastalar sık sık ağrı hissedeceklerdir. Hastanın durumuna göre belirli bir kaç ağrı kesici ve kas gevşeticiler kullanılır. Kırığın cinsine ve bölgesine göre tedavi süresi üç ile on iki hafta arasında olabilir. Ama genelde pelvis kırıkları trafik kazaları gibi ağır kazalardan sonra olduğu için ve ardından şiddetli kanamalar ve kanamanın durmaması durumu gerçekleşebileceği için hızlı bir şekilde tedavi uygulanmalıdır. Kanamanın durması için pelvisi daraltmak gerekir. Bu sebeple pelvik kırığı doğru bir yöntemle belirlenmelidir. Çok acil durumlarda pelvik paketleme adlı kanama durdurma işlemi yapılabilir. Ağır kazalardan sonra oluşan bir kırık olduğu için hastaların hayatlarını kaybetme olasılığı bazı zamanlar yüzde ellinin üstüne çıkabilir. Hastanın ve ölen hücrelerin canlandırılma işlemi doktorun insiyatifindedir. Pelvis kırığının ardından bu kırığın hangi sınıfa girdiğini belirlemek önemlidir. Çünkü sınıfına göre ameliyatlı yada ameliyatsız bir tedavi uygulanır. İki işlem vardır. Ya kırık ameliyat ile eski haline getirilir yada kırık alçıya alınarak veya başka bir yöntem ile sabitlenerek kırığın hareket etmesi engellenip kaynaması beklenir. Teşhisi zor olduğundan her türlü yöntem kullanılmalıdır. Bu yöntemler ise içeriden yada dışarıdan olabilir.
]]>
Bebeklerde Omuz Çıkığı https://www.kirik.gen.tr/bebeklerde-omuz-cikigi.html Wed, 19 Sep 2018 16:09:43 +0000 Bebeklerde omuz çıkığı, bebek doğduktan itibaren her türlü hastalığa ve vücut kırığına maruz kalır. En çok karşılaşılan durum omuz çıkığıdır. Bebeğin yalnış kucaklama şekli ve kucakta aşırı hareket ettirilmesi Bebeklerde omuz çıkığı, bebek doğduktan itibaren her türlü hastalığa ve vücut kırığına maruz kalır. En çok karşılaşılan durum omuz çıkığıdır. Bebeğin yalnış kucaklama şekli ve kucakta aşırı hareket ettirilmesi omuz çıkığına neden olur. Bebeğin vücudu hassas olduğu için en ufak darbe kırık çıkığa neden olur. Bebeği severken fazla incitmek, kolundan tutup kaldırmak gibi bir çok etmen omuz çıkığına sebep olur. Bebeğin omuz ve kol kasında sinir damarı bulunduğu için bebeğin direncini düşürür. Omuz çıkığı yetişkin insanlarda daha çok görülür. Bebek doğduktan sonra kolu çok hareket ettiği için omuzu kendiliğinden çıkabilir. Bebek düşerse, darbe alırsa omuz yerinden çıkar. Bebeklerde omuz çıkığı olduğu zaman kol eklemi zedelenir. Kolda yavaşlama başlar. Kolu hareket ettirmede zorluk oluşur. Bebek için çok zor durum olur. Sürekli ağlar ve kolunu hareket ettiremez. Sağlık sorunu başlar. Anne sütünü emmez ve sürekli ağlar. Doğum anında bebeğin kolundan tutulup hızlıca çıkartılması omuz çıkığına neden olur. Bebeği severken ve kucaklarken dikkat edilmelidir. Bebek kolunu hareket ettirmekte zorlandığı zaman ve omuzunda şişlik varsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Bebeklerde omuz çıkığı belirtisi

Bebek yeni doğduğu günden itibaren ve 1 yaşına girene kadar omuz çıkığı riski ile karşılaşması yüksektir. Yalnış bebeği kucaklama yöntemi ve bebeğin yere düşmesi omuz çıkığına neden olur. Omuz çıkığı yaşayan bebekte sağlık sorunu başlar. Özellikle omuz yerinde ağrı ve şişlik görülür. Bebek kolunu kaldırmakta zorlanır. Omuzda çukurluk oluşur. Hafif omuzda morarma görülür. Kol sanki yerinden çıkacakmış gibi ayrı durur. Kol hareket ettiği zaman omuzda sesler duyulur. Takılma, sürtünme gibi ses hissedilir. Kol kopacakmış gibi boşlukta olur. 
]]>
Büyüklerde Kalça Çıkığı https://www.kirik.gen.tr/buyuklerde-kalca-cikigi.html Thu, 20 Sep 2018 14:25:52 +0000 Büyüklerde kalça çıkığı; kalça çıkığı uyluk kemiği başında yer alan topuzun leğen kemiğinde bulunan kısımdan çıkması durumudur. Büyüklerde kalça çıkıklığı bacak boyunun bir miktar kısa olmasından kaynaklanmak Büyüklerde kalça çıkığı; kalça çıkığı uyluk kemiği başında yer alan topuzun leğen kemiğinde bulunan kısımdan çıkması durumudur. Büyüklerde kalça çıkıklığı bacak boyunun bir miktar kısa olmasından kaynaklanmaktadır. Çıkıklar çoğunlukla arkaya doğru meydana gelmektedir. Kalça çıkıkları dayanılmaz ağrılara ve acılara sebebiyet verebilmektedir. Kalça çıkıklığı kalça eklemlerinin gerçek olması nedeniyle  kalça kemiğini oluşturan kemiklerin harmonisinin bozulmasından da kaynaklanabilmektedir. Kalça çıkıklığı iki şekilde meydana gelebilmektedir; doğum anında oluşan kalça çıkıklığı ve erişkinlerde oluşan kalça çıkıklığı olmak üzere. Büyüklerde kalça çıkıklığının oluşmasındaki en büyük sebepleri düşme, endüstriyel kazalar ve trafik kazalarından kaynaklanan travmatik olaylar oluşturmaktadır. Kalça çıkıklığı kireçlenme oluşumuna da yol açabilmektedir. Kalça çıkıklığının tedavisi kalçanın yerine oturtulması ile mümkün olmaktadır. Fakat eğer kişinin başka sağlık sorunları da mevcutsa bu durumda anestezi devreye girmektedir. Eklem protezi ile bacak boyu eşitlenmeye çalışılmaktadır. 

Kalça çıkıklığı belirtileri;
 • Kalçada ağrı hissi
 • Kalçada meydana gelen aşırı hassasiyet
 • Kasık ağrıları
 • Kalçayı hareket ettirmede zorluk çekme
 • Yürümekte zorluk çekme
 • Bacaklarda kısalma
Kadınlar kalça çıkıklığı riskini erkeklere daha çok taşımaktadır. Kalça çıkıklığı genetik olarak aileden gelen bir durumda olabilmektedir. Erken tanı kalça kemiğinin tam olarak yerinden çıkmadan yerine oturtulabilmesi için önemlidir. Çünkü kalça çıkıklığı üç şekilde olabilmektedir; tam kalça çıkıklığı, yarı kalça çıkıklığı ve çıkabilir kalça çıkıklığı olmak üzere. Kalça çıkıklığının tedavisinde yeni cerrahi yöntemler bulunmuştur. Yeni ve daha iyi sonuçlar almayı sağlayan cerrahi yöntemlerden en önemlisi kalça implantıdır. Ameliyattan bir gün veya iki gün sonra hasta yürütülmeye başlanabilmektedir.
]]>
Kaval Kemiği Kırığı https://www.kirik.gen.tr/kaval-kemigi-kirigi.html Fri, 21 Sep 2018 08:32:56 +0000 Kaval Kemiği Kırığı;Kaval kemiği insanların ayak da durmasını sağlayan yegane iskelet yapısından biridir. Bir insanda sağ ve sol ayaklarında toplamda iki adet kaval kemiği bulunmaktadır. Kaval kemiği vücutta en uzun kemi Kaval Kemiği Kırığı;Kaval kemiği insanların ayak da durmasını sağlayan yegane iskelet yapısından biridir. Bir insanda sağ ve sol ayaklarında toplamda iki adet kaval kemiği bulunmaktadır. Kaval kemiği vücutta en uzun kemik yapısına sahiptir. Kaval kemiği kırığı çoğunlukla; Çarpma, düşme, kaza geçirme ve darbe alınması sonrasında kırılmaktadır. Kaval kemiği kırılması halinde kişi ayağa kalkamaz ve hareket noktasında bir başka kişinin yardımına ihtiyaç duymaktadır. Kaval kemiği kırığı çoğunlukla ; Parçalı kırık, açık kırık ve kapalı kırık şeklinde görülmektedir. Kaval kemikleri oldukça dayanıklı özelliğe sahip olmasına rağmen ters bir hareket noktasında çatlama veya kırılma özelliği göstermektedir. Kemikler kaslardan farklı olarak yaratılmıştır. Kaslarımız herhangi bir darbeye karşı gevşeme ve sıkışma özelliği gösterir. Ancak kemiklerimiz ise herhangi aşırı bir baskı veya darbe noktasında esnemediğinden dolayı kırılabilmektedir. Bu nedenle kaval kemiğinin alacağı bir baskıdan sonra rahatlıkla kırılma özelliği gösterir. Açık kaval kemiği kırıkları çoğunlukla platin yardımı ile tedavi edilmektedir. Parçalı kemik kırıkları cerrahi müdahale gerektirmektedir. Kapalı kemik kırıkları ise kırık bölgelerin tekrardan bir araya getirilmesi sonrasında kaynayarak tedavileri mümkündür.

Kaval Kemiği Kırık Türleri Nelerdir ve Belirtileri

Kaval kemiği bir kaza sonrası veya düşme sonrasında kırılabilirler. Bu durum oldukça tehlike arz etmektedir. Bir kimsede kaval kemiği kırılmış ise kesinlikle ayak üzerinde kişi duramaz şiddetli ağrılar yaşayacaktır. Böylesi bir durumda kişinin kaval kemiğinin üzerine bacakta şişlik ve morarmayı engellemek amacıyla, bir poşet içerisine buz konulmalı ve ağrıyan bölgenin üzerine bırakılır. Şayet merkezi bir alanda kırık durumu yaşanmış ise 112 acil servis aranarak yardım hizmeti talep edilmelidir. Ancak uzak bir alanda ve doktor çağırma gibi bir durum söz konusu değil ise bir sedye yardımı ile kavak kemiği kırığı yaşayan kimse uzman ortopedi doktoruna getirilmelidir. Kaval kemiği kırığı yaşayan kimse ciddi ağrılar yaşayacağından hareket edemez. Ayağa kalkamaz ve diz bölgesinde kırığın bulunduğu alanda ciddi şişlikler şeklinde kendini gösterir.

Kava Kemiği Tedavi Yöntemi

Kaval kemiği kırığı yaşayan hastaya hemen uzman ortopedi uzmanı müdahale eder. Öncelikle teşhis ve tetkik amacıyla hastanın kırık bölgesi incelenir. Akabinde kırığın ayrıntısını tespit edebilmek amacıyla röntgen ve tomografi çekilir. Uzman hekim bu röntgenler sonrasında kırığın tam olarak nerede olduğunu tespit eder. Ayrıca kaval kemiği kırığı şayet cerrahi müdahale gerektiriyorsa uygulanacak bölge platin tedavisi için hazır edilir. Şayet kırık küçük çaplı ise kırık uçlar tekrardan birleştirilir. Akabinde kırık uçların tekrardan yerinden oynamaması açısından; Ayak bileğinden bacak dirseğine kadar atel ve alçı ile kapatılır. Böylelikle kaval kemiği kırığı yerinden oynamamış olur. 30-60 gün kadar bu alçı yerinde sabit kalır. 15 günde bir kontrole gidilerek çekilen röntgenler sayesinde kaval kemiği kırığı kaynaması gözlemlenir. Bu süreçte kişi koltuk değnekleri yardımı ile kişisel ihtiyaçlarını giderir. Akabinde ise 2-3 ay sonunda alçı çıkartılır. Yaklaşık olarak 6 ay sonunda kişinin sağlığına kavuştuğu ve tam olarak ağrılarından kurtulacağı gözlenecektir. 

]]>
Doğuştan Kalça Çıkığı Ameliyatı https://www.kirik.gen.tr/dogustan-kalca-cikigi-ameliyati.html Fri, 21 Sep 2018 22:40:34 +0000 Doğuştan kalça çıkığı ameliyatı femur baş kısmı olarak isimlendirilen kemiğin leğen kemiği olarak adlandırılmış yapı üzerindeki kısımdaki yuvasından çıkması sonucu uygulanmaktadır. Kalça çıkılarının

Doğuştan kalça çıkığı ameliyatı femur baş kısmı olarak isimlendirilen kemiğin leğen kemiği olarak adlandırılmış yapı üzerindeki kısımdaki yuvasından çıkması sonucu uygulanmaktadır. Kalça çıkılarının yüzde 90 gibi büyük bir kısmı arkaya doğru oluşanlardan meydana gelmektedir. Arkaya doğru kalça çıkığı varsa bacak kısa ve içeriye dönüktür. 

Kalça çıkığı ameliyatı ve ameliyat sonrası 

İlk olarak hastanın ameliyat sonrası beklentileri bilinmeli ve buna uygun ameliyat kararı alınmalıdır. Ameliyatta hastaya kalça protezi yani kalça implantı takılabilir. Hastanın ameliyat işleminden bir gün önce hastaneye gitmesi gereklidir. Bunun nedeni ameliyat sırasında anestezi için tetkik ve bazı muayene işlemleridir. Ameliyatta genel anestezi işlemi yada spinal anestezi işlemi yapılır. Spinal anestezi işleminde vücudun sadece bacaklardan oluşan kısmı uyuşturularak ameliyat yapılır. Operasyon işlemi sırasında ilk olarak yumuşak doku olarak isimlendirilen tendon, kapsül, kas ve bağ dokuları gevşetilir. Bu işlem sayesinde kalçanın normalde olması gereken seviyeye kadar indirilme işlemi yapılmış olur. Ayrıca hareket etme işlemi esnasında oluşan kısıtlanmalar bulunuyorsa bu sıkıntılarda giderilerek normale dönmesi sağlanmış olur.  Eklemin diğer tarafında bulunan uyluk kemiğinin karşı kısmına da implant yerleştirme işlemi yapılır. Böylelikle eklemin normale dönmesi için gerekli hazırlıklar yapılmış olur.  Eğer bacakta kısalık sorunu varsa bu sorunun düzelmesi için damarların ve sinirlerin durumları kontrol edilerek gerekli uygulama yapılır. Ayrıca hastaya ameliyat ağrılarını önlemek amacıyla ağrı pompası da takılır. Ameliyat olan hastadan ameliyatın yapılmasından bazen bir gün bazen de iki gün sonra ameliyat sırasında takılmış sondalar ve drenlerin çıkartılması işlemi yapılır.  Bu şekilde doğuştan kalça çıkığı ameliyatı geçiren kişi yürüteç yardımı alınarak yürümesi sağlanır. Ayrıca ameliyattan bir gün sonra fizik tedavisi işlemleri de başlar. 

]]>
Çıkık Ayak Kemiği https://www.kirik.gen.tr/cikik-ayak-kemigi.html Sat, 22 Sep 2018 19:25:30 +0000 Çıkık ayak kemiği, hayatı olumsuz yönde yönde etkileyen genel olarak baş parmağının yan tarafında ortaya çıkan yaşam kalitesini oldukça düşüren bir tür hastalıktır. Bu rahatsızlık, daha çok kadınlarda meydana gelmekte Çıkık ayak kemiği, hayatı olumsuz yönde yönde etkileyen genel olarak baş parmağının yan tarafında ortaya çıkan yaşam kalitesini oldukça düşüren bir tür hastalıktır. Bu rahatsızlık, daha çok kadınlarda meydana gelmektedir. Bunun nedeni kadınların, yüksek topuklu ve ucu sivri ayakkabıları tercih ettiklerindendir. Genel olarak 40-50 yaş kesimindeki kadınları hedef alan bir hastalıktır. Bu hastalığın ilaçla veya herhangi bir fizik tedavi yöntemiyle tedavi edilmesi imkansızdır. Tek tedavi seçeneği ameliyattır. Ameliyat, ama insanların gözünü kesinlikle korkutmamalıdır. Çünkü bu ameliyatlarda çok yüksek oranlarda başarı görülmüştür. Bu hastalık 40-50 yaş kesimindeki kadınları daha çok etkisi altına alsa da gençlerde de görülebiliyor. Fakat her yaş kesiminde kadınlarda, erkeklere istaneden 5 kat daha fazla oranla görülüyor. Bu hastalık sonradan oluşabildiği gibi doğuştan bir yolla da insan vücudunda meydana gelebiliyor. Kadınlarda daha sık görülmesinin başka bir nedeni ise hamilelik döneminde hormonal dengenin değişmesi ile ayak kemikleri arasındaki bağların gevşeyerek kemiği serbest bir halde bırakması ya da dışarı itmesidir. bazı kas yapısındaki bozuklar veya düztabanlık de bu hastalığa davetiye çıkaran fiziksel sorunlardandır. Felç ve serebral paralsi gibi nörolojik hastalıklar da bu hastalığı oluşturabilmektedir. 

Çıkık Ayak Kemiği Hastalığının Belirtileri: 

Bu hastalığın aslında tam olarak gizli bir belirtisi yoktur. Bunun nedeni baktığında zaten göze çarpan ve göze itici duran bir görüntüdür. Çıkık ayak kemiği hastalığı gözle çok rahat görülebilen bir hastalıktır. Fakat bu görüntünün dışında hissedilen bazı belirtileri de vardır. Bunlardan ilki ve en çok şikayet edileni ağrıdır. Kemik ayaktaki alanı genişlettiğinden ötürü ayak her yere sığamaz ve sığamadığı yerlerde sıkışır ve zedelenmeye başlar. Kemik zedelendikçe ağrı hissiyatı artar. Fakat sadece ayağın sığmamasıyla alakalı değil yürürken bile ağrı yapabilir. Bu durum hastaya istenilen her ayakkabının giyilememesini sunar ve yaşam kalitesini git gide düşürmeye başlar. 

Çıkık Ayak Kemiği Hastalığının Tedavisi: 

Daha önce bu hastalığının tedavisinin sadece ameliyat olduğunu söylenmişti. Bu ameliyatlar, yaklaşık bir saat süren kısa süreli ve kolay operasyonlardır. Bu operasyonlarla hastalık tamamiyle ortadan kalkabilmektedir. Eğer doğru ve uygun bir ameliyat yapılırsa sorunun tekrarlanma riski %1 gibi seviyelere dahi düşebilmektedir. Operasyon genel ya da lokal anestezi adı altında yapılmaktadır. Fakat hastanın tercihi doğrultusunda spinal anestezi adı altında da yapılabilmektedir. Ameliyat, doğru gittiği taktirde günübirlik ve hastanede kalmayı gerektirmeyen bir ameliyat türüdür. Operasyon sonrasında hasta biraz ağrı çekebilir fakat basit ağrı kesicilerle bu ağrıların önüne geçilebilmektedir. 
]]>
Makatta Çatlak https://www.kirik.gen.tr/makatta-catlak.html Sun, 23 Sep 2018 00:22:09 +0000 Makatta Çatlak; Katı besin tüketmekten kaynaklı oluşan makatta çatlak halk arasında oldukça fazla görülen sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Tıp litaretüründe anal fissür olarak adlandırılan makatta çatla Makatta Çatlak; Katı besin tüketmekten kaynaklı oluşan makatta çatlak halk arasında oldukça fazla görülen sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Tıp litaretüründe anal fissür olarak adlandırılan makatta çatlak oluşumu ciddi bir rahatsızlık türüdür. Makatta çatlak problemi yaşayan kişilerde anüs bölgesinde; Kaşıntı, ağrı, akıntı ve kanama gibi rahatsızlıklar ile ortaya çıkmaktadır. Makatta çatlak, basur ile karıştırılmasına rağmen birbirinden farklı rahatsızlık türleridir. Özellikle boşaltım sırasında ciddi anlamda ağrılar oluşturan makatta çatlak problemi, boşaltımdan sonra 1-2 saat boyunca anüs bölgesinde ciddi ağrılar şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bayanlarda hamilelik döneminde dışkılama sonrasında sıklıkla görülen rahatsızlık türüdür.

Makatta Çatlak Oluşmasının Nedenleri

Kabızlığa neden olan besinlerin tüketilmesinin ardından, boşaltım esnasında aşırı ıkınmadan dolayı anüs duvarının iç kısmında kesikler oluşur. Bu kesikler boşaltımda daha fazla yırtılarak kişinin boşaltım esnasında ciddi anlamda ağrılar yaşamasına neden olur. Makat çatlağı yaşayan kişiler acı tüketimi ve katı besin tüketimi makatta çatlak oluşumunu olumsuz etkilemektedir. Bununla birlikte makatta çatlak mikrop ve zararlı bakterilerin çoğalması ile çatlak bölgesinin kapanmasını engeller. Ayrıca boşaltım esnasında tedavi olunmadığından dolayı yara kendisini sürekli yeniler.

Makatta Çatlak Belirtileri

Makat bölgesinde kanama, yanma, şişme, meme oluşumu, akıntı gibi şikayetler kişinin makatta çatlak rahatsızlığı oluştuğunu göstermektedir. Bu rahatsızlığı yaşayan kimse boşaltım esnasında ciddi ağrılar yaşamakla birlikte anüs bölgesinde cam çiziği şeklinde ağrılar oluşturmaktadır. Makat bölgesinde oluşan meme şeklindeki yapı, boşaltımı engeller ve bu bölgenin tahriş olmasından kaynaklı olarak kişinin ciddi ağrılar yaşamasına neden olmaktadır. Makatta çatlak problemi yaşayan kimseler boşaltımın ardından peçete ile temizlik yaptığı taktirde bölgesel kan oluşumunu görürler. Makatta çatlak oluşan kimseler ameliyat, botoks tedavisi ve belli başlı krem tedavileri ile bu rahatsızlıktan kurtulurlar. Cerrahi müdahale ancak belli şartlar altında yapılmaktadır. Makatta çatlak oluşumu çoğunlukla ilaç tedavileri ile son bulabilmektedir.

Makatta Çatlak Tedavi Yöntemleri

Şayet bir kimsede makatta çatlak problemi yeni yeni oluşmakta ise; Kişide kanama, ağrı ve boşaltım sonrasında cam kesiği ağrıları hissedebilir. Şayet hastalık ilerlememiş ise bu dönemde uzman hekime acilen başvuruda bulunulur. Uzman hekimin yapacağı tetkik ve tedaviler sonrasında bir kısım ilaç ve krem tedavileri uygulanır. Bu ilaç tedavileri yaklaşık olarak 1-3 hafta kadar sürer. Tedavi süreci sonrasında bölgesel ağrıların yok olduğu gözlemlenir. Bu dönemde kişi katı besinler tüketmez ve boşaltımın rahat sağlandığı kayısı gibi besinler tüketir. Böylelikle boşaltım rahat gerçekleşerek kişinin rahatsızlanmasının önüne geçilmiş olur. Kısa süre içerisinde kişinin eski sağlığına kavuşacağı gözlenecektir. Ancak makatta çatlak ilerlemiş ve geç uzman hekime başvuruda bulunulmuş ise bu defa meme oluşup oluşmadığı tespit edilir. Bundan sonra mümkünse ilaç ve serum tedavileri uygulanır. Ancak ilaç ve serum tedavileri uygun değilse bu defa cerrahi operasyon uygulanarak. Bölgesel olarak makat çatlağı lazer tedavisi ile yok edilir. Ameliyatın ardından aynı gün kişi taburcu olarak yaşamına devam eder. Bundan sonraki süreçte bir kısım ilaçlar kullanılarak uzman hekimin bildireceği yemek programı uygulanır. Yaklaşık olarak 1-2 aylık bir süre sonrasında rahatsızlığın son bulacağı görülecektir. Şayet beklenmeyen bir durum gözlemlenmesi halinde acilen konu uzman hekime bildirilmelidir. 

]]>
Kırık Kemik https://www.kirik.gen.tr/kirik-kemik.html Sun, 23 Sep 2018 11:56:51 +0000 Kırık Kemik; İnsanlar yaşamlarını sürdürürken iskelet yapısının korunması gerekmektedir. Şayet iskelet yapısının bir yaralanmadan dolayı bozulması kişinin sağlıklı yaşamın elinden gitmesi anlamına gelmektedir. Bu Kırık Kemik; İnsanlar yaşamlarını sürdürürken iskelet yapısının korunması gerekmektedir. Şayet iskelet yapısının bir yaralanmadan dolayı bozulması kişinin sağlıklı yaşamın elinden gitmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle insanlar sağlıklı beslenerek ve dış etkenlerden korunarak yaşamlarını daha iyi bir şekilde yürütürler. İnsanlar yaşamlarını idame ederken beklenmedik bir hareket, kasılma, kaza, yaralanma ve düşme gibi etkenlerden dolayı kemiklerin kırılmasına neden olabilmektedir. Kırık kemik durumu vücudun baş, gövde, kol, bacak, ayak ve diğer uzuvlarında oluşabilmektedir. Kemiklerimiz yaradılış gereğince dış etkenlerden korunmayı sağlamaktadır. Vücudumuzda bulunan kaslar esneme ve gevşeme özelliğine sahiptir. Ancak kemikler alacağı bir darbeden dolayı kırılabilir. Kırık oluşumu kişinin ciddi anlamda ağrılar yaşamasına neden olur. Şayet bir kimsede kırık kemik bulunması kişinin ihtiyaçlarını karşılamasını engellemektedir.

Kırık Kemik Tedavi Yöntemleri

Bir kimse yaşamış olduğu bir kaza veya ani bir hareketten dolayı kemik yapısının bozulması oluşabilir. Böylesi bir durum oldukça tehlike arz edebilmektedir. Bu durum kişinin yaşamsal fonksiyonlarının olumsuz olarak etkilenmesine neden olur. Başa gelmiş bir kaza sonrasında kırık kemik oluşmuş ise kırığın hangi uzuv ve bölgede olduğu tespit edilir. Kırık tespit edildikten sonra bu defa uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir. Kırık kemiklerin 3 farklı türü bulunmakta olmakla birlikte kırık türlerini şöyle sıralanır; Kapalı Kırık, Açık uçlu kırık ve Parçalı kırık şeklinde ortaya çıkmaktadır. Uzman doktorlar kırık durumunda bu kırık türlerini göz önünde bulundurur. Şayet bir kişinin kol veya bacağı kırılmış ise bu durumda uzman hekim bölgesel kırığın yerini tespit eder. Kırığın yaratmış olduğu etkiler incelenir. Kırık kemik etkisi ile şişme, morarma ve ağrılar gözlemlenir. Kırığın yerini tam olarak bulabilmek amacıyla bu defa röntgen ve tomografi çekilir. Bu röntgenler sayesinde kırığın parçalı olup olmadığı ve kırık uçların hangi bölgede olduğu tespit edilerek tedavi süreci başlatılır.

Kırık Kemik Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler

Uzman ortopedi doktoru kırığın yerini belirledikten sonra kırık uçlarının tekrar kaynaması amacıyla kırık uçları bir araya getirir. Kırık kemik yerinde oynamaması amacıyla atel ve alçılama sistemi ile sabitleme sağlanır. Akabinde bölgede kemik hareketini engellemek amacıyla bilek ve dirsek bölgesine kadar alçılama yapılarak kemik hareketini minimal hale getirilir. Bundan sonra belli aralıklar ile röntgen çekilerek hastalığın safhası ve kırık kemik durumu gözlemlenir. Bir hafta sonra çekilecek olan röntgen yardımı ile kırığın kaynayıp kaynamadığı gözlemlenir. Kimi kemik kırıkları tedavi edilmek amacıyla cerrahi müdahaleler ile platin takılma durumu da söz konusu olabilir. Bu nedenle uygulanacak tedavi yöntemini uzman ortopedi doktoru belirler. Bundan sonra kırık kemik tedavisi amacıyla kemik suyu, et, yumurta ve balık gibi besinler tüketilerek kırık kemik rahatsızlığının tez vakitte geçmesi sağlanır. Bu dönemde uzman hekime başvuruda bulunulmalı ve beklenmeyen durumda uzman ortopedi doktoruna acilen bilgi verilmelidir. 

]]>
Kırık Kol https://www.kirik.gen.tr/kirik-kol.html Sun, 23 Sep 2018 13:01:34 +0000 Kırık Kol; Vücudumuz kas, organ ve iskelet yapısından meydana gelmektedir. Vücudumuzda bulunan kaslar esneme ve sıkışma özelliği göstermektedir. Ancak kemikler ani bir şiddet ve baskı altında kırılma özelliği göstere Kırık Kol; Vücudumuz kas, organ ve iskelet yapısından meydana gelmektedir. Vücudumuzda bulunan kaslar esneme ve sıkışma özelliği göstermektedir. Ancak kemikler ani bir şiddet ve baskı altında kırılma özelliği gösterebilmektedir. Kırık kol şikayeti ile uzman ortopedi doktorlarına başvuruda bulunan kişilerin genellikle dış bir baskı ve darbe sonrasında kollarının kırıldığı görülmüştür. Kırık kol oluşması çoğunlukla; Kaza, düşme, ani hareket, ters düşüş ve alınacak bir darbe noktasında el ve dirsek bölümü arasında kalan bölgenin kırılması sonrasında oluşur. Kırık kol durumu incelendiğinde karşımıza açık uçlu kol kırığı, kapalı kol kırığı ve parçalı kemikli kol kırığı şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Alınan bu darbelerin şiddetine göre eğrilme ve bükülme sonrasında farklı şekilde kırık kol durumu ortaya çıkabilmektedir.

Kırık Kol Nasıl Anlaşılır

Bir kimse geçirmiş olduğu kaza veya ani hareketten dolayı kolunun üzerine düşmesi sonrasında, oluşan baskının etkisi ile kol kırığı oluşabilir. Kol kırıklarında kişinin el ve dirsek bölgesi arasında şişme, morarma ve  ciddi ağrılar oluştuğu gözlemlenmiştir. Şayet bir kimsenin kolu kırılmış ise üzerine bir poşet içine koyulan buz eklenmelidir. Bu buz serinletici etki göstererek kişinin şoka girmesini engelleyecektir. Şayet mümkünse 112 acil yardım aranarak profesyonel yardım alınır. Ancak bu durum mümkün değilse kişinin kolu iki çıta ile sabitlendikten sonra en yakın hastaneye ulaştırılmalıdır. Bu ulaşımda kırık kol darbe alınmamalı ve sallanmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kırık Kol Tedavisi Nasıl Yapılır

Ani bir düşme veya kaza sonrasında bir kimsenin kolu kırılmış ise konu uzman ortopedi doktoruna acilen bildirilir. Akabinde uzman doktor tarafından tetkik ve teşhisler yapılmaya başlanır. Bu arada kol kırığının türü belirlenir. Bundan sonra hastadaki kırığın tam yerini teşhis etmek ve kırığın düzeyini belirlemek amacıyla tomografi ve röntgen çekilir. Çekilen bu röntgenler sonrasında kırığın parçalı olup olmadığı, birkaç yerde kırık olup olmadığı belirlenir. Bundan sonra uzman ortopedi doktoru uygulayacağı tedavi yöntemini belirler. Kırık şayet açık uçlu ise cerrahi müdahale ve platin tedavisi gerektirir. Ancak oluşan kırık kapalı bir kılık ise cerrahi müdahaleye gerek kalmaz. Uzman doktor kapalı kırık kol tedavisinde, kırık uçları birbiri tutturur. Kırık uçlar tam anlamıyla yerine oturduktan sonra, kemik yapısının tekrardan bozulmasını engellemek amacıyla atel ve alçı sistemi ile kırık kol sarılır. Bundan sonra hasta 1 ay kadar dinlenmeye alınır. Kırık kolun olduğu el bölgesi ile bir şey tutulmamalı ve iş yapılmamalıdır.  Bundan sonra iyileşme süreci gözlemlenir. Ara ara uzman hekimin çekeceği röntgenler sayesinde kırığın iyileşmesi takip edilir. Bu arada kırığın tez kaynaması amacıyla balık, kemik suyu, et suyu, yumurta ve maydanoz gibi besinler tüketilir. Böylelikle kırık tez vakitte kaynayarak kişinin tez vakitte ayağa kalkması sağlanır. Şayet beklenmeyen bir ağrı veya rahatsızlık gözlemlenmesi halinde konu uzman hekime bildirilmelidir. 

]]>
Kırık Ameliyatı https://www.kirik.gen.tr/kirik-ameliyati.html Sun, 23 Sep 2018 21:12:02 +0000 Kırık Ameliyatı; Neredeyse bütün insanlarda her an olabilen kırık ameliyatları bütün hastanelerde yapılmaktadır. Kırılma kişinin bütün vücudun da oluşabilir. Bu kırık ameliyatı vücudun bölgesine gör Kırık Ameliyatı; Neredeyse bütün insanlarda her an olabilen kırık ameliyatları bütün hastanelerde yapılmaktadır. Kırılma kişinin bütün vücudun da oluşabilir. Bu kırık ameliyatı vücudun bölgesine göre değişmektedir. Ancak genellikle kırıklar önemli olan yerlerde ameliyat yoluyla düzeltilebilir. 

Kırık Ameliyatı Yapılan Vakalar
 • Kalça kemiği
 • Omurilik kemiği
 • Kafa tası kırığı
 • Bacak kırığı 
 • El kırığı 
Bu yazdığımız kırıklar ameliyat yoluyla ancak düzelebilir aksi taktirde kendiliğinden kaynama olmayacaktır. Kırık ameliyatı genellikle 3-4 saat arasında değişir. Ancak yine dediğimiz gibi kırılan yerlere göre saat ve ameliyat şekli değişmektedir. Kırık ameliyatı sonrası kişilerde ödem veya şişkinlikler oluşabilir. Bunun gibi durumlarda ameliyat olduğunuz uzmandan yardım almanız gerekmektedir. Bu olaylar çok önemli olmaktadır. Kırıkların ameliyattan sonra yetişkin olmayan yani çocuklarda iyileşme süreci 1-1.5 ay olmaktadır. Ancak yetişkinlerde kırık ameliyatı sonrası düzelme süreci 2-2.5 ay olmaktadır. Ancak bu süre kısalabilir veya uzayabilir. Kırık ameliyatı sonrası kırılan yerle iş yapmamanız önerilmektedir. Aksi taktirde kaynama süreci uzayabilir veya başka ameliyatlara girmek zorunda kalabilirsiniz. 

Kırıkların genellikle boyutları bulunmaktadır. Bu boyutlara göre kırık ameliyatı uygulanmaktadır. Kırılan yerde eğer ufalanmış kırılma ise ameliyat gerekmektedir. Ufalanmış kırık ise kemiğin çok küçük parçalara ayrılması demektir. Eğer büyük bir kırılma ise küçük bir kırık ameliyatı geçirerek düzelebilirsiniz. Kırık ameliyatları kişinin kemiğine zara vermemektedir. Kişi kırık ameliyatı olduktan 3 ay sonra eskisi kadar olmasa da kırılan yerini rahatlıkla kullanabilir. Ancak çok yormamak kaydıyla aksi taktirde dediğimiz gibi başka ameliyatlara girmek zorunda kalırsınız. 

Geçmiş olsun..
]]>
Kırık Diş https://www.kirik.gen.tr/kirik-dis.html Mon, 24 Sep 2018 03:18:40 +0000 Kırık Diş; Besinlerin sindirilmesi amacıyla dişlerimiz sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle diş sağlığının korunması hayati öneme sahiptir. Sert cisimlerin tüketilmesi halinde kırık diş pr Kırık Diş; Besinlerin sindirilmesi amacıyla dişlerimiz sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle diş sağlığının korunması hayati öneme sahiptir. Sert cisimlerin tüketilmesi halinde kırık diş problemi ortaya çıkmaktadır. Kırık diş çoğunlukla sert içerikli besinlerin tüketilmesi sonrasında ortaya çıkmaktadır. Diş sağlığının korunmaması halinde ağızda bulunan bakteriler çabucak çoğalırlar. Bu bakterilerin çoğalması sonrasında, diş minesine yapışarak, dişlerin kuvvetini yitirmesine neden olabilir. Böylesi bir durumda diş minesi olumsuz etkilenerek çürüme ve kırılma problemleri ortaya çıkmaktadır. Kırık diş oluşumunda çikolata, şekerleme ve asitli içecekler tüketilmesi diş yapısının olumsuz etkileyerek çürük ve kırıkların oluşmasına neden olabilir. Bununla birlikte bir kaza veya alınan bir darbe sonrasında kırık diş oluşabilmektedir.

Kırık Diş Oluşumuna Neden Olan Etmenler

Kırık diş oluşumu çoğunlukla bir kaza geçirme veya sağlıksız beslenme sonrasında ortaya çıkmaktadır. Diş kırılmaları çoğunlukla A, B, C ve  D vitamini eksikliğinde ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte çikolata, kahve, şekerli yiyecekler ve sigara tüketimi dişlerin deforme olmasına neden olur. Zamanla dişlerin yıpranması sonrasında diş çürümesi ve kırık diş problemi ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte kalsiyum ve demir içerikli besinlerin tüketilmemesi halinde kırık diş durumu ortaya çıkmaktadır.

Diş Kırılmasının Sağlık Açısından Zararları

Kırık diş oluşması halinde kişi besinleri rahat bir şekilde tüketemez. Bir kişide kırık diş bulunması bakteri ve mikroorganizmaların hızlı olarak ağızda çoğalmasına neden olabilir. Ön dişlerde oluşan kırık diş kötü bir görüntü oluşmasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra kırık diş bulunan kişilerde çürük oluşumu daha fazla olmaktadır. Kırık diş varlığı çürümeyi hızlandırmakla birlikte diğer dişlerinde olumsuz olarak etkilenmesine neden olabilir. Bu nedenle kırık diş problemi yaşayan kişiler kısa süre içerisinde tedavi olmasında faydalar bulunmaktadır.

Kırık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır

Bir kaza sonrası veya diş minesinin zayıflamasından dolayı kırık diş problemi ortaya çıkabilmektedir. Böylesi bir durumda kırık diş düzeltilerek üzerine kaplama yapılabilmektedir. Böylelikle hem kötü görüntü ortadan yok olacak hem de yemek yeme sorunu son bulacaktır. Bir kimse kırık diş tedavisi görecek ise uzman diş doktoruna başvuruda bulunmalıdır. Uzman diş doktoru şayet vakit çok geçmemiş ise kaplama sistemi ile uygun ölçülerde diş kaplanır. Kaplamanın yapıldığı ilk bir saatlik dönem içerisinde sıcak ve soğuk yiyecek tüketilmemelidir. Kaplama sonrasında kırık diş tedavi edilmiş olacaktır. Şayet bir kimsede kırık diş çok fazla deforme olmuş ise bu defa impilant sistemi ile vida yöntemi ile kırık olan dişin yerine yenisi yapılmaktadır.

]]>
Kaburga Kırığı https://www.kirik.gen.tr/kaburga-kirigi.html Mon, 24 Sep 2018 14:50:33 +0000 Kaburga Kırığı, Kaburga vücudumuz için hayati öneme sahip olan karaciğer, kalp, dalak ve akciğer gibi hayati önem taşıyan organları korumaktadır. Göğüs kafesimizde toplamda on ikişer kaburga bulunmaktadır. Kaburga kemi Kaburga Kırığı, Kaburga vücudumuz için hayati öneme sahip olan karaciğer, kalp, dalak ve akciğer gibi hayati önem taşıyan organları korumaktadır. Göğüs kafesimizde toplamda on ikişer kaburga bulunmaktadır. Kaburga kemikleri oval şekli, sert ve hafiften esnek bir yapıya sahiptir. Kaburgaların bu özelliği yaradılıştan kaynaklıdır. Kaburgalar görev olarak hem iç organların korunmasını sağlarken hem de nefes alış verişimizde hareket esaslı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle vücudumuz ve yaşamımız için oldukça önemli bir yere sahiptir. Kaburga kırığı çoğunlukla dışarıdan alınan bir sert darbeden dolayı oluşmaktadır. Kaburga kırıkları darp, kaza, yaralanma, düşme gibi etkenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kaburga kırığı iç organlara yakın olması nedeniyle hayati bir öneme sahiptir. Kaburga kırıkları nedeniyle kişi şiddetli travmalar yaşayabilmektedir. Bu nedenle böyle bir kırığa maruz kalan kimse acilen tedavi edilmesinde faydalar bulunmaktadır.

Kaburga Kırığı Nasıl Teşhis Edilir

Yüksekten düşme, kaza, darbe veya düşme gibi etkenlerden sonra kişide ciddi rahatsızlıklar oluşabilir. Böylesi bir durumda kaburganın kırık olup olmadığını şu şekilde anlaşılabilir.

 • Nefes alış verişinde göğüs kafesi bölgesinde ciddi ağrılar oluşur.
 • Göğüs kafesi bölgesinde dayanılmaz ağrılar.
 • Kalp, göğüs çevresi ve içten gelen bir sıcaklık ve yanma hissi,
 • Kaza sonrasında kaburga bölümünde şişlik, morartı ve dayanılmaz kaburga ağrıları kişinin kaburgasının kırıldığı mahiyeti taşımaktadır.

Kaburga Kırıklarında Yapılması Gerekenler

Şayet bir kaza sonrasında kişi ayağa kalkamıyor veya göğüs bölgesinde ciddi ağrılar bulunmakta ise iç organ kanamalarına karşı kişi yerinde oynatılmamalı ve hemen 112 acil servis aranmalıdır. Bu arada kişinin bilincinin yerinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şayet kişinin bilinci yerinde ise bölgesel ağrının yeri tespit edilerek uzman kişilere telefon yardımı ile bilgi verilmelidir. Eğer uzman hekimler belirli bir uzaklıkta ve ulaşılmıyorsa güvenli ve dikkatli bir şekilde kaburga kırığı olan hasta götürülmelidir. 

Kaburga Kırıklarında Tedavi Yöntemi

Kaburga kırığı şikayeti ile başvuruda bulunan hastanın öncelikle gözle gözlemi yapılır. Bölgesel kırığın yeri tespit edildikten sonra hangi kaburgaların zarar gördüğü tespit edilir. Bununla birlikte uzman hekim kırığın bölgede şişlik, ağrı ve morarma olup olmadığını tespit eder. Kaburga kırığı tespit edilirken tomografi ve röntgen çekilir. Bu röntgen sonuçları doğrultusunda kişideki kırığın büyüklük veya küçüklüğü tam olarak tespit edilir. Tam olarak yeri belirlenen kaburga bölgesinde kırık uçlar doktor müdahalesi ile birleştirilerek sabit bir şekilde kalması amacıyla atel ve alçı yardımı ile sarılır. Böylelikle kaburga hareketi minimal düzeye indirilir. Ancak son dönemlerde alçı ile tedavi yöntemi kaburgalar için uygulanmamaktadır. Bunun temel nedeni ise nefes alış verişini zorlaştırmasıdır. Kaburga kırığı tedavisi sonrasında belli aralıklarla uzman hekime kontrole gidilerek, kırığın iyileşme durumu gözlemlenir. Yaklaşık olarak 40-60 günlük bir süre sonrasında kaburga kırığının geçtiği gözlemlenecektir. Ancak beklenmeyen bir durum gözlemlenmesi halinde konu uzman hekimlere bildirilmelidir. 

]]>
Kırık Kuyruk https://www.kirik.gen.tr/kirik-kuyruk.html Mon, 24 Sep 2018 20:29:21 +0000 Kuyruk Kırığı; çarpma, düşme, hassas kemiklere sahip insanlarda ani ve sert hareketlerle meydana gelen çok şiddetli ağrısı olan bir rahatsızlıktır.  Kuyruk sokumu üç küçük ve üç ince kemikten oluşmaktadır. Omurgaları Kuyruk Kırığı; çarpma, düşme, hassas kemiklere sahip insanlarda ani ve sert hareketlerle meydana gelen çok şiddetli ağrısı olan bir rahatsızlıktır.  Kuyruk sokumu üç küçük ve üç ince kemikten oluşmaktadır. Omurgaların hemen bitiminde kalçanın hemen üstündeki kemiklerdir. Oldukça hassas bir bölgedir. Kuyruk kırığı daha çok  masa başı işlerde çalışan insanlarda, bayanlarda özellikle de doğum sonrasında, ağır yük kaldırmada ve  zorlu antrenmanlar sonucunda  görülen bir rahatsızlıktır. Kuyruk kırığı kategoriye ayrılmaksızın her yaş insanda görülebilecek bir durumdur ancak istatiğine  bakacak olursak kadınlarda erkeklere göre beş kat daha fazla görülür. Bunun nedeni kadınların  kuyruk kemiğinin daha korunaksız ve daha hassas olmasıdır.
Genellikle kalça üzerine düşme ya da darbe alma sonucu kuyruk kırığı oluşur. Bunun sonucunda kalça üzerine oturamama, tuvalet ihtiyacını karşılarken aşırı zorlanma, sırt üstü uzanamamak, yürürken kasılma, koşamamak, yer yer mide bulantısı ve ishal yaşamak gibi sorunlar  görülebilir. 

Kuyruk Kırığı Tedavisi,

Kuyruk kırığı tedavisinde öncelikle hastanın belli başlı tedbirler alması gerekir. Bu süreçte hastanın klozet tuvalet kullanması, bisiklet sürmemesi, sert zemine oturmaması ancak oturma simidi  kullanması tavsiye edilir.   İkinci aşama olarak hastanın mutlaka doktora başvurması gerekir. Gerekli görülürse eğer manuel halk dilinde (elle tedavi) yöntemi uygulanır. Bu yöntemle ağrıyan bölgeye bazı uygulamalar yapılır, elle doğru yere ulaşıp  kırık onarılmaya çalışılır. Ancak çok hassas bir bölge olması ve hastada kalıcı hasarlar bırakmaması için  alanında oldukça uzman doktorlara başvurulması gerekir. Üçüncü aşama olarak ameliyat yöntemi kullanılır ancak bu yöntem son olarak başvurulan bir yöntemdir. Kırıklar kimi insanlarda kendiliğinden de iyileşebilir.   Kuyruk kırığında hastanın kırık çıkıkçılara gitmemesi mutlaka uzman yerlerde tedavi görmesi gerekir.

Kuyruk Kırığı İyileşme Süreci,

Kuyruk kırığını kendiliğinden iyileşebileceği gibi kimi insanlarda uzun süreçler doğurabilir. Bu süreçte hastanın dengeli beslenmesinin yanı sıra spor yapması veya doktor denetimi altında fizik tedavi yöntemine başvurması gerekir. Ağrıyan bölgeyi zorlamamak gerekir. Hasta yaşı bakımından genç ise yaşlı insanlara göre daha erken atlatabilir. Kuyruk kemiği kırık sayısı az ise tedavi süreci daha kısa sürer ancak kırık sayısı fazla ise süreç daha fazla uzayabilir.
]]>
Vertebra Kırığı https://www.kirik.gen.tr/vertebra-kirigi.html Tue, 25 Sep 2018 03:37:24 +0000 Vertebra Kırığı, Omurlarımızın her birine vertebra adı verilir. Vertebra kırığı diğer kemik kırıklarından biraz daha önemlidir. Bunun nedeni içinde geçen merkezi sinir sistemidir. Her hangi bir şekilde meydana gelen v Vertebra Kırığı, Omurlarımızın her birine vertebra adı verilir. Vertebra kırığı diğer kemik kırıklarından biraz daha önemlidir. Bunun nedeni içinde geçen merkezi sinir sistemidir. Her hangi bir şekilde meydana gelen vertebra kırıkları ihmal edilmemeli ve uzman hekimden yardım alınmalıdır. Kırık tedavi edilmediğinde kanal daralması hatta kalıcı felç durumları ortaya çıkabilir. 

Omurgamız vücudumuzu ayakta tutan fakat istendiğinde belli bir açıya kadar esneyebilen kompleks bir yapıdır. 33 adet omurdan oluşan yapı içinden sinirler geçerken omurlarda birbirine omur çıkıntıları ile bağlıdır. Omurların bir birine sürtmesini engelleyen yastık ve disk yapıları vardır. Omurlar içinden geçen sinir yapısı elektrik tesisatı gibi her omur arasından kollara ve aşağı inildikçe bacaklara doğru dağılır. Duyu fonksiyonlarımızı sağlayan bu yapı; nefes almak, büyük abdest, idrar yapmak gibi yaşamsal fonksiyonların sorunsuzca yapılabilmesini sağlar. 

Vertebra kırıkları genel olarak yüksekten düşmeler, trafik kazalarında, iş hayatında, sportif aktivitelerde veya aşırı hareketler sonucu ortaya çıkabilir. Bu haliyle genç insanlarda daha çok meydana gelir. Yüksekten düşmeler vertebra kırıklarında ön sıralardadır.

Vertebra Kırığı Neden Olur

Kırık omurun tam ortasından olabileceği gibi bir birine kilitlenmesini sağlayan küçük kemik çıkıntıları şeklinde de olabilir. Büyük kırıklar tabi ki daha çok ağır travmalarda meydana gelir. Ortasından kırılan omurlar kişileri felç yapabilir. Küçük kırıklara en önemli örnek sırt çiğnetme dediğimiz durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Dengesiz şekilde sırt üzerine ağır birinin basması vertebra uçlarının kırılmasına neden olabilir. Kimi hastalar bu durumlara fark etmeden kendiliğinden iyileşme sağlayabilirler, fakat bazen acı veren durumlar olabileceğinden tavsiye edilmez.

Vertebra kırıkları yüzde 70 oranda bel ve sırt omurlarında görülür. Geri kalan kısım ise boyun ve kuyruk bölümünde meydana gelir. En sık kırıklar ise birinci bel omuru ve onikinci sırt omurunda meydana gelmektedir. Yüksekten düşmek ve trafik kazaları istatistiklere göre en çok kırık yaşandığı kazalardır.

Vertebra Kırığında Tedavi Nasıl Yapılır

Eğer kırık olduğundan emin olduğunuzu düşünüyor iseniz, hemen bir beyin ve sinir hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekir. Yapılacak MR ve diğer görüntülemelerden sonra korse kullanılabilir veya alçıya alınabilir. Burada amaç kırık parçaların bir biri üzerinde başka yönlere kaymasını engellemektir. 3 ay sürecek bir tedavi sürecek alçı tedavisinden sonra hasta normale dönecektir.
]]>
Kalça Çıkıklığı Testi https://www.kirik.gen.tr/kalca-cikikligi-testi.html Tue, 25 Sep 2018 22:35:11 +0000 Kalça çıkıklığı testi yeni doğan bebeklerin 1 ila 3 ay arasında yapılması tavsiye edilen bir sağlık testidir. Özellikle kız çocuklarında görülebilen kalça çıkıklığı hastalığına karşı yapılan kalça çıkıkl Kalça çıkıklığı testi yeni doğan bebeklerin 1 ila 3 ay arasında yapılması tavsiye edilen bir sağlık testidir. Özellikle kız çocuklarında görülebilen kalça çıkıklığı hastalığına karşı yapılan kalça çıkıklığı testi ile ileride düzeltilmesi çok zor ve acı veren bir takım rahatsızlıkların erken yaşta tespit edilerek önlenebilmesi mümkündür.

Kalça çıkıklığı nedir

Kalça çıkıklığı testi ile kolaylıkla tespit edilebilecek olan kalça çıkıklığı yeni doğan bebeklerde görülebilen anatomik bir bozukluktur. Kalçaya bitişik olan uyluk kemiğinin kalçadan çıkması ve bunun erken yaşta fark edilmemesi sonucu oluşur. Tedavi edilmezse çıkık olan bacağın diğer bacaktan kısa olması, bacakta aksama gibi ömür boyu süren problemlere neden olur. Bebeği kundaklamak, ayaklarından tutup kaldırmak gibi yanlış hareketler yüzünden ve sezaryen ile doğum sebebiyle de bebekte kalça çıkıklığı meydana gelebilir.

Kalça çıkıklığı testi nasıl yapılır

Kalça çıkıklığı testi radyoloji uzmanı bir hekim tarafından ultrason ile yapılır. Bu işlem oldukça kısa süreli ve tamamen zararsızdır. Kalça çıkıklığı testi normal şartlar altında bebek 1 ila 3 aylar arasındayken yapılmaktadır. ideal olanı bebek iki aylıkken yapılanıdır. 1 aydan önce veya 3 aydan sonra yapılan test sonuçlarının hatalı çıkma olasılığı yüksektir. İşlem anne karnındaki bebeği görüntülemek içinde kullanılan ultrason, yani ses dalgaları ile yapıldığından testin veya test süresinin bebeğe herhangi bir zararı yoktur. 

Kalça çıkıklığı çocuğun yürümeye başlaması ile birlikte kesin olarak fark edilebilir ama bu zamandan sonra sadece ameliyat ve alçıya alma yöntemleri ile tedavi edilebileceğinden erken dönemde kalça çıkıklığı testi ile rahatsızlığın tespit edilmesi ve basit bir iki önemle düzeltilmesi mümkündür. Bu yüzden günümüzde çocuk doktorlarının sıkı takip ettiği bir konudur ve her yenidoğan 1  veya iki aylıkken çocuk doktoru bu testi yaptırmanızı ister. Çocuk doktorunuzun kalça çıkıklığı testi istemesi korkmanız gereken bir durum değil, rutin bir testtir. Ülkemizde devlet hastaneleri tarafından yenidoğan bebeklere ücretsiz olarak kalça çıkıklığı testi yapılmaktadır.
]]>
Ayak Bileği Kırıkları Ameliyatı https://www.kirik.gen.tr/ayak-bilegi-kiriklari-ameliyati.html Wed, 26 Sep 2018 06:19:54 +0000 Ayak Bileği Kırıkları Ameliyatı; Vücutta bulunan kaslarımız esneme özelliğine sahipken kemiklerin esneme özelliğine sahip değildir. Bu nedenle vücutta bulunan kemikler alınan bir darbeden sonra kırılma özelliği göste Ayak Bileği Kırıkları Ameliyatı; Vücutta bulunan kaslarımız esneme özelliğine sahipken kemiklerin esneme özelliğine sahip değildir. Bu nedenle vücutta bulunan kemikler alınan bir darbeden sonra kırılma özelliği gösterirler. Kırıklar çoğunlukla; Açık uçlu kırık, kapalı uçlu kırık ve parçalı kırık şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Ayak bileği kırıkları ameliyatı çoğunlukla; Ayak bölgesine alınan bir darbe, kaza, düşme veya ani bir hareketten dolayı gerçekleşir. Ayak bileği kırıkları ameliyatı incelendiğinde; Ayak, ayak parmakları, tarak ve bilek kısmında alınan darbelerden dolayı kırıklar oluşturur. Bu kırıklar erken müdahale edilmemesi halinde kişide ciddi ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Ayak bileği kırıkları ameliyatı cerrahi operasyonları sonrasında gerçekleşir. Kırığın büyüklüğü ve etkisine göre kişide ciddi ağrılar oluşabilmektedir.

Ayak Bileği Kırıkları Ameliyatı Nedenleri

Alınan darbe veya kazının büyüklüğü nedeniyle ayak bileğinde kırılma olmuş olabilir. Bu kırılma açık veya parçalı kemik kırığı şeklinde gelişme göstermiş ise bu durum oldukça tehlike arz eder ve kesinlikle ameliyat ile tedavi başlatılır. Ameliyatı gerçekleştiren cerrah ayak bileğini inceler ve teşhisi belirler. Akabinde tomografi ve röntgen çekerek kırık bölgeye uygulayacağı cerrahi müdahalenin haritasını çıkartır.

Ayak Bileği Kırıkları Ameliyat Nasıl Olur

Bir kimsenin ciddi anlamda geçirmiş olduğu bir kaza sonrasında ayak bileği kırıkları ameliyatına cerrah karar verir. Cerrah bu kararı vermeden önce tomografi çektirerek ayaktaki kırık hakkında gözlemde bulunur. Bunun yanı sıra kırık ciddi durumda ise vida ve platin sistemi kullanıp kullanmayacağını belirler. Ardından yapılan teşhis ve tetkikler sonrasında hastanın ayak bileği açılarak kırık bölge yerine oturtulur. Kırıklar uç uça geldikten sonra tekrardan yerinden çıkmayı engellemek amacıyla bu defa vida ve platin sistemi ile ayak bileği sabitlenir. Ardından ayak bileği diz kapağına kadar alçı ile kapatılır. Böylelikle ayak bileğindeki kemiklerin hareket etmesi engellenir. Böylelikle cerrah ayak bileği kırıkları ameliyatını gerçekleştirmiş olur. Bu süreçte hastadaki iyileşme sürecini takip etmek amacıyla belli aralıklarla röntgenler çekilerek kontroller yapılır. Beklenmeyen bir durum gözlemlenmesi halinde konu uzman hekime bildirilmelidir. 

]]>
Köpeklerde Kalça Çıkığı https://www.kirik.gen.tr/kopeklerde-kalca-cikigi.html Wed, 26 Sep 2018 07:04:28 +0000 Köpeklerde kalça çıkığı, birçok cinse sahip hayvanlardan olan köpeklerin genetik olarak kalça ekleminde gevşek ve uyumsuz bir durum söz konusudur. Bu rahatsızlık biomekanik bozulma sonucunda ortaya çıkarak eklem yapısındaki k Köpeklerde kalça çıkığı, birçok cinse sahip hayvanlardan olan köpeklerin genetik olarak kalça ekleminde gevşek ve uyumsuz bir durum söz konusudur. Bu rahatsızlık biomekanik bozulma sonucunda ortaya çıkarak eklem yapısındaki kemiğin baş kısmı eklem çukuruna tam anlamıyla uyum sağlayamayıp her daim sallantılı bir yer inşa eder. Hal böyle olunca köpeklerde kalça çıkığı deformasyona uğrayarak hareket etmede kısıtlılık, topallama, zıplama hususunda isteksizlik, kemikte kireçlenme ve bununla birlikte ağrı hissi meydana gelir. Diğer yandan yürüme esnasında eklem kemiklerinin birbirine sürtünmesiyle seslerin oluşması, art bacak kasları kapsamında zayıflama ve ağırlığın ön bacaklara yüklenmesiyle bu kısımda büyüme, ağır kemik yapısı ve zorluk çekme meydana gelir. Bahse konu olan bu hastalık tüm köpeklerde görülmekle birlikte genel anlamda birtakım ırklarda daha yaygın bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunlar: Alman Çoban Köpeği, Kangal, Saint Bernard, Labrador, Golden Retriever gibi ırklara mensup iri yapılı köpek türlerinde yoğun olarak görülmektedir. Sınırsız bir şekilde beslenen ve yetişkin olan köpeklerde kalça çıkığı daha çok oluşmaktadır.

Köpeklerde kalça çıkığı sebepleri

Kalıtsal bir rahatsızlık olan köpeklerde kalça çıkığı genetik özelliğin dışında birçok nedenlerden de kaynaklanmaktadır. Aşırı derecede fiziksel etkinliklerin yapılması, yoğun miktarda beslenme, vitamin eksikliği, hormon salınımının yüksek olarak salgılanması, kas kütlelerinin zayıf olması, yavru iken aşırı bir şekilde kalsiyum yüklenmesi, eklem bağlarının gevşekliği ve kalça kemiğindeki çukur alanın geniş ve yüzeysel nitelikte olmasıdır. Özellikle köpeklerin sürekli hareket halinde kalması köpeklerde kalça çıkığı sebepleri arasında yer alan önemli etkenlerdendir.

Köpeklerde kalça çıkığı tedavisi

Veteriner hekim tarafından muayene ile birlikte teşhis konulan köpeklerde kalça çıkığı tedavisi hayvanın yaşı, cinsiyeti, kalça eklem hasarı gibi hususların değerlendirilip röntgen çekildikten sonraki sonucun belirlenmesiyle başlar. Eğer ki kalça çıkığına sebep olan kemik aşırı bir şekilde deforme olmuşsa ameliyat olumlu yönde cevap vermeyebilir. Öte yandan cerrahi müdahale kapsamında vida ve özel plaklar aracılığıyla köpeklerde kalça çıkığı tedavisi mümkündür.
]]>
Ayak Tarak Kemiği Kırığı https://www.kirik.gen.tr/ayak-tarak-kemigi-kirigi.html Wed, 26 Sep 2018 09:13:55 +0000 Ayak Tarak Kemiği Kırığı; sebeplerinden biri de stres kırığı olarak adlandırılan, ayak tarak kemiklerinde çok sık karşılaşılan, belirtileri de hareket etme ve yürüme sırasında ayakta sızı ve ağrı olması olan, ba Ayak Tarak Kemiği Kırığı; sebeplerinden biri de stres kırığı olarak adlandırılan, ayak tarak kemiklerinde çok sık karşılaşılan, belirtileri de hareket etme ve yürüme sırasında ayakta sızı ve ağrı olması olan, bazen şişkinlik durumlarının olduğu da gözlenebilen bir rahatsızlıktır. Ayak tarak kemik kırığındaki stres kırıklarına özellikle bayanlarda rastlayabilmemiz mümkündür. bu durumun kemiklerin zayıflığı veya çeşitli dönemlerde zayıf olması gibi nedenlerle olma olasılığı yüksektir. Ayak tarak kemiği kırığındaki stres kırığının oluşumunun spor yaparken olma riski de yüksektir. Nedeni ise, yapılan hareketlerin bilinçsizce uygulanması, ayağa aşırı baskı yapıcı hareketlerin yapılması veya spor için giyilmiş olan ayakkabının yanlış seçilmesinden kaynaklanabilmektedir. Spor sırasında ayak bölgesinde ağrı hissedildiğinde; ayağın zorlanmaması, yapılan aktivitenin bırakılması gerekir. Ayak tarak kemiğindeki stres kırığının doğrudan etkili olan sebeplerinden biri de kilodur. Aşırı kilolu bir yapıya sahip olmak dolayısıyla da ayaklara aşırı yük binmesi ayak tarak kemiğinde oluşabilecek olan sorunları da beraberinde getirecektir. Ayak tarak kemiği kırığı olarak nitelendirilen stres kırığında; ayak tarak kemiği önce yavaş yavaş yıpranmaya başlar bununla birlikte olumsuz şekillerde kendini verdiği rahatsızlıklar sebebi ile hissettirmeye ve  bu rahatsızlıkların ilerlemesi ile devam eder. olumsuz olan etkilerden biri de belli yaşlarda kemiklerde daha fazla güç kayıpları olabilmektedir. burada kalsiyum veya çeşitli vitaminlerin eksik alımının etkisi söz konusudur. Ayak tarak kemiği kırığı özellikle; koşu sporu yapanlarda görülmektedir. burada etken olan; gereğinden fazla sürede hareket yapma, güçlenmemiş ve ısınmamış kaslarla ayak kemiklerini zorlama söz konusu olmaktadır. Stres kırığı olarak adlandırılan bu rahatsızta tam olarak bir kırıktan da söz edilmeyebilir. yani farklı bulgular da tarak kemiklerinde olabilmektedir.

Ayak Tarak Kemiği Kırığı Tedavisi Ve Öneriler;

Ayak tarak kemiği kırığı sebebi ile hissedilen ağrılar veya belirtiler sonucunda uygun bir uzman teşhisi ve tedavisi için; kişi bazı gerekli testlerden geçirilmektedir. Sonuç olarak ilaç tedavileri uygulanabilir. Dinlendirme, yumuşak ve uygun tarzda ayakkabı seçimleri bu noktada önem kazanacaktır. Kemikleri güçlendirici beslenme düzeni de önem arz edecektir. Ayak tarak kemiği kırığı bölgesindeki en ufak bir ağrı veya rahatsızlık durumunda aktivite her ne ise kesilir.Daha farklı bir spor yapılması, mümkünse yüzme gibi ayağı zorlamayacak, bası yapmayacak spor aktivitelerine kişiler yönlendirilir. Ayak tarak kemiği kırığı tedavisinde; cerrahi bir müdahale gerekti ise, ayak bölgesinde bulunan bazı sinirlerin alınması gerekebilecektir. Bu yöntemle ayağın rahat ettirilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Sonuç olarak ilgili sıkıntıların giderilmesi için uygun bir cerrahi müdahale yapılır. Cerrahi müdahale sonrasında da yapılması gereken uygulamalar ile ayak tarak kemiği kırığı tedavi edilmiş olur. Ve zamanla kişilerdeki iyileşme ile eski yaşama dönülmesi sağlanır.
Şifalar Diliyoruz.
]]>
Kalça Çıkığı Ultrasonu https://www.kirik.gen.tr/kalca-cikigi-ultrasonu.html Wed, 26 Sep 2018 15:23:28 +0000 Kalça Çıkığı Ultrasonu, bebeklerde doğumdan sonra yapılan kontrollerde kalça çıkığının erken teşhisi için uygulanan bir yöntemdir. Bu sayede erken teşhis ile bir iki ayda kalça çıkığının tedavisi mümkün hale gelmekt Kalça Çıkığı Ultrasonu, bebeklerde doğumdan sonra yapılan kontrollerde kalça çıkığının erken teşhisi için uygulanan bir yöntemdir. Bu sayede erken teşhis ile bir iki ayda kalça çıkığının tedavisi mümkün hale gelmektedir. Ameliyat uygulanmaması veya kalıcı bir hasar olmaması için kalça çıkığını erken teşhis edip tedaviye başlamak önemlidir. Bu rahatsızlığın erken teşhisi için de bu kalça çıkığı ultrasonu şarttır. Bebeğin doğumundan sonra 3 ay içerisinde mutlaka bu ultrason çekilmelidir ki kalça çıkığı problemi varsa erken teşhis edilmiş olabilsin.  

Kalça Çıkığı Ultrasonu Nasıl Uygulanır

Kalça çıkığı ultrasonunda bebeğin önceden hazırlanmış olması gerekir. Aç olmamalı, altı temizlenmiş olmalı ve uykusuz olmamalıdır. Anne-babanın bebeğin yanında olması bebeğin korkmaması için önemlidir. Tüm ultrason çekimi de uzman bir radyolog tarafından yapılmalıdır ve incelemelerin detaylı ve hassas bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Bebek altı aylık olana kadar bu ultrason kontrolü yapılabilir fakat bebek çok iri değilse sekiz aylık olana kadar ultrason kontrolü yaptırılabilir. Eğer bebek iri bir bebekse ne yazık ki ultrasonda problemi görmek zor olabilir. Bu yüzden ultrasona ek röntgen de istenir. Röntgen kontrolünün ultrasondan tek farkı radyasyon içermesidir. Bu uygulamanın eğer bebeğin böyle bir rahatsızlığı varsa erken teşhis edilebilmesi yoksa da bebeğin bu tarz bir problemi olmadığını bilmek için yaptırılması gerekir. 

Kalça çıkığı erken teşhis edildiğinde, iki veya üç aylık bebeklerde kalın bez kullanımı ile tedavi edilir. Teşhis sonucunda doktor iki kat bez kullanılmasını tavsiye edebilir veya pavlik bandaj adındaki bandaj kullanılarak bacak ve kalça tedavi edilir. Bu süreçte bebeği takibi çok önemlidir. Bu görevde anne-babaya daha çok da anneye düşmektedir. Bebeğinizi iyi gözlemlemeli tedavi sonunda herhangi bir aksama yürürken zorluk fark ederseniz hemen doktorunuza başvurmalısınız.
]]>
Lav Kırığı https://www.kirik.gen.tr/lav-kirigi.html Thu, 27 Sep 2018 07:33:31 +0000 Lav kırığı, volkanik patlamalar ve bazı volkanik olaylar sonucu yer yüzüne çıkar. Yüksek ısıya dayanıklı olabilen bu lav kırıkları günümüzde değerli bir yapı olarak görülmektedir. Bazı tespihlerin yapımında, ak Lav kırığı, volkanik patlamalar ve bazı volkanik olaylar sonucu yer yüzüne çıkar. Yüksek ısıya dayanıklı olabilen bu lav kırıkları günümüzde değerli bir yapı olarak görülmektedir. Bazı tespihlerin yapımında, akvaryumlarda, bileklik çeşitlerinde ve bir çok takı malzemesinde kullanılmaktadır. Genelde volkanik dağların yakınlarında ve volkanik olaylar sonrası o çevrede bulunan bu kırıklar volkanın yüksek ısı altında bir çok maddeyi eritip bir anda soğuması ile meydana gelir. Mineral açısından oldukça zengin olan lav kırıklarının faydaları da baya fazladır. İçinde bir çok faydalı mineral barındıran bu lav kırıkları magnezyum, potasyum, çinko, demir, kalsiyum içerir. Bazı inanışlara göre bu maddeler ruhsal ve fiziksel dinginlikte verir. Eğer lav kırıkları ısıtılır ise insanın kaslarına ve kemik erimesi gibi bazı hastalıklara tedavi olur. Fiziksel kas ağrıları, romatizma gibi hastalıklara da bir çok faydası vardır. Bu tür faydalarından dolayı termal tesislerin çoğunda lav kırığı kullanılır. Ülkemizde Ankara, Afyon, Adana, Antalya gibi bir çok ildeki termal tesiste kullanılmaktadır. Bir çok hastalığa fayda sağlayan bu lav kırıkları hiç bir hastalığa kesin çözüm üretmez. Bu tedavi yöntemlerini kullanmadan yada uygulamadan önce mutlak doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır. Çünkü bu tedaviler alternatif tıp yöntemleridir. Unutulmamalıdır ki bu lavları kullanmadan önce onun size bir faydası olacağına kendinizi inandırmanız gerekir. 

Lav Kırığı Özellikleri

Lav kırıkları dünyanın magma denen derinliklerinden yeryüzüne patlamalar yada sızmalar sonucunda gelir. Enerjisi yüksek olan bir maddedir. Lav kırıkları volkanın olduğu her yerden yer yüzüne çıkabilir. Lav kırıkları ısıyı uzun süre içerisinde tutabilir. Alternatif tıp yöntemlerinin çoğunda kullanılan lav kırığı fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duygusal bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Kan dolaşımını hızlandıran bu lav kırıkları damarlarınızı genişleterek kan dolaşımınızı hızlandırır. İnsana enerji veren bu kırıklar kalp içinde çok faydalıdır. Bir çok hücrenizin yenilenmesine de yardımcı olan bu lav kırıkları, solunum yolunuzun açılmasında da etkilidir. 

Lav Kırığı İnsan Vücuduna Sağladığı Yararlar

Damar genişletme özelliği ile kan dolaşımını hızlandırabilir, damar tıkanıklarının açılmasına yardım eder, damarlardan kaynaklanan bir çok hastalığa faydası vardır. İnsana pozitif bir enerji verir ve kalbe faydalıdır. Verdiği pozitif enerji sayesinde baş ağrısı, stres, sinir, duygusal komplikasyonlar, sırt bel ağrısı gibi yada yaralanma zedelenme gibi problemlerle başa çıkmanızı sağlar. Hücreler ile oksijenin buluşmasını sağlarken hücrelerinizi yenilemeye yardımcı olur. Beyaz ve kırmızı kan hücrelerini arttırır. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım eder. Sindirim sistemini düzenler ve sindirim ile alakalı bir çok hastalığa iyi gelir. Bilimsel olarak faydaları açıklanan bu lav kırıklarının bir ilaç değil sadece araç olduğunu ve iyileşme için birer araç olduklarını unutmamak gerekir. Aniden bir iyileşme söz konusu olmazken inanmak esastır. 
]]>
Dirsek Kırığı https://www.kirik.gen.tr/dirsek-kirigi.html Thu, 27 Sep 2018 14:06:33 +0000 Dirsek Kırığı; Elin üzerine düşme sonucunda veya direk dirseğe gelen darbeler dirsekte kırık oluşturabilmektedir. Okul çağındaki çocukların birbirine dikkatsizce şakalaşma sırasında kolu döndürmesi ile de kırabilen dirse Dirsek Kırığı; Elin üzerine düşme sonucunda veya direk dirseğe gelen darbeler dirsekte kırık oluşturabilmektedir. Okul çağındaki çocukların birbirine dikkatsizce şakalaşma sırasında kolu döndürmesi ile de kırabilen dirsekte doku zedelenmesi de oluşmaktadır. Dıştan görüntü olarak belli olmayabilen dirsek kırıkları bazı şiddetli düşme veya darbe sonucunda dirsek bölgesinde şekil bozuk olabilmektedir. Dirsek kırıkları bağ ve yumuşak dokular zarar görecektir.

Dirsek Kırığı Belirtileri

Dirsek bölgesinde morarma, şişlik, şiddetli ağrı olabilmektedir. Hareketler kısıtlı olmakla beraber hareket ettirmek istendiğinde kıtırtı veya kemik sesi duyulabilir. Elde uyuşukluk ve sinirlerin zarar görmesinden dolayı el ve kolda soğukluk üşüme hissi olmaktadır. Dirsek kemiği bazen de kırık sonucu dışarıya bile çıkabilmektedir. Dirsek kırıkları olduğunda mutlaka dirsek bölgesi oynatılmayarak kişinin doktora giderek röntgen çekilerek tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bağ ve yumuşak dokularda zarar görecektir.

Dirsek Kırığı Tedavisi

Dirsek kırığı tedavisinde en önemli nokta iyileşme sonrasında hareketlerde bir kısıtlamama olmamasıdır. Kalıcı şekil bozuklukları olmaması için kişi doktorunun tavsiyelerine uymalıdır. Gerek alçıya alınarak dirsek hareket etmemesi için sabitlenmelidir. Dirsek kırıklarında alçıya alınan kolun aşağı doğru sürekli sallayarak durmamalıdır. Dirsek şişecek olduğundan kişi daha çok huzursuz olacaktır. Yatarken kolun altına bir yastık ile destekleyerek kişinin geceyi rahat geçirmesi sağlanmalıdır. Dirsek kırıklarında kemik dağılmış veya dirsek çevresi parçalanmış ise kişinin cerrahi operasyona alınması dirsek bölgesinin temizlenmesi hatta platin takılması gerekmektedir. Zedelenen sinir ve yumuşak doku tedavisi için de doktoru uygun işlemleri yapacaktır. Kişi ağrı kesicilerin ve demir takviye ilaçları alarak tedavi olabilmektedir. Dirsekte kırık olduğunda kişinin sabırlı davranması aksi bir hareket yapmaması gerekmektedir.
]]>
Bebeklerde Köprücük Kemiği Kırığı https://www.kirik.gen.tr/bebeklerde-koprucuk-kemigi-kirigi.html Fri, 28 Sep 2018 08:07:33 +0000 Bebeklerde köprücük kemiği kırığı, köprücük kemiği omzu oluşturan skapula kemiği ve göğüs kafesi önündeki sternum arasında uzanmaktadır. Bu iki kemikle de eklem yapmaktadır. Yeni doğan döneminde sıklıkla bebeklerde kl Bebeklerde köprücük kemiği kırığı, köprücük kemiği omzu oluşturan skapula kemiği ve göğüs kafesi önündeki sternum arasında uzanmaktadır. Bu iki kemikle de eklem yapmaktadır. Yeni doğan döneminde sıklıkla bebeklerde klavikulada kırıklar sık görülür. Bebeklerde köprücük kemiği kırığı nasıl oluşarak gelirsek doğum sırasında travma sırasında, kaza ve düşme gibi durumlarda kırık oluşabilir direkt ve indirekt travmalarla kırılabilir. Genellik kemik zarı dışına çıkmadığından düzenli ve hızlı bir şekilde kaynar. 

Bebeklerde köprücük kemiği kırığı bulguları 

En önemli bulgu köprücük kemiği üstünde şişlik olmasıdır. Bebeğin kolunu hareket ettirmemesi yukarı kaldırırken kolunu ağrıyıp ağlaması bulgular arasındadır. Kemik muayene sırasında çıtırtı hissi olur.

Bebeklerde köprücük kemiği kırığı tanısı nasıl koyulur 

Tanı fizik muayene, anemnez ile konulmaktadır ayrıca radyografik inceleme ile de konulmaktadır bebek sağlığı için riskli bir durumdur. Omuz aşağı düşüktür ve omuz hacmi diğer sağlam olan omuza göre küçüktür kırıklarda. 

Bebeklerde köprücük kemiği kırığı nasıl tedavi edilir 

Yeni doğan döneminde kolu gövdeye sarılı şekilde veya bandajla basitçe sarılarak tedavi edilir ve yeni doğan döneminde kaynama 1 hafta içinde gerçekleşir oyun çağı ve okul çağı döneminde 4 hafta da kemiğin kaynaması gerçekleşir. Yeni doğan döneminde dokular çok çabuk gelişme yeteneğine sahiptir bundan ötürü kırıkta çok hızlı bir iyileşme görülür. 
]]>
Omuz Çıkığı Redüksiyonu https://www.kirik.gen.tr/omuz-cikigi-reduksiyonu.html Sat, 29 Sep 2018 05:04:01 +0000 Omuz çıkığı redüksiyonu, omuz çıkığında eklemin yerine tam olarak, doğru şekilde oturtulmasıdır. Omuz çıkığı geçmişten itibaren en fazla görülen eklem yaralanmalarından biridir. Sağlık kuruluşlarının acil servisle Omuz çıkığı redüksiyonu, omuz çıkığında eklemin yerine tam olarak, doğru şekilde oturtulmasıdır. Omuz çıkığı geçmişten itibaren en fazla görülen eklem yaralanmalarından biridir. Sağlık kuruluşlarının acil servislerine gelen çok sayıda omuz çıkığı hastası bulunmaktadır. Genellikle bunların % 90 kadarı omuz ekleminin öne doğru çıkmasıyla oluşur. Yaralanmalarında en fazla görülenleri ön kol ekstansiyonda, abdüksiyon ve dış rotasyondayken açık elin düşmesiyle oluşur. Tedavide kullanılan pek çok omuz çıkığı redüksiyonu yöntemi bulunmaktadır. Bunların çoğunluğu hasta için kısmen ağrılı olup, iyatrojenik yaralanmalarla birlikte olur. Humerus kırığı, aksiller sinir, aksiller arter yaralanmaları en fazla görülen komplikasyonlar arasındadır.

Omuz çıkığı redüksiyonu (Fleksiyon dış rotasyon yöntemi)

Omuz çıkığı redüksiyonunda kullanılan fleksiyon dış rotasyon yöntemi günümüzde kullanılan yeni bir tekniktir. Diğerlerine kıyasla uygulaması kolay ve güvenilir olduğundan, daha fazla tercih edilir. Bu yöntemin kullanıldığı redüksiyonda öne doğru omuz çıkığı olan hastalarda % 80 oranında ilk denemede başarı sağlanmaktadır. Bu yönteme sonradan eklenen öne fleksiyon ile daha fazla başarı elde edilmiş ve komplikasyonlarda azaltılmıştır. Kırıklı ya da kırıksız öne çıkık olan omuzda bu yöntem rahatlıkla kullanılabilir.

Bu yöntem uygulanmadan önce hastaların cinsiyeti, yaşı, omuz çıkığının süresi, daha önceden çıkık sorunu yaşanıp yaşanmadığı, nörovasküler muayene neticeleri değerlendirmeye alınır. Hastaların fiziki muayenesi yapılarak, omuz ön arka grafisi de çekilir. Eğer grafi sırasında doğrultulamayan vakalarda ise skapula Y ile aksiller grafiler çekilir. Tedavi konusunda hastalara bilgilendirme yapılır. Ortopedik doktorlar fleksiyon addüksiyon dış rotasyon yöntemiyle kapalı omuz çıkığı redüksiyonu uygular. Bunun yanında kırıkta bulunan hastalar olursa, ek manevra yapılmaz. Hastalara redüksiyondan önce anestezi de yapılmaz. Supin pozisyonunda yatırılan hastanın çıkık omuz tarafından doktor bir elini ve diğer dirseğini kavrar. Dirsek bu pozisyonda 90 dereceye fleksiyona, kol ekleminden 20 derece ön fleksiyona, göğüse değebilecek addüksiyona kadar getirilir. Redüksiyonun sağlanması içinde ön kol koronal planda kolla paralel oluncaya kadar yavaşça dış rotasyona getirilir. Redüksiyon yapılırken asla traksiyon ya da güçlü şekilde rotasyon yapılmamalıdır. Omuz çıkığı redüksiyonu için doğrulama yapılarak, omuz grafisi yeniden çekilir. Eğer ilk deneme redüksiyon başarısız olduysa, ikincisi uygulanır. Bu deneme sonrasında da başarısızlık olursa, hastaya anestezi verilerek yeniden omuz çıkığı redüksiyonu yapılır. Komplikasyonların değerlendirilmesi amacıyla da sinir ve dolaşım muayenesi de yapılır. Hastalar kol askısı takılarak, 10-15 gün sonra aktif egzersizlere başlayacak şekilde işlemler tamamlanır.
]]>
Radius Distal Uç Kırığı https://www.kirik.gen.tr/radius-distal-uc-kirigi.html Sat, 29 Sep 2018 11:37:03 +0000 Radius Distal Uç Kırığı; radius ön kol kemiklerden bir tanesidir. Ön kol kemiğine antebrachium denilmektedir. Antebrachium, üste radius altta ulna olacak şekilde konumlanmıştır. Pronasyon (içe rotasyon) ve supinasyon hareketlerin Radius Distal Uç Kırığı; radius ön kol kemiklerden bir tanesidir. Ön kol kemiğine antebrachium denilmektedir. Antebrachium, üste radius altta ulna olacak şekilde konumlanmıştır. Pronasyon (içe rotasyon) ve supinasyon hareketlerinde radius hareket halinde iken ulna hareket etmez. Radius, proksimal kısım ile humerusa distal kısmı ile de el bileğine eklem yapar. Radius'un distal uç kısmı el bileği ile eklem oluşturduğundan, el bileğinde oluşacak travmalar ve darbeler radius'un distal ucunda kırık meydana getirebilir. El bileği birbirinden bağımsız hareket edebilme bölümlerinden oluşan karışık bir yapıdır. Radius'un distal uç kırıkları, yetişkinlerde en çok görülen kırıklardandır. Yaşa bağlı olarak artış göstermektedir. Distal radius metafizinde kotikal kemik kalınlığı azalma gösterirken, kansellöz kemik miktarında ise artış gösterir. 

Radius distal uç kırığı sınıflandırılması
 • Frykman sınıflanması
 • Mayo sınıflanması
 • Melone sınıflanması
 • AO  sınıflanması
 • Jupiter ve fernandez sınıflanması
Frykman sınıflanması, kırığın eklem içi uzanımı odaklıdır. Mayo sınıflama radioskafoid ve radiolunat ekleme uzanmasından dolayı bu ismi almıştır. Melone sınıflandırmada sistemi ise prognoz ve tedavi seçeneklerinin belirlenmesi için radius distali eklem kolunun önemi dikkate alınmıştır. Jüpitet ve fernandez sınıflandırma ise kompresyon veya avülsiyon gibi yaralanma mekanizmaları odaklıdır. Radiusun distal ucu kırık tedavilerinde öncelik bilek hareketini kısıtlamayacak tarzda redüksiyon sağlanmalıdır. Distal radius kırığı tedavilerde üç ana yöntem vardır. Bunlar; kapalı redüksiyon, alçılama ve eksternal fiksatör pin uygulamasıdır. Her üç yönteminde kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Kemik yapıcı ve onarıcı ilaçlar ve gıdalar almakta iyileşmeyi redüksiyonu hızlandırır. 
]]>
Kırık Ağrısı Ne Kadar Sürer https://www.kirik.gen.tr/kirik-agrisi-ne-kadar-surer.html Sat, 29 Sep 2018 22:16:13 +0000 Kırık ağrısı ne kadar sürer: Ezilme, burkulma, düşme ya da çarpmanın etkisi ile meydana gelen herhangi bir sonucunda kırık oluşabilir. Kırığın oluşabilmesi için mutlaka bir darbe ya da hareket söz konusu olmalıdır. K Kırık ağrısı ne kadar sürer: Ezilme, burkulma, düşme ya da çarpmanın etkisi ile meydana gelen herhangi bir sonucunda kırık oluşabilir. Kırığın oluşabilmesi için mutlaka bir darbe ya da hareket söz konusu olmalıdır. Kırığın oluştuğu bölge çok önemlidir. Hem kişinin sağlığı hem de kırığın oluştuğu bölge oldukça önemlidir. Çünkü vücudun her bölgesinde farklı yapıda kemikler bulunmaktadır. Ve her bir kemiğin anatomik özelliği de farklılık göstermektedir. 

Kırık ne kadar sürede iyileşir

Kırığın iyileşme süresi hem kırık oluşumuna neden olan etkiye hem de kırığın olduğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Özellikle de kırığın oluştuğu bölge çok önemlidir. Çünkü vücudun her bölgesi birbirinden farklıdır. Her bölgenin kendine özgü kemikleri ve bağlanış şekilleri vardır. Bu yüzden kırığın oluşmuş olduğu bölgeye göre kırık ağrısının süresi belirlenir. Bir kalça kırığı ile ayak kırığı aynı olmadığı gibi iyileşme süreleri de aynı değildir. Ya da burkulma sonucunda oluşan bir kırık ile ezilme sonucu oluşan kırık aynı değildir. Bu nedenden ötürü de kırığın ağrısının süresi de değişmektedir.

lk başlarda hafif bir ağrı ve sıcaklık ile kendisini belli eden kırık daha sonra şiddetli bir ağrı ile ortaya çıkmaktadır. Kırık hangi bölgede meydana geldiyse kırığın ağrısı da o bölgeye göre değişmektedir. Bu ağrının şiddeti de kırık ağrısının süresini değiştirir. Bazı kişilerde bu süre daha erken veya daha geç sürebilir. Büyük ve küçüklerin kemik yapısı aynı olmadığı gibi kırık ağrısının şiddeti de aynı olmayabilir.

Kimi insanlar kırık ağrısı nedeni ile ilk bir hafta kadar uyku dahi uyuyamaz hale gelir. Bu ağrı öyle şiddetli ve rahatsız edicidir ki kişi ağlayacak duruma gelebilir. Sıcaklığın etkisi ile ilk başlarda kendini belli etmeyen bu ağrı ilerleyen zamanlarda ise şiddetlenerek ilerlemektedir.

Kırık ağrısı ne kadar sürer: Kırık ağrısı bir hafta ile bir ay arasında değişme gösterir. Tabi bu ağrının süresinin değişme göstermesinin bir diğer nedeni de kişinin hareketleri ile ilgilidir. Eğer kırık küçük bir çocukta meydana gelmiş ise sürekli hareket ve yerinde duramamanın etkisi ile oldukça uzun sürebilir. 

Yetişkinlerde bu ağrının süresi daha kısa sürmektedir. Yaklaşık bir hafta süre içersinde ağrının şiddeti azalır. Eğer çok büyük bir kırık değilse de iki ya da üç haftaya kadar kırık iyileşir. Fakat küçük çocuklarda kırığın hem ağrısı hem de iyileşme süresi daha uzun sürmektedir. Bu süre bir ay ile altı ay arasında değişiyor olsa da daha uzunda sürebilir.
]]>
Kırık Burun Ameliyatı https://www.kirik.gen.tr/kirik-burun-ameliyati.html Sun, 30 Sep 2018 00:37:14 +0000 Kırık burun ameliyatı genellikle burna alınan travmatik durular sonrasında yapılması gereken bir ameliyattan biridir. Burnun çıkıntılı ve hassas yapısı nedeniyle günümüzde bu ameliyat türü çok sık bir şekilde yapılmaktad Kırık burun ameliyatı genellikle burna alınan travmatik durular sonrasında yapılması gereken bir ameliyattan biridir. Burnun çıkıntılı ve hassas yapısı nedeniyle günümüzde bu ameliyat türü çok sık bir şekilde yapılmaktadır. Yapılan bu ameliyat aslında çok riskli bir ameliyat değildir. Ancak ameliyat sonrasında ortaya çıkan komplikasyonlar ve rahatsızlıklar insanlarda çok ciddi bir şekilde soruna neden olmaktadır. Kuruk burun ameliyatı, genellikle genç yaşlarda yapılan ameliyatlardan biridir. Bunun yanı sıra ileri ki yaşlarda da direk olarak kırık burun sorunu ortaya çıkması durumunda ameliyat yapılması mecburi bir hale gelebilir. Özellikle kırk olan burunda sık sık kanamaların medyana gelerek kan kaybına neden olması, aynı şekilde estetik olarak da sorunların ortaya çıkması durumları çok ciddi olarak rahatsızlıklara neden olacaktır.  Bu nedenle kırık burun ameliyatı kesinlikle gerekli olacaktır. 

Kırık burun ameliyatı riskleri;
 • Kırık burun ameliyatında en büyük risk kanama riskidir. Kanama durumu burun kırık olduğu için en küçük oynatmada bile artış göstererek etkisini ortadan kaldırmamaktadır. Son derece yaygın olarak kendisini ortaya çıkaran bu risk, burunda bulunan atardamarlarda meydana geldiği zaman bu kanamanın durdurulması çok zor olabilmektedir. 
 • Kırık burun ameliyatı durumunda meydana gelen bir diğer önemli risk ise burun bölgesinde yapılan açık ameliyatta enfeksiyon kapma riskidir. Bu durum çok ciddi bir şekilde sorun haline gelebileceği için ve vücutta çok daha farklı sorunlara neden olabileceği için bu riski de ameliyat riskleri arasında görmelisiniz. 
 • Narkoz etkisi yine bir diğer risklerden biridir. Yapılan kırık burun ameliyatı direk olarak genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu anestezi durumları insanlarda ciddi olarak risk etkisi ortaya çıkarmaktadır. 
Kırık burun ameliyatı sonrası;

Ameliyat sonrasında yapılması gereken en önemli şey kırık burun ameliyatı yapılan bölgede herhangi bir şekilde oynatma ya da diğer cisimlerle temasını engellemektir. Çünkü en küçük oynama ya da temas bile insanlarda ciddi bir şekilde kanama sorununu ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kırık burun ameliyatı sonrasında burun akıntısı için küçük bir şırınga yardımı ile akan burun temizlenebilir. Bu işlem çok dikkatli bir şekilde ve diğer bir kişi yardımı ile yapılmalıdır. Aksi durumlarda şırınga burna temas edebilir. Bunun yanı sıra yapılması gereken en önemli işlem burun içerisinin özel ilaçlarla sık sık nemlendirilmesidir. Bunun için doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. 

Kırık burun ameliyatı iyileşme süresi;

Kırık burun ameliyatları, genellikle birkaç ay kadar süre ile iyileşmektedir. Hafif olan burun kırıklarında genellikle 3 hafta kadar bir süre gerekli olurken ağız burun kırıklarında yaklaşık olarak 6 ay kadar bir süre gerekli olabilmektedir. Kırılan kemik yerine kaynayana kadar bu süre uzayabilir. Bazı insanlarda süre uzarken diğer insanlarda bu süre kısalabilir. Direk olarak kemik yapısına ve kemik içerisindeki minerallere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. 
]]>
Ayakta Doku Zedelenmesi https://www.kirik.gen.tr/ayakta-doku-zedelenmesi.html Sun, 30 Sep 2018 22:53:00 +0000 Ayakta Doku Zedelenmesi, aslında çok büyük bir iş yapan ama farkında olmadığımız ayaklarımızın bedenin bütün yükünü ayakta durulan süre içinde ayaklar zorlanıp yıpranmaya uğramaktadır ve bunun sonucu olarak doku zedelen Ayakta Doku Zedelenmesi, aslında çok büyük bir iş yapan ama farkında olmadığımız ayaklarımızın bedenin bütün yükünü ayakta durulan süre içinde ayaklar zorlanıp yıpranmaya uğramaktadır ve bunun sonucu olarak doku zedelenmesi oluşmaktadır. Büyük oranda aktif yaşam adı verilen yani günü yoğun geçen insanlarda bu olay meydana gelir. Bu insanlarda meydana gelen doku zedelenmesi, ayak bileğinde ve ayaklarda bulunan tendon, kıkırdak, bağ ve kas gibi bazı doku organlarında ezilme sonucu morarma, burkulma ve yırtılma gibi rahatsızlıklar olarak gerçekleşir. Bu rahatsızlıklar genelde esneme kapasitesinin çok çok üzerinde yük binmesiyle ya da dokuların katlanamayacağı derecede ağır-ani hareketler sonucu ortaya çıkar. Bu nedenlerden dolayı ortaya çıkmasından ötürü sporcularda daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Ama tüm insanların aslında günlük yaşatısında sık sık karşılaştığı bir durumdur. Bu ayak doku zedelenmesi rahatsızlığının hemen hemen tümü insanların ayak bileğinde gerçekleşmektedir. Ayrıca milletimizin yaklaşık %90ında ayak doku zedelenmesi görülmüştür. 

Ayakta Doku Zedelenmesi Belirtileri: 

Morarma, fonksiyon kaybı, şişme, katılık ve hareket kaybı olarak bazı belirtiler görülür. Bu belirtiler kendilerini hastalığın ilerlemişlik seviyesine göre sırayla ve şiddetini değiştirerek ortaya çıkarırlar. Hafif dereceli ayak doku zedelenmelerinde, ayağın bacı bölgelerinde bulunan bağlar ve lifler yırtılmıştır. Bu bölge şişer ve ağrı hissedilmeye başlar. Bu hafif dereceli doku zedelenmelerinde genel olarak fonksiyon ve güç kaybı yaşanmaz. Orta dereceli ayak doku zedelenmelerinde ise, bağ, kas ve lif dokularında birden fazla yırtık oluşmuştur. Gene şişlik ve ağrı görülmesinden mütevellit yanına fonksiyon kaybı da eklenen belirtiler arasındadır. Hatta orta dereceli ayak dokusu zedelenmesi hastalığında fonksiyon kaybı en büyük belirtidir. Şiddetli derecedeki ayak dokusu zedelenmelerinde, hemen hemen dokuların hepsinde yırtık, çok fazla ezilmeler ve bozulmalar görülmektedir. Bu şiddetli derecedeki ayak doku zedelenmelerinde dokular tamamen işlev yapamaz hale gelir ve cerrahi müdahalede kesinlikle bulunulmalıdır. Bulunulmaz ise kalıcı fonksiyon kayıplarının yanında çok sayıda hareket ve kabiliyet kayıpları da görülebilmektedir. 

Ayakta Doku Zedelenmesinin Tedavisi: 

Şiddetli derecedeki ayak doku zedelenmeleri haricinde yani cerrahi müdahale gerektirmeyen zedelenmeler aslında 1 ay içerisinde iyileşmektedir. Tabii ki hastanın da bu iyileşmeye katkıda bulunulması gerekmektedir. Hasta düzenli dinlenme yaparak zedelenmeyi arttırmamalı ve kan akışını sağlıklı bir şekilde aktarmalıdır. Soğuk kompres uygulanarak şişme ve morarmanın önüne geçilir ve ağrı hafifletilir. Ayrıca başka bir aşama olarak da doku zedelenmesi geçirmiş ayağın yukarıda tutulması gerekebilir. Ayak kalp seviyesinden yukarı olduğunda şişmenin önüne geçilebilecektir. Ya da sargı bezi sarılarak şişme engellenebilir. Bunların yanında ayağı yeterince ısıtmak, egzersiz yaparken susuz kalmamak ve egzersiz temposunu abartmamak kaydıyla giderek arttırmak da doku zedelenmesini kısmen önleyecektir. Cerrahi müdahale gereken durumlarda ise acil bir doktora danışılmalı ve en kısa sürede gereken cerrahi müdahale yapılmalıdır. 
]]>
Ayak Topuk Çatlakları https://www.kirik.gen.tr/ayak-topuk-catlaklari.html Mon, 01 Oct 2018 02:57:37 +0000 Ayak Topuk Çatlakları; çatlak topuklar kuruyan cildin topuk çevresindeki deri de oluşan küçük yarıklardır. Her bayanın kâbusu olan bu çatlaklıklar bazen erkeklerde de görüle biliyor, yaygın bir problemimizdir. Ayak Topuk Çatlakları; çatlak topuklar kuruyan cildin topuk çevresindeki deri de oluşan küçük yarıklardır. Her bayanın kâbusu olan bu çatlaklıklar bazen erkeklerde de görüle biliyor, yaygın bir problemimizdir.

Ayak Topuk Çatlaklarının Nedenleri;
 • Cilt kuruluğu topuk çatlaklarının en büyük nedenleridir. Topuklar üzerine sürekli baskı uygulandığında ortaya çıkar. Uzun süre yürüyüş ve ayakta durduğumuzda da çıkabilir.
 • Aşırı kilo (fazla kilolar ayak altına fazla basınç uygulamasına neden olarak topukta çatlamalara yol açar.)
 • Arka kısmı açık ayakkabılar  (arka kısmı açık ayakkabılar topuk altındaki yağlı tabakanın ayrılmasına neden olduğundan çatlamalara yol açar.)
 • Şeker hastalığı (şeker hastalığı daha az terlemeye neden olur. Bunun sonucunda deride kurumalar la birlikte çatlaklar oluşur.)
 • Deri hastalıkları (sedef ve egzama gibi deri hastalıkları da kuru deriyle birlikte çatlamalara yol açar.)
 • Ter bezlerin düzensiz çalışması (ter bezlerinde aktivitenin azalması deride kurumaya ve çatlaklıkların oluşumunu tetikler.)
Ayak Topuk Çatlakları Tedavisi;
 • Tıbbi tedavi (çatlaklıkların sert kısmının alınması)
 • Nemlendiriciler (topuktaki çatlaklıklara sürülmesi)
 • Sıcak su ve sünger taşı (her şeye rağmen çatlaklıklar  için en uygun ilaç sıcak sudur. Sıcak su deriyi yumuşatarak, sünger taşıyla derinin alınmasını sağlar.)
 • Muz (olgun muzu ezip topuktaki çatlak kısımlara sürün 15 dakika bekletildikten sonra temizleyin)
 • Sabunlu su ( ayağınızı her gün 15-20 dakika boyunca sıcak sabunlu suda bekletin.)
 • Zeytin yağı (topuktaki çatlaklıklara nemlendirici olarak zeytin yağı sürmekte de etkili.)
 • Düzenli olarak çorap giymeliyiz. 
 • Gece yatarken ezilmiş aspirinle vazelini karıştırıp sürülmesi
Topuk çatlakları için ayağımızı saran kapalı ayakkabılar kullanmalıyız. Ayakkabı astarı kullanmamız da ayağımızda kalın deri oluşumunu önlediği için daha sağlıklı bir ayağa kavuşmuş oluruz.
]]>
Bağ Zedelenmesi Kaç Günde Geçer https://www.kirik.gen.tr/bag-zedelenmesi-kac-gunde-gecer.html Mon, 01 Oct 2018 17:06:55 +0000 Bağ zedelenmesi kaç günde geçer; Bağ zedelenmesi cildin, kasların, tendonların ve cilt altı dokuların hasara uğraması sonucunda meydana gelmektedir. Herhangi bir yere çarpma, vurma, düşme, burkulma ya da ani hareketiler sonucund Bağ zedelenmesi kaç günde geçer; Bağ zedelenmesi cildin, kasların, tendonların ve cilt altı dokuların hasara uğraması sonucunda meydana gelmektedir. Herhangi bir yere çarpma, vurma, düşme, burkulma ya da ani hareketiler sonucunda meydana gelebilmektedir. Hafif bağ dokusu zedelemeleri çok fazla kişiyi rahatsız etmemekle birlikte kişiye aşırı derecede ağrı ve sızı vermez. Fakat spor yaparken ya da aniden meydana gelen olaylar yüzünden bağ zedelenmesi oluşmuş ise işte o zaman tıbbi bir müdahale gerekebilir. Bu yüzden ilk yapmanız gereken şey en yakın bir sağlık kuruluşuna gitmektir. Çünkü ezilme, çarpma, vurma ya da düşme sonucunda meydana gelen bu bağ zedelenmesi kişide farklı sorunların çıkmasına neden olur. Ayrıca da kişinin hem fiziksek hareketlerini hem de psikolojik açıdan huzursuzluk verebilir. Rutin olarak yapmış olduğunuz işleri yapmanıza engel olabilir. Bağ zedelenmesi olan bir kişinin yürüme, oturma veya kalkma esnasında yaşanan ağrılar da bu duruma eşlik etmektedir. Hafif başlayarak kendini gösteren bu ağrılar bağ zedelenmesinin şiddetini ve bağ zedelenmesine neden olan etkiye göre ağrının şiddeti artabilir.

Bağ zedelenmesi çeşitleri

Ezilme sonucunda meydana gelen bağ zedelenmesi ile hafif bir hareketten dolayı oluşan bağ zedelenmesinin oluşması aynı değildir. Bağ zedelenmesi oluşan kişinin ağrısı da bu duruma göre değişmektedir. Kişiden kişiye değişiyor olsa da bu süre bir iki hafta içerisinde geçmektedir. Tabi ağır bir bağ zedelenmesi oluşmuş ise bu süre bir aya kadar sürebilir. Bağ zedelenmesi olan bu kişiye hemen soğuk su ya da buz uygulaması yapılmalıdır. Çünkü aşırı derecede büyük bir şişlik meydanda gelebilir. Şişliğin azalması ve daha fazla şişmemesi için soğuk uygulama yapılmalıdır.

Bağ zedelenmesi tedavi süresi

Bir iki hafta içerisinde geçen bu süre çok önemlidir. Çünkü bağ zedelenmesi bu süre zarfında iyileşme göstermez ise daha farklı rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden bir iki hafta içerisinde bağ zedelenmesi oluşan bölgeye pansuman yapılmalıdır. Ayrıca da şişlik için buz uygulaması yapılmalıdır. Bağ zedelenmesinin meydana getirmiş olduğu ağrıya ise doktorunuzun vermiş olduğu ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ayrıca bağ zedelenmesi oluşan bölgenin yumuşak olması ve hareketlerini engellenemedi için krem ya da merhem sürebilirsiniz.
]]>
Hemoroid Çatlak https://www.kirik.gen.tr/hemoroid-catlak.html Mon, 01 Oct 2018 19:24:20 +0000 Hemoroid çatlak, günümüzde çok sık karşılaşılan ancak genellikle gizli tutulan durumlardan biridir. Bu durum meydana geldiği zaman insanlarda yürümeden oturma eylemine kadar birçok probleme neden olarak etkilerini ortaya çıkarm Hemoroid çatlak, günümüzde çok sık karşılaşılan ancak genellikle gizli tutulan durumlardan biridir. Bu durum meydana geldiği zaman insanlarda yürümeden oturma eylemine kadar birçok probleme neden olarak etkilerini ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle çok ciddi rahatsızlıklar verebilmektedir. Hemoroid çatlak, direk olarak meydana gelen basur sorunlarında dışa sarkan poliplerde oluşan çatlaklar olarak bilinebilir. Özellikle dış hemoroid sorununda çatlak çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Genellikle orta yaştaki insanlarda meydana gelse bile kesinlikle gerekli olan müdahaleler yapılmalıdır. 

Hemoroid çatlak nedenleri nelerdir
 • Aşırı ıkınma ve tuvalette uzun süre oturma gibi durumlar direk olarak hemoroid nedenlerinden biridir. Bu durum gerekli olan önlemler alınmadığında çok daha fazla artacağı için ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyi olacaktır. 
 • Aşırı hemoroid durumunda da meydana gelen hemoroidler üzerinde çatlaklar meydana gelebilmektedir. Bu çatlaklar, direk olarak belirtilerini ortaya çıkaracağı için yine gerekli olan müdahaleler erkenden yapılmalıdır. 
 • Bir diğer neden ise yanlış cinsel aktivitelerdir. Anüs ile yapılan cinsel aktivitelerde eğer kişide az da olsa hemoroid sorunu varsa bu cinsel aktivite sonrasında direk olarak hemoroid çatlak sorunu ortaya çıkacaktır. 
Hemoroid çatlak belirtileri,

Kanama: Meydana gelen en büyük belirti kanama belirtisidir. Özellikle kişinin hareket etmesi durumunda ya da dışkılama durumunda direk olarak hemoroid çatlak sorunu kanama etkilerine neden olacaktır. Bu kanama kendiliğinden duracağı için ciddi bir şekilde soruna neden olmaz. 

Şişlik: Hemoroid çatlak durumunda ortaya çıkan bir diğer belirti ise şiddetli şişliktir. Bu durum anüse el sürüldüğünde bile net olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hemoroid çatlak durumunda gözle görülebilecek kadar şişlik olduğu söylenebilir. 

Ağrı: Yine özellikle yürürken ya da otururken bu bölgede çok şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Bu nedene bağlı olarak kişi günlük hayatında zorluklar çekebilir. Bunun için bol bol istirahat ve diğer hemoroid çatlak tedavileri yapılmalıdır. 

İltihap: Direk olarak çatlağın olduğu bölgelerde oluşan iltihaplar çok ciddi bir şekilde soruna neden olur. Bu iltihaplar getirmiş olduğu ağrının yanı sıra yüksek ateş problemlerinde de çok büyük etkiler göstermektedir. 
]]>
Diz Yan Bağ Zedelenmesi https://www.kirik.gen.tr/diz-yan-bag-zedelenmesi.html Tue, 02 Oct 2018 03:19:10 +0000 Diz Yan Bağ Zedelenmesi; dizlerdeki bir bağın yırtılmasından, ani diz bükülmelerinden, çarpma ile ilgili oluşan durumlardan kaynaklanabilir. Bacaklarımızda bulunan dizlerimiz hareketlerimizi etkileyen önemli bölümlerden bi Diz Yan Bağ Zedelenmesi; dizlerdeki bir bağın yırtılmasından, ani diz bükülmelerinden, çarpma ile ilgili oluşan durumlardan kaynaklanabilir. Bacaklarımızda bulunan dizlerimiz hareketlerimizi etkileyen önemli bölümlerden biridir ve eklemlerden oluşmuştur. Ayrıca dizlerimizde bağlar bulunmaktadır. Bu bağların herhangi bir sebeple olumsuz etkiye maruz kalması, doğal olarak bacak ile yapılan tüm hareketlerimizi etkileyecektir. Dizlerimizdeki ön çapraz bağın zedelenmesi ani bir hareketle, çeşitli spor aktiviteleri yaparken veya ani düşmeler sonucu çeşitli yıpranmalar, kopmalar şeklinde olabilmektedir. Diz yan bağın zedelenmesi yani diz iç yan bağın zedelenmesi de yan taraftan gelen ani bir hareketle veya spor yapma esnasında karşılaşılabilecek oldukça sızı hissettirebilecek bir durumdur. Böyle bir diz rahatsızlığı yaşandığında uzman bir hekim muayenesi ve doğru teşhis ile tedavi uygulanması, diz yan bağ zedelenmesinden daha ileriye gidilebilecek olasılıkları düşürecektir. 

Diz Yan Bağ Zedelenmesi Ve Tedavisi; 

Herhangi bir sebeple diz yan bağlarında oluşan zedelenmenin teşhisi ile hekiminiz, en doğru tedaviyi uygulamaya başlayacaktır. Bu tedavide; hastanın yaşadığı durum, dizlerde boşalma, his kaybı veya kullanamama gibi etkiler göz önünde bulundurularak, diz yan bağ zedelenmesi mevcutsa ilk olarak röntgen filmleri çekilir. Kırık veya başka bir problem var mı bu görülür. Böylece oluşan hasarlı durumlar tespit edilir. Sonuç olarak ameliyata karar verilirse küçük kesikler açma yolu ile zarar görmüş bölüme yeni doku yerleştirilmesi işlemi yapılabilir. Hekimin kararına göre cerrahi müdahale de farklı yöntem ve onarım işlemleri de yapılabilmektedir. 

Diz Yan Bağ Zedelenmesi Cerrahi Müdahale Sonrası; 

Diz yan bağ zedelenmesi sonucunda cerrahi bir müdahale gerekmiş ve gerçekleşmiş ise gerekli cerrahi işlemler yapılır. Cerrahi müdahale sonrası; dizler sargılanmış olur ve yüksek şekilde tutulmaya çalışılır. Genellikle Soğuk uygulamalar yapılır ve dizlik yerleştirme sağlanarak dinlenme süreci sağlandıktan sonra, hastane çıkışında koltuk değnekleri kullanılır. İlerleyen dönemlere ise; fizik tedavi, uygun egzersizler, sargıların değiştirilmesi ve ameliyat yarası kontrolleri gibi uygulamalar eşlik eder. İleriki yaşamda dizlerinizi güçlendirme aktiviteleri, dizlik takma uygulaması, maksimum düzeyde korumaya çalışma, eski güce yakın bir iyileşme olmasına katkı sağlayacak destekleyici uygulamalar olacaktır. Diz yan bağ zedelenmesi ameliyatı sonrasında eskisi gibi olmasa da maksimum düzeyde dizlerinizi güçlendirmek için, gerekli egzersiz programınızı bir uzman eşliğinde düzenlemenizde fayda olacaktır. 
Şifalar Diliyoruz.
]]>
Çatlak https://www.kirik.gen.tr/catlak.html Tue, 02 Oct 2018 08:18:09 +0000 Çatlak, hemen hemen her kişinin yaşamış olduğu bir durumdur. Çatlak vücudun her yerinde kolaylıkla oluşur. Deri ile kemikte oluşan çatlaklar iki gruba ayrılır. Birçok sebepten dolayı oluşan çatlaklar cildinizde yada kemikler Çatlak, hemen hemen her kişinin yaşamış olduğu bir durumdur. Çatlak vücudun her yerinde kolaylıkla oluşur. Deri ile kemikte oluşan çatlaklar iki gruba ayrılır. Birçok sebepten dolayı oluşan çatlaklar cildinizde yada kemiklerinizde ise ikisininde ayrı tedavi yöntemleri vardır. 

Çatlak Oluşumunun Sebepleri Nelerdir
 • Fazla kilolar çatlak oluşumunun en temel nedenleri arasında yer almaktadır. Fazla kilolar verildiği zamanda eğer spor yapılmamış ise yine çatlak oluşur. Çatlaklar hem aşırı kilo hemde kiloları verdikten sonra oluşan bir durumdur. Bu sebeplerden dolayı çatlaklar çok sık olur. 

 • Yanlış yapılan herhangi bir harekette çatlak oluşumunu tetikler. Eğer kemiğe sert bir darbe aldı iseniz mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Kendinizi aşırı zorlandığınızda da çatlak oluşur.

 • Cilt üstünde meydana gelen çatlakların çeşitli birçok sebebi vardır. Bu sebepleri tespit ederek gerekli tedaviye başlanması gerekir. Özellikle de gebelik döneminde meydana gelen çatlakların tedavisi için mutlaka doktor tavsiyesi almanız gerekir.
Çatlak Belirtileri Nelerdir

Çatlağın belirtileri oldukça açıktır. Çatlak olup olmadığını ev ortamında anlamanız biraz zordur. Birden hissettiğiniz sizi rahatsız eden durumlarda mutlaka doktora giderek röntgen çektirmeniz gerekir. En yaygın çatlak belirtileri ise şunlardır:

Kızarma: Çatlak oluşan bölge bir müddet sonra yanma hissi ile birlikte kızarmaya başlar. Bölgede şişlikte oluşmaya başlar. Kızaran, acıyan ve şişen bölgede çatlak vardır.

Acı: Acı her rahatsızlığın en belirgin belirtisidir. Çatlayan bölge ile etrafı acımaya ve ağrımaya başlar. Hissedilen acı çatlağın olduğu yere ve çatlağın büyüklüğüne göre farklılık gösteren bir durumdur. Özellikle de yanma hissi ile kendini belli eder.

Şişlik: Çatlak oluşan bölge hemen şişmez. Biraz zaman geçtikten sonra çatlak oluşan bölge şişmeye başlayarak beraberinde sizi rahatsız edecek diğer şikayetleride getirir.

Testler ile Tanı; Çatlak olup olmadığını anlamak için doktorunuz birtakım testler yapar. Çatlak olup olmadığını anlamanın en iyi yolu röntgen çektirmektir. Röntgen çektirmeden önce doktorunuz size fiziksel muayene yapar. Muayene esnasında doktora mutlaka kendiniz ve yaşam koşulları hakkında bilgi vermeniz gerekir. Bu bilgiler ise şunlardır;
 • Daha öncesinde geçirmiş olduğunuz rahatsızlıklar hakkında bilgi 
 • Eğer spor ile uğraşıyor iseniz hangi spor dalı ile ilgileniyorsunuz bunun hakkında bilgi vermeniz gerekir. Verdiğiniz bu bilgiler doğrultusunda doktorunuz size şu testleri yapar;
Testler İle Çatlak Belirtileri ,

Manyetik rezonans görüntüleme ( MRG)
Bu görüntüleme oldukça güçlüdür. MR radyo dalgaları manyetik dalga sağlar. MRG görüntüleme kemiğin iç yapısını ayrıntılı bir bunun görüntüler. Bu görüntüleme genelde çatlağın ilk haftasında yapılır.

Röntgen 
Röntgen çatlağın büyüklüğünü ve nerde olduğunu net bir biçimde gösterir. Röntgen çatlağı tespit edebilmek için X-ray yapmaya gerek duyar. Çıkan sonuç sayesinde çatlakların kolaylıkla teşhis edilir.

 Kemik Taraması 
Bu yöntem çatlağı tespit ederek doktoru aydınlatır.

Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır

Çatlak eğer çok büyük değil ise ev ortamında tedavi edebilirsiniz. Ev ortamında yapmış olduğunuz tedaviler ne kadar etkili olur orasıda tartışılır. Oluşan çatlaklar için mutlaka doktor tavsiyesi almanız gerekir. Doktor tavsiyesi ile yapılan tedaviler daha etkili olmaktadır. Eğer çatlak kemikte olmuş ise yaş burda oldukça önemlidir. Çocuklarda meydana gelen çatlakların iyileşme süresi daha kısa olur. Çatlakların tedavi biçimi doktoru]]> Omuz Çıkığı Egzersizleri https://www.kirik.gen.tr/omuz-cikigi-egzersizleri.html Tue, 02 Oct 2018 20:06:52 +0000 Omuz Çıkığı Egzersizleri; omuz çıkığı demek günlük hayatımızda yaptığımız hareketlerin azda olsa kısıtlanması demektir. Omuz çıkığı olmasının nedenleri bir çok şey olabilir, en sık rastlanan nedenleri spor Omuz Çıkığı Egzersizleri; omuz çıkığı demek günlük hayatımızda yaptığımız hareketlerin azda olsa kısıtlanması demektir. Omuz çıkığı olmasının nedenleri bir çok şey olabilir, en sık rastlanan nedenleri spor yapan kişilerde ters bir hareket yapması olmaktadır, bunun dışında ısınmadan spor yapmak, sert bir yere düşmek, sert bir şekilde karşıdan darbe almak gibi, fakat omuz çıkığını kendi kendinize evde yapılabilecek egzersizlerle de tedavi etmek mümkündür.

Omuz Çıkığı Egzersizleri
 • Elinize bir çubuk yada oklava alıp iki elinizle kavrayıp öne doğru kollarınızı uzatın dirsekten hiç kırmadan uzun bir şekilde bir yukarıya doğru bir aşağıya doğru yavaşça indirip kaldırın,
 • Aynı şekilde çubuğu arkada sırt kısmınızda iki elinizin avuç içleri yukarıya bakacak şekilde kavrayıp bir yukarıya ense kısmınıza doğru birde aşağıya kalça kısmına doğru yavaş hareketlerle indirip kaldırın,
 • Yine çubuğu avuç içleriniz size doğru bakacak şekilde göğüs kısmınıza tutup bir ucu aşağıya diğer ucu yukarıya bakacak şekilde yani çapraz bir şekilde kavrayın, yine çapraz bir şekilde bir sağ yukarı sol aşağıya sol yukarı sol aşağıya bakacak şekilde yavaş yavaş hareket ettirin,
 • Yere sırt üstü uzanıp çubuğu iki elinizle avuç içleri dışarıya bakacak şekilde kavrayın, öne doğru dirsekten kırmadan düz bir şekilde bir yukarı bir aşağıya doğru indirip kaldırın,
 • İki kolunuzu da arkada birleştirerek önce sağ elle sol dirseği kastırın daha sonra sol elle sağ dirseği kastırın,
 • İki kolunuz yanlarda sizi yapışık şekilde dik bir şekilde durun, iki omuzu da aynı anda yavaş hareketlerle bir arkaya bir öne itip çekin,
 • Yine iki kol yanlarda yapışık olacak şekilde bu sefer iki omuzu da dairesel hareketler şeklinde oynatın,
 • Ayakta dik bir şekilde durup iki kolunuzu yana doğru gergin ve düz bir şekilde tutup aynı anda bir aşağı bir yukarı olacak şekilde hareket ettirin
]]> Omurilik Sinir Zedelenmesi https://www.kirik.gen.tr/omurilik-sinir-zedelenmesi.html Wed, 03 Oct 2018 07:11:58 +0000 Omurilik sinir zedelenmesi: Omurilikte çeşitli nedenler sonucunda sinir zedelenmesi meydana gelebilir. Özellikle trafik kazaları, yüz üstü düşme, suya atlarken düşme ya da başka bir nedenden ötürü omurilikte sinir zedelenmesi me Omurilik sinir zedelenmesi: Omurilikte çeşitli nedenler sonucunda sinir zedelenmesi meydana gelebilir. Özellikle trafik kazaları, yüz üstü düşme, suya atlarken düşme ya da başka bir nedenden ötürü omurilikte sinir zedelenmesi meydana gelir. Bu sinir zedelenmesinin tedavi edilmediği takdirde ileri safhalarda felç kalmasına neden olmaktadır. Kısa bir süre içerisinde gerçekleşmeyen bu felç oluşumu kazanın üzerinden üç dört hafta geçtikten sonra meydana gelebilir. Felç oluşumu gerçekleşirse eğer vücutta kalıcı olabilir ya da uzun fizik tedavi sonrasında iyileşme gösterebilir. Bu yüzden omurilik sinir zedelenmesinde mutlaka tedavi edilmelidir.

Omurilik sinir zedelenmesinin belirtileri: 

Omurilikte meydana gelen sinir zedelenmesi sonucunda bazı belirtiler meydana gelebilir. Kişiden kişiye değişiyor olsa da en büyük belirtisi idrar kaçırma ve idrar yolları enfeksiyonudur. Mutlaka kişi bu duruma çok dikkat etmelidir. Çünkü idrar yolu enfeksiyonunda dolayı çok sayıda kişi ölmektedir. 

Omurilik sinir zedelenmesinin tedavisi: 

Omurilikte meydana gelen bu hasarın ilerlemeden önlemi alınmalıdır. Çünkü sinir zedelenmesinin sonucunda kişinin hayati tehlikesi artabilir. Bu yüzden önceden önlemi alınmalıdır. Omurilik sinir zedelenmesinin tedavisinde ağrı kesici ilaçlar, enfeksiyon riskini azaltan ilaçlar kullanılmalıdır. Kişide eğer omurilik sinir zedelenmesi oluşmuş ise doktorunuzun söylemiş olduğu tetkik ve tahlilleri yaptırmalısınız. Ayrıca da kişinin başka bir hastalığı var ise bunu mutlaka doktorunuza söylemelisiniz. Çünkü omurilik sinir zedelenmesi için verilen ilaçlar kişinin diğer hastalıkları için kullanılan ilaçlar ile reaksiyona girerek istenmeyen komplikasyonların oluşmasına neden olur. Bu yüzden de farklı sorunlar ile karşı karşıya kalırsınız. Omurilik sinir zedelenmesi için verilen egzersizleri düzenli ve ihmal etmeden yapmalısınız. Bu süre zarfında yapmış olduğunu rehabilitasyon sizin hem hastalığınıza hem de psikolojinize iyi gelerek daha iyi hissetmenizi sağlar. Ayrıca da bu süre zarfında kesinlikle anı hareketler yapmaktan, taşıyamayacağınız ağırlıkları kaldırmaktan kaçınmalısınız. İyi beslenmeli ve ada çayı, kuşburnu gibi bitkisel çayları doktorunuza danışarak kullanmalısınız.
]]>
Omurilik Zedelenmesi Ameliyatı https://www.kirik.gen.tr/omurilik-zedelenmesi-ameliyati.html Wed, 03 Oct 2018 16:50:37 +0000 Omurilik zedelenmesi ameliyatı; Omurilik zedelenmesi genellikle trafik kazalarında, sırt üstü veya boyun üstü düşmelere de görülmektedir. Omurilik zedelenmelerin de hasarın boyutuna göre tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Eğer Omurilik zedelenmesi ameliyatı; Omurilik zedelenmesi genellikle trafik kazalarında, sırt üstü veya boyun üstü düşmelere de görülmektedir. Omurilik zedelenmelerin de hasarın boyutuna göre tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Eğer kırılma kanama veya felç kalma riski görülmüş ise omurilik zedelenmesi ameliyatı gerekebilir. Eğer zedelenmenin boyutu düşükse ilaç ve fizik tedavi yöntemleri ile zedelenme tedavi edilebilinir. Omurilik ameliyatları riskli sayılan ameliyatlardan dır. Ancak omurilik zedelenmesinin boyutu yüksekse ve kişi ameliyat olmazsa idrar yolları enfeksiyonu gibi felç gibi sonu ölümcül olabilecek bir çok hastalık görülebilir. 

Omurilik zedelenmesi ameliyatı ve riskleri; 

Omurilik zedelenmesi ameliyatı çoğunlukla hastanın genel durumunda göz önünde bulundurularak genel anestezi ile yapılmaktadır. Kırılma veya herhangi bir ödem oluşmamış olması durumunda kısa süren bir ameliyattır. Aksi taktirde ameliyatın süresi uzamaktadır. Omurilik zedelenmesi ameliyatlarında risklerde bulunmaktadır. Örneğin kilolu kişilerde enfeksiyon ve ödem riski daha fazladır. Ayrıca sigara kullanan kişilerde ameliyat esnasında kalp krizi ve öden riski de görülebilir. Akciğer enfeksiyonları görülebilir ve ayriyeten bacaklarda kan pıhtılaşması olabilir. Omurilik zedelenmesi ameliyatında beyin omurilik sıvısı azalabilir ve ek müdahale gerektirebilir. Nadirde alsa her ameliyatta olduğu gibi kanama riski görülebilir. 

Omurilik zedelenmesi ameliyatından sonra yapılması gerekenler

İlk olarak ameliyatı yapan doktorun tavsiyelerine harfiyen uyulması gerekmektedir. Hastaneden taburcu olunduktan bir hafta sonra banyo yapılabilinir. Ayrıca evin içerisinde küçük ve ağır adımlarla yürüyüş yapılabilinir. Ameliyat sonrası besin takviyesi oldukça önemlidir. Meyve ve et kemik suyu ile hazırlanmış çorbalar tüketmekte fayda vardır. Omuriliği zedelenmesi ameliyatından sonra klozet tuvalet kullanılmalıdır. Ayrıca kişi araba kullanmayı ameliyattan sonra en az 2 ay ertelemelidir. Ayrıca sert yatak tercih edilmeli ve cinsel yaşama 2 ay ara verilmelidir. Bütün bunların yanı sıra herhangi bir olumsuzluk görülürse mutlaka ameliyatı yapan doktorla iletişime geçilmelidir.
]]>
Humerus Üst Uç Kırığı https://www.kirik.gen.tr/humerus-ust-uc-kirigi.html Thu, 04 Oct 2018 11:01:45 +0000 Humerus üst uç kırığı: Latincesi humerus dediğimiz kemik kol kemiğinin omuz eklemini oluşturan üst ucudur. humerus üst ucu kırığı vicutta oluşan bütün kırıkların sadece yüzde beşini oluşturmaktadır. Bireylerde genel ol Humerus üst uç kırığı: Latincesi humerus dediğimiz kemik kol kemiğinin omuz eklemini oluşturan üst ucudur. humerus üst ucu kırığı vicutta oluşan bütün kırıkların sadece yüzde beşini oluşturmaktadır. Bireylerde genel olarak trafik kazalarında, çeşitli sporlarda yaralanmalarda, ateşli silah yaralanmalarında meydana gelmektedir. Ancak yaşlı bireylerde bu tür kırıklar sokakta yürürken basit bir şekilde düşme gibi durumlardında da meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda hastalar travmalarını omuzunda ağrı ve hareket edememe, Kolunu havaya veya arkaya doğru uzatamama ve aşırı şekilde ağrı çekme şikayetleri ile anlamaktadırlar. Hastalar bu kaza oluştuktan hemen sonra kollarını bir destek yardımıyla kıpırdatmadan hareketlerine engel olmasına çalışırlar. Humerus üst uç kırığında öncelikli olarak acil tedavi hastanın kolunu atelleyerek kolunun sabit bir şekilde hareket etmesini ve kıkırdak dokuyu parçalamaması önlenir. Ardından hastanın koluna rüntgen çekerek kırığın ciddiyeti tespit edilir.

Humerus üst uç kırığı tedavisi

Humerus kırığının tedavisi birçok şekilde çeşitlilik gösterebilmektedir. Kırıkların ayrışması veya bir cm'den fazla ayrışması, kırığın açılanma göstermesi bunun cerrahi bir şekilde tedavisinin ihtiyacını göstermektedir. Proksimal kırıklarının yüzde sekseni ayrışmamış kırıklardan meydana gelip bir kol askısı ile tedavi edilebilirler. Lakin parçalı kırıklar birbirlerinin çekmesi nedeniyle ayrışıp, kayabilirler. Parçaların tamamına müdehale edebilmek için dikişler ve bununla beraber kilitli vidalı plaklar kullanılır. Kullanılan bu vidalar yerleştirilen plaklara göre oldukça küçük boyutlarındadır. 

Humerus üst uç kırığının  raidal sinire etkisi

Bununla beraber her kırığın yanında getirebileceği bir yan etkisi de olabilir. Humerus kırığının radial sinir sistemine çok yakın bulunması nedeniyle basit bir düşme ile yani yüksek enerhili olmayan bir kaza ile kırıklarla birlikte raidal sinir de hasar görebilmektedir. Bu sinirin zarar görmesiyle el bileğinin başparmağı ve fiğer bütün parmaklarını kaldıramaması ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durum tedavi sürecinde hastayı daha dikkatli olmaya yöneltmektedir. Lakin radial sinirin zedelenmesi veya zarar görmesi kesin bir şekilde hastanın cerrahi bir operasyona muhtaç olduğu anlamına gelmemektedir.
]]>
Omuz Çıkığı Ameliyatı https://www.kirik.gen.tr/omuz-cikigi-ameliyati.html Thu, 04 Oct 2018 13:10:50 +0000 Omuz çıkığı ameliyatı: Vücudumuzda bulunan omuz ekmeli yapısı gereği en çok hareket kabiliyeti olan eklemimizdir. Bu hareket kabiliyetini içerisinde bulunan yumuşak doku gücü tarafından sağlanmaktadır. Hareket kabiliyeti bu k Omuz çıkığı ameliyatı: Vücudumuzda bulunan omuz ekmeli yapısı gereği en çok hareket kabiliyeti olan eklemimizdir. Bu hareket kabiliyetini içerisinde bulunan yumuşak doku gücü tarafından sağlanmaktadır. Hareket kabiliyeti bu kadar yüksek olan bir eklemin doğal olarak çıkma ve kırılma kabiliyeti de diğer eklemlere kıyaslanacak olursa daha fazladır. Omuz kırığından en fazla etkilenene ise labrum adı verilen fibrokartilejanöz yapıdır. Bu vücutta oluşabilecek bir travma sonrasında en sık zedelenen labrum'dur. Omuz kırıklarında meydana gelen labral yırtıklar kendi kendine iyileşme süreci gösterememektedirler. Özellikle trafik kazaları, çeşitli spor yaralanmaları ve ileri ki yaşlarda ki basit bir düşme sonucu çıkan veya kırılan omuz tedavi sonrasında  ise tekrar çıkıp kırılabilmektedir. omuz kırığı ger yaş grubu için karşımıza çıkabilmektedir. Omuzda çıkık sonrasında meydana gelen yırtılmalar veya zedelenmeler bir veya birden fazla yerde oluşabilmektedirler. Omuzda tekrarlayan çıkıklarda ve tekrarladığı her çıkık için omuz eklemindeki hasar gittikçe daha fazla zedelenmektedir ve bu durum omuzdaki eklemlerin kireçlenme ihtimalini artırmakla beraber cerrahi tedavisini de bir hayli zorlaştırmaktadır.

Omuz çıkığı ameliyatı: Özellikle tekrarlayan omuz çıkıklarında cerrahi müdahale gerekmektedir. Böyle durumlarda hastalara Artroskopik tedavi ile kapalı yöntemlerde müdahale edilmektedir. Bu tedavi şeklinde hastalara anestezi uyguladıktan sonra omuz bölgesinde açılan üç veya dört delik ile kamera altında açık uygulamadan tedavi edilmektedir. Bu tedavinin hastaya getirmiş olduğu en büyük avantaj ise  hastanın yara bakımını getirecek herhangi bir yan etkinin olmaması, doku iyileşiminin daha hızlı olması ve kesinlikle hasta konforudur.
Omuz eklemindeki kısmı yada tam çıkıklar eklemi saran kapsülü esnetir ve üst üste tekrarlanması ile aşırı derecede gerebilmektedir. Esneyen kapsül artık gevşek kalacak demektir. Böyle bir durumda ise bireyler açısından saki her an omzu çıkıyormuş gibisinden bir his yaratacaktır.

Omuz çıkığı ameliyatı sonrası

Omuz çıkığı ameliyatından hemen sonra hastaneden taburcu olmadan hekiminiz fizyoterapistiniz iyileşmeniz için sizin açınızdan rehabilitasyon egzersizlerini yaparak ve göstererek sonrasında uygulamanızı tavsiye edecektir. Ameliyat sonrasında yaklaşık üç gün hastanede kalmanız gerekebilir. Hekiminiz iyileştiğiniz kanısına vardığı zaman taburcu olabilirsiniz. Omuz bölgeniz belki birkaç hafta yada aylarca sıcak ve hala hassas olabilir ki bu süre içerisinde kolunuzla birşey kaldırmamanız gerektiğini aklınızdan kesinlikle çıkarmayın.
]]>
Çene Kırığı https://www.kirik.gen.tr/cene-kirigi.html Fri, 05 Oct 2018 01:54:20 +0000 Çene kırığı; En sık görülen kırık türlerinden bir tanesidir. Daha çok darbe, kaza ve düşmeye bağlı olarak meydana gelen çene kırığının tedavisi için uygulanan bir çok yöntemler bulunmaktadır. Estetik dı Çene kırığı; En sık görülen kırık türlerinden bir tanesidir. Daha çok darbe, kaza ve düşmeye bağlı olarak meydana gelen çene kırığının tedavisi için uygulanan bir çok yöntemler bulunmaktadır. Estetik dış görünüş açısından çok önemlidir. Özellikle yüz bölgesi estetiğin önemli bir kısmını oluşturur. Çene kırığının oluşması halinde çene aşağı doğru sarkar ve yüzün şekli hayret verici bir şekilde deforme olur. Aslında estetikten daha da önemlisi bu durumla karşı karşıya kalan hastanın çektiği acının şiddetidir. Bu acı estetiği arka plana iter. Çene kırığının tedavi aşaması çok önemlidir. Yapılan tıbbi müdahale sonrasında kemik bir noktaya kaynar. Fakat önemli olan husus kemiğin doğru yere kaynaşmasını sağlayabilmektir. Aksi halde çenenin daha sonraki zamanlarda bir kısım işlevlerini yerine getirmesi zorlaşabilir. Ayrıca dış görünüş olarak da çene şekli kötü görünebilir. 

Çene kırığının tedavisi nasıl gerçekleştirilir
 • Çene kırığının tedavisi amacıyla en çok başvurulan yöntem cerrahi müdahaledir. Hastanın bu acıya dayanmasını kolaylaştırmak için daha çok genel anestezi yöntemi kullanılarak hasta uyutulur. Hastanın yaşı, kemik sağlığı, diğer hastalıkları ve kırığın derecesine bağlı olarak ameliyat gerçekleştirilirken bazı aparatlar kullanılabilir. Bu aparatlar kemiğin daha kolay kaynaşmasını ve tekrar kırılma riskiyle karşı karşıya kalmasının önlemek için büyük önem taşımaktadır. Bunlar eriyen plak ve vidalar, titanyum vida ve plaktır. Sayılan malzemeler kullanılmadan önce kırık kemiğin tamamen düzeltilmesi gerekir. Uygulanan müdahaleden sonra da bu aparatlardan uygun olanı kırığın oluştuğu bölgeye yerleştirilir. Ayrıca gerekli görülmesi halinde hastaya kemik tozu ya da başka bölgeden kemik nakli de yapılabilir.  
 • Çene kırığı ameliyatı için hastanın tıbbi müdahaleye onay vermesi gerekir. Ayrıca genel anestezi uygulanacağından hastanın son 12 saat bir şey yiyip içmemesi gerektiği de hatırlatılır. Ameliyat sonrasında ayılma için öngörülen süre 1-2 saattir. Hasta uyandıktan sonra yüz bölgesinde ağrı hissedebilir. Hastanın kesik olan bölgesi bir süre kolay yiyip içmesine engel olabilir. Hatta yaranın kanaması da normal karşılanmalıdır. 
 • Çene kırığı ameliyatı sonrasında hastanın kısa süre içerisinde taburcu edilmesi beklenir. Bu süre kişiden kişiye değişse bile maksimum 2 günü geçmez. Ameliyat sonrası bakım da en az ameliyatın başarısı kadar önemli olduğu unutulmamalıdır. Çene bölgesinin yorulmaması esas olduğundan yaklaşık 2,5 ay boyunca çiğneme gerektiren gıdaların tüketilmemesi gerekir. Doğal olarak bir süre çorba, iyi haşlanmış makarna, patates, pirinç lapası gibi besin maddeleri daha çok tercih edilmelidir. 
 • Cerrahi müdahale sonrası doktor tarafından reçete edilen ağrı kesiciyle antibiyotiğin düzenli kullanılması ve kontrole gidilmesi de çok önemlidir.
]]>
Köpeklerde Kalça Çıkığı Ameliyatı https://www.kirik.gen.tr/kopeklerde-kalca-cikigi-ameliyati.html Sat, 06 Oct 2018 00:11:47 +0000 Köpeklerde kalça çıkığı ameliyatı, Köpeklerde sıkça karşılaşılan kalça çıkığının bir çok sebebi olabilir. Bu sebeplerden doğum esnasında yada sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar sonucunda bazen işlevini yapamaz Köpeklerde kalça çıkığı ameliyatı, Köpeklerde sıkça karşılaşılan kalça çıkığının bir çok sebebi olabilir. Bu sebeplerden doğum esnasında yada sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar sonucunda bazen işlevini yapamaz hale gelir. Köpeğiniz de kalça çıkığı olup olmadığını anlamak aslında mümkündür. Örneğin, köpeğiniz yürümede zorluk çekiyorsa, oturduğu yerden kalkmak istemiyorsa, yada az yol gittikten sonra oturuyorsa, veya merdiven inip çıkmakta zorluk, yürüyüşünde herhangi bir çarpıklık varsa muhakkak veterinere götürüp kalça filmini çektirmeniz gerekir. Köpeklerde kalça çıkığı ameliyatı ihtiyaç olunca uygulanır. Köpeklerde kalça çıkığı ameliyatı bir çok farklı yöntemle köpeğin kalçasındaki probleme göre yapılır. 

Köpeklerde kalça çıkığı ameliyatı nasıl uygulanır 

Köpeklerde kalça çıkığı ameliyatı genel anestezi altında köpek uyutularak yapılır. Uzman veteriner kalça bölgesine uygun ölçüde kesi açarak operasyona başlar. Önceden planlanan ameliyat şekline uygun olarak devam edilen ameliyatta açıyı düzeltmek için özel malzemeler kullanılır. Bu malzemeler sabitlemek, uzatmak, kısaltmak yada kemiğin yerine ana dokuyu oluşturmak için kullanılır. Bu malzemeler dışında ihtiyaç olursa köpeklerde kalça çıkığı ameliyatında implantta kullanılır. Son model protezlerde komplikasyonlar ve riskler olabildiğince azaltılması hedeflenir. Köpeğin kilosuna ve vücut anatomisine uygun kullanılan malzeme sabitlendikten sonra ameliyat bölgesi dezenfekte edilerek ameliyat sonlandırılır. Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarla damar yoluyla beslenen köpek bir kaç saat içerisinde kendine gelir. 

Köpeklerde kalça çıkığı ameliyatı sonrası, köpek sargılı bir şekilde uyanır. Sakinleşmesi için ilaç verilebilir. Pansuman için gün verilir ve varsa dikişleri alınır. Kalça çıkığı ameliyatı sonrası beslenmesine ve sıvı alımına dikkat etmek gerekir. Veterinerin söylediği doğrultuda istirahat etmesi ve yürümesi gerekir. Köpeklerde kalça çıkığı ameliyatı sonrası en önemli şey kilo alımını kontrol altında tutmanız dır. Kontrollerine düzenli olarak gidip önerilere uymanız halinde köpeğiniz normal bir şekilde yürür ve koşar. 
]]>
Dudak Çatlaklarına Ne İyi Gelir https://www.kirik.gen.tr/dudak-catlaklarina-ne-iyi-gelir.html Sat, 06 Oct 2018 17:06:07 +0000 Dudak Çatlaklarına Ne İyi Gelir, Kış mevsiminde özellikle dudak çatlaklarına çok rastlanmaktadır. Özellikle bayanlar bu durumdan şikayetçi olmaktadır. Sürülen ruj pürüzsüz görünmemekte ve dudaklar sızlamaktadır. Her ya Dudak Çatlaklarına Ne İyi Gelir, Kış mevsiminde özellikle dudak çatlaklarına çok rastlanmaktadır. Özellikle bayanlar bu durumdan şikayetçi olmaktadır. Sürülen ruj pürüzsüz görünmemekte ve dudaklar sızlamaktadır. Her yaşta kişinin yaşayabileceği dudak çatlağı sorunu için cildiyeye gidilmesi gerekmektedir. Güneşte fazla kalan kişiler dudaklarına koruyucu sürmelidir. Kuru hava dudakların çatlamasına etken olurken kişinin az miktarda su içmesi veya susuz kalması da dudak çatlaklarına neden olmaktadır. 

Dudak Çatlaklarına Ne İyi Gelir

B vitamini ve C vitamini içeren besinler tüketilmesi iyi gelecektir. Çatlayan dudaklara zeytinyağı sürebilirsiniz. Kakao yağı ve hindistan yağı kullanmanız dudak çatlaklarını geçirecektir. Kaliteli olmayan hiçbir ruju kullanmamanız gerekmektedir. Dudaklarınızı ılık su ile yavaşça kuruyan kabukları temizleyerek kenarlarına vazelin kullanmanız iyi gelecektir. Dudak derisi çok narin bir yapıya sahiptir. Bu yüzden kese gibi sert şeylerle ovulmamalıdır. Dudak çatlakları iyileşene kadar dudak koruyucu kullanılması iyi gelecektir. Gece yatarken dudaklarınızı krem ve yağ ile ovarak yatmanız halinde sabah yumuşacık dudaklara sahip olarak uyanacağınızdan emin olabilirsiniz. 

Dudak çatlakları için rujların mat olanını kullanmamanız gerekmektedir. Dudakların nemini daha fazla alacaktır. Nemlendirici içerikli rujlar kullanmanız daha faydalı olacaktır. Kişi su ihtiyacını gidermek için yanında su matarası taşıyarak dudaklarının çatlamasını önleyebilir. Pişik kremi dudaklara sürülerek dışarı çıkılması sayesinde dudaklarınız ihtiyacı olan nemi alacak ve hücre yenileme etkisi ile pürüzsüz yumuşacık pembe dudaklarınız olacaktır. Doğal pembeliğini koruması için dudaklarınıza kırmızı pancar sürebilirsiniz.
]]>
Kemikte Çatlak https://www.kirik.gen.tr/kemikte-catlak.html Sat, 06 Oct 2018 20:42:05 +0000 Kemikte çatlak, birçok nedenden dolayı meydana gelebilmektedir. Kemiklerimiz kas sistemi ile beraber vücudun ayakta kalabilmesini sağlayan yapılardır. Bütün hareket kabiliyetimiz, yaptığımız işler yada organların korunması bu k Kemikte çatlak, birçok nedenden dolayı meydana gelebilmektedir. Kemiklerimiz kas sistemi ile beraber vücudun ayakta kalabilmesini sağlayan yapılardır. Bütün hareket kabiliyetimiz, yaptığımız işler yada organların korunması bu kemik yapı sayesinde olmaktadır. Güçlü ve sağlıklı kemikleri için yeterli kalsiyum, magnezyum, çinko ve D vitaminin bir arada olması gerekmektedir. Aksi takdirde gelişim meydana gelirse kemik zayıf düşecektir. Gelişim çağından itibaren alacağımız vitamin ve mineraller bu yapının temellerini atmaktadır. Ancak bazı nedenlerden ötürü bu yapıda kırılmalar ve çatlamalar meydana gelebilmektedir. Bunlar bünyenin zayıflığı ile ilgili de olabilir, bir kaza sonucunda da olabilmektedir.

Kemikte çatlak nedenleri 
 • Kaza, düşme yada darbe kemikte çatlak oluşmasının ana nedenlerinden bir tanesidir. Kemikte meydana gelen çatlak belki kırık kadar ağrı, şişme yada hareket kısıtlaması yapmamakta olabilir. Ancak bu çatlağın oluştuğu yer ile de bağlantılıdır. Örneğin eklem bölgelerinde meydana gelen çatlamalar hareket kısıtlaması yapabilmektedir. Erken yaşlarda bu şekilde meydana gelen çatlaklar kendi kendine kaynayabilir. Belki kırılan bölgenin taşıdığı yüke göre bir süre baskıyı azaltmak iyileşme sürecinin hızlanmasında faydalı olabilecektir. Ayak kemiklerinde meydana gelen çatlaklarda yürürken kullanılacak baston desteği baskıyı azaltarak kemikte çatlağın iyileşmesini hızlandıracaktır. 
 • Bir başka kemikte çatlak nedeni yaşa bağlı olarak gelişen kemik erimesi olmaktadır. Bu dönemde zayıflamaya başlayan kemiklerin etrafında bulunan kas sistemi de zayıf kalmış ise yük artacak ve kemikte kendi kendine çatlak meydana gelecektir. Bu çatlak daha sonra kırılmaya kadar gidebilmektedir. Tedavisi alçıya alarak yada cerrahi müdahale sonucunda platin takılarak olabilmektedir. Kemiklerin güçlenmesini sağlayacak ilaç takviyeleri bu şekilde oluşabilecek kemik çatlaklarının önüne geçebilecektir. 
 • Kemik hastalıklarına bağlı çatlaklar da olabilmektedir. Bu hastalıkları kemiğin doğal yapısının bozulmasına ve çatlayıp kırılmasına neden olabilmektedir. 
Kemikte Çatlak Tedavisi

Kemikte çatlakların anlaşılabilmesi için düşme yada darbe sonucunda şüphe duyduğunuz bir belirti var ise doktora gitmeli ve görüntüleme yöntemleri ile çatlama anlaşılabilmektedir. Bundan sonra gereken tedavi süreci devreye girecektir. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
]]>
Kalça Kırığı Ameliyatı https://www.kirik.gen.tr/kalca-kirigi-ameliyati.html Sun, 07 Oct 2018 05:16:12 +0000 Kalça Kırığı Ameliyatı, erimiş, zayıflamış ve güçsüzleşmiş kemiklerin aldıkları ufak bir darbe sonucu kırılması ve bunun sonucunda tedavi için yapılan bir yöntemdir. Maalesef yaşlılar insanlarda sıkça rastlanılan bi Kalça Kırığı Ameliyatı, erimiş, zayıflamış ve güçsüzleşmiş kemiklerin aldıkları ufak bir darbe sonucu kırılması ve bunun sonucunda tedavi için yapılan bir yöntemdir. Maalesef yaşlılar insanlarda sıkça rastlanılan bir durumdur. Özellikle yaşlılarda yaşanan bu durumun tedavi süreci ameliyatı oldukça zorlu geçen bir süreç. Hem ameliyatı geçiren kişi hem de yakın çevresini ameliyattan sonra zorlu bir süreç bekliyor. Kalça kırığı yaşayan kişinin direk olarak hastaneye, bir uzmana başvurması gerekir. Bu andan itibaren de tedavi için uzun süreç başlamış oluyor. 

Kalça Kırığını Ameliyatına Nasıl Karar Verilir

Her kalça kırığı yaşayan hemen ameliyata alınır diye bir şart yoktur. Hastada bazı durumlar incelenir ve bunun sonucunda ameliyat kararı verilir. Ameliyat kararı verilmeden önce;
 • Hastanın yaşına
 • Kemiğin nereden kırıldığına ve türüne
 • Kırık olmadan önce nasıl hareket edildiğine
 • Kırık olmadan önce hastanın yaşantısındaki ruhsal rahatsızlıklara
 • Kırık olmadan önce kemiklerin sağlık yapısına bakılarak ameliyat kararı verilir.
Ameliyat Öncesi Süreç Nasıl İlerler

Kalça kırığı problemiyle hastaneye başvurduğunuzda hemen ameliyata alınmazsınız. Hastaneye gelişinizi takip eden üç gün içerisinde kapsamlı bir incelemeye alınırsınız. Ameliyat kararı tam olarak verilmeden önce de ameliyata uygun olup olmadığınız ve ameliyatın riskleri değerlendirilir. Bu değerlendirilmeler yapılırken olası kalp krizi riskini önlemek için son zamanlarda kan sulandırıcı hap alınıp alınmadığı incelenecektir. Ameliyat öncesi hastada uygulanması gereken bir testin olup olmadığına bakılacaktır. Tüm bu değerlendirmelerde bir problem görülmezse ameliyat kararı verilir ve enfeksiyon kapma riskini önlemek için ameliyat öncesinde bazı haplar kullanmanız istenebilir. 

Kalça Kırığı Ameliyatı

Ameliyatın süresi ameliyat sırasında oluşan komplikasyonlara göre değişiklik gösterir. Normal geçen bir ameliyatın yaklaşık süresi 2 saattir. Ameliyat sırasında oluşabilecek problemlere karşı ameliyat ekibinde birde ortopedist uzman doktor yer alır. Yaklaşık 2 saatlik ameliyat sonrasında rehabilitasyon programıyla hastanın iyileşme süreci tamamlanmış olur. 
]]>
Ayakta Yumuşak Doku Zedelenmesi https://www.kirik.gen.tr/ayakta-yumusak-doku-zedelenmesi.html Sun, 07 Oct 2018 16:10:16 +0000 Ayakta Yumuşak Doku Zedelenmesi, insanların ani hareketler ve dengesiz hareketleri sonucunda ayak bileğinde bulunan dokuların zarar görmesi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle spor ve spor dalları ile uğrayan kişilerde Ayakta Yumuşak Doku Zedelenmesi, insanların ani hareketler ve dengesiz hareketleri sonucunda ayak bileğinde bulunan dokuların zarar görmesi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle spor ve spor dalları ile uğrayan kişilerde çok daha fazla görülen bir durum olarak karşılaşılan bir durumdur.ayrıca ayakta yumuşak doku zedelenmesi ile karşılaşan kişinin günlük hayatında bir çok sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır. Örnek verecek olursak kişinin yürümesi, bir yere oturması veya kalkması durumunda sıkıntılı anlar yaşamasına neden olan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayakta Yumuşak Doku Zedelenmesi
Ayakta yumuşak doku zedelenmesi durumuna maruz kalınmaması için çok daha dikkatli olunmalı ani ve ters hareketlerden kişilerin kendilerini sakınması son derece önemlidir. Ayrıca ayakta yumuşak doku zedelenmesi kişinin günlük hayatında ayakta bulunan dokulara çok fazlaca yüklenmesi ve aşırı zorlaması sonucu oluşmaktadır. Bu dokulara binen yük miktarı fazla olunca ayak bölgesinde çok daha çabuk burkulma yaşanır ve insana rahatsızlık ve acı verir. Toplum da bu duruma çok fazla rastlanır. Ayak yumuşak doku zedelenmesi hafif derecede olursa ayak bölgesinde hafif bir morarma ve şişlik ile kendisini gösterir ve iki, üç günlük bir dinlenme sonucunda kendiliğinden geçer. 

Ayakta Yumuşak Doku Zedelenmesin de Oluşan Belirtiler Nelerdir
Ayakta yumuşak doku zedelenmesi sonucunda ayak bölgesinde bir takım belirtiler kendisini gösterir bu belirtiler kısacası o bölgede ciddi iltihaplanma ile başlar ve devamında ayak bölgesinde şişlik, morarma, şiddetli ağrı, kızarıklık ve kişinin ateşlenmesi gibi belirtiler gösterir. Yaşanan bu belirtilerin şiddeti ayakta yaşanan doku zedelenmesinin ne kadar fazla olduğunu belirleyici olur. Ayrıca bu bölgede var olan sinir liflerinin almış olduğu hasar fazlalığı da yine ağrının çok daha fazla olmasına neden olan belirtiler arasındadır. Ve kan dolaşımı fazlalaşarak bu sinir uçlarında baskıya neden olur ve ayak bölgesinde çok daha fazla ağrıya neden olur.
]]>
Kas Zedelenmesi https://www.kirik.gen.tr/kas-zedelenmesi.html Mon, 08 Oct 2018 08:27:54 +0000 Kas zedelenmesi, genellikle kasların zorlanması dan meydana gelir. Bu bölgedeki kasların zorlanması veya gerilmesi de zedelenmeye yol açar. Hafif zedelenen kas kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer. Ancak bu zedelenme ileri boyutt Kas zedelenmesi, genellikle kasların zorlanması dan meydana gelir. Bu bölgedeki kasların zorlanması veya gerilmesi de zedelenmeye yol açar. Hafif zedelenen kas kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer. Ancak bu zedelenme ileri boyutta ise mutlaka uzman bir doktora muayene olunup doktorunuzun vereceği tedaviye uygun hareket edilmelidir. Kas zedelenmesi genellikle kasların zorlanması dan veya gerilmesinden kaynaklansa da bazı hastalıklar sonucu da oluşabilmektedir. 

Kas zedelenmesi, genellikle sporcuların başına gelen bir durumdur. Çünkü kaslar zaman zaman zorlanmaya maruz kalır. Eğer kaslarda şiddetli bir ağrı oluşmuş ise Kasta yırtılma oluşmuştur. Bu durumda sinir uçları tahriş olarak ağrı oluşturur. Genel olarak kas gerilmesi ağır kaldırma ve ani hareket etmelerden meydana gelen bir durumdur. 

Bazı hastalıklar sonucu oluşan kas zedelenmesi; bu tür kaslarda zedelenmelerine sebep olan hastalıklar ise kas romatizması, yumuşak doku romatizması, mevsimsel hastalıklar yani grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar kas zedelenmesine sebep olmaktadır 
Kas zedelenmesinin belirtileri;  zedelenen kas bölgesinde kızarıklık, morarma, şişlik, kas ağrısı, güç kaybı yani kas zedelenmesine olan eklemlerde kuvvetsizlik, zedelenen kası kullanamama gibi belirtileri olan bir rahatsızlıktır. 

Kas zedelenmesi tedavisi; öncelikle kas zedelenmesine olan bölgeye bu konur. Buz konulmasındaki amaç ise ağrının dinmesine yardımcı olur ve zedelenen kas gevşer. Bir gün sonra ise soğuk kompleks uygulanan aynı bölgeye bu defa da sıcak su torbası uygulanır. Bu uygulamanın amacı ise zedelenen kaşın gevşemesini sağlamaktır. Bunlarının dışında uygun bir ağrı kesici kullanmak. Zedelenen kaşığı bir süre dinlendirmek yani kullanmamak, hafif sararak şişmesine engel olmakta kas zedelenmesine uygulanacak tedaviler arasındadır.  
]]>
Gebelikte Çatlak https://www.kirik.gen.tr/gebelikte-catlak.html Mon, 08 Oct 2018 13:04:16 +0000 Gebelikte çatlak, Hamilelik sırasında meydana gelen ve geldiği hastalar tarafından önemli bir sorun olan çatlakların bir çok nedeni vardır. Hamile olanların karınlarında meydana gelen bu çatlaklar hamilelik döneminde meydana ge Gebelikte çatlak, Hamilelik sırasında meydana gelen ve geldiği hastalar tarafından önemli bir sorun olan çatlakların bir çok nedeni vardır. Hamile olanların karınlarında meydana gelen bu çatlaklar hamilelik döneminde meydana gelen bazı hormonsal düzensizliklerinden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında deride meydana gelen gerilme ve fazla miktardaki kilo artışı gebelikte çatlak sorununu çıkarmaktadır. Ani bir şekilde görülen yada olmasından fazla miktarda gerçekleşen çatlaklıklara daha fazla sebep olmaktadır. Bu fazla olan çatlaklar özellikle hamileliğin ileri iki dönemlerinde daha fazla miktarda görülmektedir ve daha fazla belli etmektedir. Bu etkiler ışığında vücutta bulunan liflerde bir incelme görülür. Bu vücutta oluşan çatlaklar ilk dönemlerde pembe veya mor renkte olabilir ancak ileri ki zamanlarda beyaz renge dönebilir. Hamilelerde görülen bu çatlaklı yapı karın, bel ve kalçada sık görülmesinin yanında tüm vücutta da görülebilmektedir. 

Gebelikte çatlak, gerek doğumdan önce gerek doğumdan sonra görülebileceği gibi genellikle hamileliğin üçüncü ayında kendini göstermektedir. Bu deride oluşan çatlaklar cilt de meydana geldiği sırada yada daha öncesinde vücutta oluşabilecek kaşıntılar bunun sebebi olabileceği gibi her kaşıntıyı da gebelikle karşılaştırmamak lazımdır. Çünkü gebelik sırasında her türlü kaşıntı meydana gelebilir bu kaşıntılar başka rahatsızlıklara da sebep olabilir. Bu çeşitli sorunlardan dolayı oluşabilecek kaşıntılar olduğu zaman mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Çünkü bu kaşıntılar gerek bebek sağlığı gerekse anne sağlığı açısından oldukça tehlikeli olabileceğinden uzmanlar tarafından dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Gebelik döneminde kadınların büyük bir çoğunluğunda göbekte ve basenlerde çatlaklıklar görülebilir. Genellikle bu sorun gebeliğin üçüncü yada dördüncü aylarında görülmektedir. Gebelikte çatlaklar genel olarak karın bölgesinde meydana boyuna bir şekilde gelmektedir.

Gebelikte dikkat edilmesi gereken durumlar; bu başlık bir çok kişi tarafından yorumlanmaktadır. Bu çatlaklar özellikle beyaz tenli hastalarda daha fazla görülmekte ve daha fazla etki etmektedir. Genetik koşullara bağlı olarak sizin anne veya kardeşinizde böyle bir sorun görülmüşse sizde de görülme riski oldukça fazladır. Bu iki etmen dışında ilk doğumunda veya birden fazla çocuk doğuran hastalarda bu  çatlakların görülmesi söz konusudur. Özellikle hamile olan kişilerin doktorun önerisi üzerine sağlıklı bir beslenme altında gereğinden fazla yemek tüketimi esnasında oluşan fazla kiloların çatlaklara yol açması söz konusudur. Hamilelik döneminde oluşan bu çatlaklar büyük bir oranla ve genel olarak kalıcı izler olarak bilinmektedir. Ancak bu çizgilerin oluştuğu dönemde gerekli müdahaleler  yapılması ile bu çizgileri azaltmak yada hepsini yok edilmesi mümkündür. Bu oluşabilecek çatlakları önceden tamamen engellemek olanaklar dahilinde değildir. Fakat vücudun nemini artıracak ürünlerin kullanılması ile bu çatlakların oluşumu en az düzeye indirmek mümkündür. Bunun dışında gebelik döneminde kişinin besinleri seçmesi ve bol su içmesi ile birlikte bu besinlerin içinde bol miktarda sebze ve meyve tüketmesi bu riskleri azaltmaktadır. Gebelikten önce veya gebelik döneminde spor yapan ve sigara içmeyen bayanlarda bu çatlakların oluşumu daha az oranlarda görülmektedir. Bütün bayanlar hamilelik dönem,inden sonra bu aldığı fazla kiloların veya bu çizgilerin sıkıntısı içine girmektedirler. Bunun için bir çok tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Bunlardan en dikkat çekeni ve en çok uygulananların arasında olan lazer ile tedavi yöntemidir. BU çatlakları engellemek için elma yağı ve badem yağı sürmek etkili bir yöntemdir. Bunun dışında çilek yağını da sürmek çok etkili bir yöntem olabilmektedir. Doğum çatlakları düzenli olursa bir yıl içinde yok olabilir.
]]>
Göbek Çatlakları https://www.kirik.gen.tr/gobek-catlaklari.html Mon, 08 Oct 2018 15:02:11 +0000 Göbek çatlakları, maalesef her kilo alıp verme sonrasında ve özelikle doğum yapmış kadınların en çok dert yandıkları çok hassas bir durum. Göbek çatlakları pürüzsüz vücudumuza alışıp kendimizi o şekilde sevdikten Göbek çatlakları, maalesef her kilo alıp verme sonrasında ve özelikle doğum yapmış kadınların en çok dert yandıkları çok hassas bir durum. Göbek çatlakları pürüzsüz vücudumuza alışıp kendimizi o şekilde sevdikten sonra başımıza gelmişse eğer gerçekten çok daha fazla sinir bozcudur demektir. Kimse pürüzsüz bir karın bölgesinden çatlak ve buruşukluklara dolu bir göbeğe terfi etmek istemez. Sonucunda ise oldukça sinir bozucu bir durumdur, psikolojik bunalım, hatta ameliyata kadar yol alanlar bile olmuştur.

Göbek çatlakları basit sağlık durumunu hiç bir şekilde tehdit etmeyen bir durum gibi olsa da, aslında hiç de öyle değildir. Göbek çatlakları bazen bir insanın hayatını kabusa bile çevirdiği olmuştur. Nasıl mı Göbeğinde çatlak oluşmuş bir kadını ele alalım, çirkinlik sendromuna kapılıp aynalara küser, kendisini sürekli yaşlı ve estetik olmadığını hisseder, dahası bu durumu eğer evliyse eşiyle arasındaki ilişkiye yansıtır. Yeterince güzel olmadığını düşünüp özgüvenini kaybeder. Sonuç olarak bu durum evliliğini bozmaya kadar bile gidebilir. Genelde doğum sonrası kadınların yaşadığı bir sorun olduğu için bazı erkeklerin de bu tarz psikolojik travmaların üstüne tuz biber ektiği bile olmuştur. 

Örneğin eşinin eski halinin daha iyi olduğunu sık sık tekrar eden bir adamın eşini bunalıma sokmaması imkansızdır. Bu durumlarda yapacak tek şey vardır. Göbek çatlağının oluşmaması için kadınların kendilerine oldukça dikkat etmeleri ve eğer oluşmuşsa erkeklerin eşlerine karşı çok daha naif cümlelerle bu olayın çözüm yolunu bulması gerektiğini aktarması gerek. göbek çatlaklarının, doğal yollarla üstesinden gelmek mümkündür. Kimyasallara göre hem ucuz hem de çok daha etkili olan doğal yağlar hamilelik gibi hassas dönemlerde bile gönül rahatlığıyla kullanılır. oluşan göbek çatlakları için çanta dolusu para döküp hiç bir sonuç alamama ihtimali var. Yani kimyasal kremler çatlakları gidermez sadece görünümünü azaltır. Fakat bitkisel müdahaleler çatlakların yok olmasında oldukça etkilidir.

Göbek çatlakları için doğal krem malzemeleri
 • 50 gram aloe vera jeli
 • 100 ml zeytin yağı
 • 4 adet A vitamini kapsülü
 • 4 adet B vitamini kapsülü
Bütün bunların hepsini bir kutuda iyice karıştırılıp. Her akşam yıkanmış temiz olan karın bölgesine iyice masaj yardımı ile yedirilir. Bu uygulama yaklaşık olarak üç ay kadar bir sürede yanıt verecektir. Ayrıca sadece lavanta yağı ve limon suyu da oluşmuş çatlakların giderilmesinde oldukça etkilidir. 

Göbek çatlakları hakkında yukarıda oldukça etkili tarifler verilmiştir. Bunlardan kendimize en uygun olanı seçtikten  düzenli olarak kullandıktan sonra etkisi muhakkak görülür. Tabi ki yukarıda da belirttiğimiz gibi çatlak önlemek oluşmuş çatlağı yok etmekten daha kolay olduğu için; Aşırı kilo alıp veriyorsak ve hamilelik gibi bir sürece girmişsek önceliğimiz göbek çatlaklarının oluşumunu önlemek olmalıdır. Ayrıca bu süreçte bol bol su tüketerek vücudun nem oranını yükseltebiliriz. Vücut ne kadar nemli ise o kadar az çatlak oluşur.
]]>
Kol Kırığı https://www.kirik.gen.tr/kol-kirigi.html Tue, 09 Oct 2018 10:53:40 +0000 Kol Kırığı, Vücutta bulunan kemikler sert ve esnemeyen bir özelliğe sahiptir. Aşırı bir baskı ve şiddetli bir düşme halinde bu kırıklar oluşabilmektedir. Kemikler kaslar gibi esneme ve hareket kabiliyetine sahip değild Kol Kırığı, Vücutta bulunan kemikler sert ve esnemeyen bir özelliğe sahiptir. Aşırı bir baskı ve şiddetli bir düşme halinde bu kırıklar oluşabilmektedir. Kemikler kaslar gibi esneme ve hareket kabiliyetine sahip değildir. Bu nedenle uygulanacak fazla bir kuvvet karşısında çatlama ve kırılma gibi problemler ile karşı karşıya kalırlar. Kırıklar sonrasında insanda çok ciddi ağrılar oluşmaktadır. Ülkemizde en çok karşılaşılan kırık türleri arasında kol kırığı yer almaktadır. Top oynarken veya bir yerden düşme esnasında alınan ser bir darbe veya ters hareketten dolayı kol kırıkları oluşabilir. Kol kemiği omuz ile dirsek arasında kalan kesimdir. Kol üzerinde 3 adet kemik bulunmaktadır. Bu kemiklerden biri omuzdan dirseğe kadar uzanan kol kemiği olup, diğer iki kemik ise bileğe kadar hareket kabiliyeti sağlayan 2 adet kemiktir. Alınacak darbelerin etkisi ile eğrilme ve kırılmalar oluşarak kişinin ciddi ağrılar yaşamasına neden olur

Kol Kırığı Nasıl Tespit Edilir

Kol kırığı oluşması halinde bölgesel olarak ciddi ağrıları oluşur. Bariz bir şekil bozukluğu görülmekle birlikte çekilecek röntgenler sayesinde kol kırığı tespit edilir. Uzman ortopedi doktorlarının yapacağı tetkiklerin sonrasında kişinin kol bölgesinde çatlak mı Yoksa kırığa mı maruz kaldığı tespit edilerek tedavi yöntemleri belirlenir.

Kol Kırığı Nasıl Tedavi Edilir

Bir düşme veya yaralanma sonrasında oluşan kol kırığı uzman hekimin tetkiki ile incelenir. Akabinde kırığın tam yerinin tespiti maçıyla röntgen filimi çekilerek kırığın boyutu belirlenir. Şayet kaslar üzerinde herhangi bir yırtılma söz konusu değilse kemikler uç uça getirilerek sabitlenerek kaynama sağlanır. Akabinde ise kolun sabit ve hareketsiz kalması amacıyla alçıya alınır. Alçıya alınan kol sayesinde kırık kol kaynaması daha kolay olacaktır. Bundan sonra belli aralıklarla kırığın iyileşme durumunu gözlemlemek amacıyla belli aralıklar ile röntgenler çekilir. Böylelikle kayma veya kemiklerin kaynamama durumu söz konusu ise uzman hekim duruma müdahale eder. Şayet kayma veya kemik kırığı üst üste gelmemiş ise cerrahi müdahale yapılarak kemiklerin düzgün bir şekilde uç uça gelmesi sağlanır.

Kol Kırığı Nasıl İyileşir

Kol kırığı yapılacak tedavilerin ardından 1-2 aylık gibi bir süre içerisinde düzelmektedir. Ancak kimi kol kırıkları ciddi durum arz etmesinden dolayı 6-7 ay gibi bir süre tedavi süreci devam etmektedir. Kol kırıklarında tedavi sürecini çoğunlukla hastanın yaşı belirler. Yaşlılarda kırıklar geç iyileşirken çocuklarda kol kırığı daha çabuk iyileşmektedir. Kol kırığı yaşayan kişilerin kırık uçlarının tez kaynaması amacıyla kemik suyu, maydanoz, süt, kırmızı et ve yumurta gibi protein ve demir içerikli besinler tüketmesinde faydalar bulunmaktadır. Bununla birlikte düzenli olarak doktor kontrolüne başvuruda bulunmalı ve uzman hekimin bildirdiği ilaç tedavilerine harfiyen uyulmalıdır. Şayet beklenmeyen bir durum gözlemlenmesi halinde uzman hekim bilgilendirilmelidir. 

]]>
Kırık Çıkık Ve Burkulmalarda İlk Yardım https://www.kirik.gen.tr/kirik-cikik-ve-burkulmalarda-ilk-yardim.html Tue, 09 Oct 2018 23:57:03 +0000 Kırık çıkık ve burkulmalarda ilk yardım: Kırıklar, kemik bütünlüğünün bozulmasıyla ortaya çıkan ciddi bir sorundur. Kırıklar darbeye bağlı olarak veya bazı bireylerde yaşlılığa bağlı olarak kendiliğinden kırılabi Kırık çıkık ve burkulmalarda ilk yardım: Kırıklar, kemik bütünlüğünün bozulmasıyla ortaya çıkan ciddi bir sorundur. Kırıklar darbeye bağlı olarak veya bazı bireylerde yaşlılığa bağlı olarak kendiliğinden kırılabilmektedir. Burkulmalar ise, Eklem yüzeylerinin bir anda birbirleri ile ayrılmasıyla ortaya çıkan bir sorundur. Burkulmalar bireyin kemiklerinin zorlaması sonucu ortaya çıkar. Çıkıklarsa eklem yüzeylerinin birbirlerinden kronik olarak ayrılmasıdır ki bu durum birdenbire veya kendiliğinden normal durumuna dönemez.

Kırık çıkık ve burkulmalarda ilk yardım: Bu tür durumlarda öncelikli olarak hastaya yaklaşmadan önce olay yeri ve kendi can güvenliğimizden emin olmamız gerekmektedir. Olay yeri veya kendi can güvenliğimiz olumsuzsa şayet kolluk kuvvetlerini bekleyerek hastanın sıcak alandan soğuk alana gelmesini beklememiz en doğrusu olacaktır. Daha sonra hastanın ilk olarak bilincini, solunumunu ve dolaşım kontrolünü yapmamız gerekmektedir. Hayatı tehdit eden bir yaralanma varsa kırık ve çıkıktan gayrı hayatta kalabilmesi için öncelikli olarak onlara müdhale etmemiz gerekmektedir. Hastayı kısaca gözlemleyip daha sonra kırık ve çıkığa müdahale etmemiz esnasında hastayı kesinlikle hızlı ve ani hareketlerden kaçınılması aksi durumunda daha kötü sonuçlar ortaya çıkacağı hususunda uyarılması gerekmektedir. 

Hastanın kırığının açık mı yoksa kapalı uçlu diye gözlemlenir ve kanaması olan yaraya bası yapılarak kanaması durdurulurken aynı zamanda hastayı sabitleme ve hareket ettirmemek için atelleme işlemi yapılır ki bunun için şehir merkezlerinde iseniz 112 acil sağlık hizmetlerini lakin ambulansın varış süresi uzun ve sizden uzaksa sopayla ve sargı beziyle sarılarak hareket etmesi önlenir. Bu esnada hastanın ellerinde veya kolunda oluşan bir kırık varsa sargı beziyle sararken parmak uçlarının görünür olduğundan emin olmamız gereklidir. Çünkü bu onun ten rengini veya morarıp morarmadığını anlamamızın tek yoludur. Hastanın kırığının bulunduğu bölgede süs veya takı eşyası varsa şayet bu hastayı hareket ettirmeden çıkarılır. Hasta veya yaralının kırık veya çıkığı açık yara şeklinde ise öncelikle yara temizliği temiz bir bezle kapatılmalı ve bası yapılmalıdır. Burkulmalarda ise şişliği azaltmak adına bölge kalp seviyesinden yukarıya doğru kaldırılır. Öncelik olarak soğuk uygulama yapılır ve hasta hareket ettirilmez.
]]>
Yumuşak Doku Zedelenmesi Bitkisel Tedavi https://www.kirik.gen.tr/yumusak-doku-zedelenmesi-bitkisel-tedavi.html Wed, 10 Oct 2018 15:43:12 +0000 Yumuşak Doku Zedelenmesi Bitkisel Tedavi, Vücudumuzda düşme, burkulma, incinme esnasında, kasların, dokuların, tendonların ve kas bağlarının az hasar görmesine ve yaralanmasına yumuşak doku zedelenmesi denir. Genellikle vücudun Yumuşak Doku Zedelenmesi Bitkisel Tedavi, Vücudumuzda düşme, burkulma, incinme esnasında, kasların, dokuların, tendonların ve kas bağlarının az hasar görmesine ve yaralanmasına yumuşak doku zedelenmesi denir. Genellikle vücudun hafif aldığı darbeler sonucu ortaya çıkar. Yumuşak doku zedenlenmelerinde kızarma ve morarma olacağı gibi, aynı zamanda da kılcal damarın hasar görmesine bağlı olarak kanamalar da meydana gelmektedir. Bu kanama neticesinde bu bölgede morarmalar meydana gelir. Bu tarz yumuşak doku zedelenmeleri ciddi bir problem teşkil etmeyen ve evde bitkisel bir tedavi ile kısa süre iyileşme gösteren durumlardır. Ancak hafif darbeler ile yumuşak doku zedelenmesi olmasına rağmen erken tedavi uygulanmasına zedelenme olan bölgede ciddi ve kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu nedenle yumuşak doku zedelenmesi bitkisel tedavi ilk müdahale de uygulanmalıdır. 

Yumuşak Doku Zedelenmesi Bitkisel Tedaviler,

Yumuşak doku zedelenmesi bitkisel tedavi sürekli olarak yumuşak doku zedelenmesi yaşayan kişiler için oldukça önemlidir. Sürekli yumuşak doku zedelenmesi ile karşı karşıya kalan meslek gruplarından biri de sporculardır. Bu nedenle bitkisel tedavi ilk uygulama da şarttır. Öncelikle yumuşak doku zedelenmesi bitkisel tedavi için buz kompresi uygulanır. Böylelikle olası bir morarmanın önüne geçilerek zedelenen yumuşak dokunun şişmesi de engellenmiş olur. Bu uygulamayı sporcular maça devam edebilmek için sıklıkla uygularlar. Aynı zamanda yumuşak doku zedelenmelerinde kılcal damarın kanamasını durdurmak, ağrıyan ve zedelenen dokuyu yumuşatmak için kekik üzümü yağı ile masaj yaparak uygulamanız da oldukça faydalı bir yöntemdir.

Yumuşak doku zedelenmelerinde doku bileğin burkulması sonucu oluşmuş ise, eklem yerinin kaynaması ve burkulma sonucu hasar gören dokunun onarılması için, zedelenen yumuşak doku üzerine parça çiğ et konulur. Böylelikle kısa süre içinde ağrı kaybolacak ve zedelenen yumuşak doku kısa sürede kendini onaracaktır. Aynı zamanda çiğ et moraran veya kızaran yumuşak dokular üzerinde de oldukça etkili bir yöntemdir. Yumuşak doku zedelenmesi bitkisel tedavilerinden biri de zeytindir. Zeytinin çekirdeği çıkarılmadan dövülerek lapası zedelenmiş olan yumuşak doku üzerine bağlanarak üzerini bir bez ile sarılır ve bir gece üzerinde kalır. Sabah çıkardığınızda yumuşak doku zedelenmesinin iyileştiğini fark edeceksiniz. Bu nedenle zeytin burkulma ve yumuşak doku zedelenmelerinde çok etkili bir yöntemdir. Aynı şekilde soğan da yumuşak doku zedelenmelerinde oldukça etkili bir uygulamadır. Doğal antibiyotik ve antioksidan olan soğan, dövülerek lapası yumuşak doku zedelenmesinin üzerine sürülüp bir gece bekletilir. Soğan lapası da morarmalara ve olası bir enfeksiyon riskine karşı oldukça etkili bir yöntemdir. 
]]>
Dizde Kas Zedelenmesi https://www.kirik.gen.tr/dizde-kas-zedelenmesi.html Thu, 11 Oct 2018 04:36:11 +0000 Dizde kas zedelenmesi, zaman zaman çoğu kişide ortaya çıkabilmektedir. Zedelenme yaşa ve cinsiyete çok bağlı olmamaktadır. Dizde kas zedelenmesi daha çok sporcularda, özellikle vücut geliştirme ve futbol benzeri sporlarda Dizde kas zedelenmesi, zaman zaman çoğu kişide ortaya çıkabilmektedir. Zedelenme yaşa ve cinsiyete çok bağlı olmamaktadır. Dizde kas zedelenmesi daha çok sporcularda, özellikle vücut geliştirme ve futbol benzeri sporlarda uğraşan sporcularda meydana gelmektedir. Futbolcularda aniden ayağı boşa sallama yada ani dönüşlerde diz kaslarında yırtılma meydana gelmektedir. Vücut geliştirme ile uğraşan kişilerde de diz bölgesine direk baskı yapan hareketler ısınmadan ve destekler olmadan yapıldığında dizde sakatlanma meydana getirebilmektedirler. Yaşlı bireyler dizde kas zedelenmesi daha çok yaşın verdiği hassasiyet ve yürüyüşlerde meydana gelebilecek ani burkulmalar neden olabilmektedir. Bunların dışında diz bölgesine gelen darbeler de dizde kas zedelenmesine neden olabilmektedir. 

Dizde kas zedelenmesi belirtiler

Dizde kas zedelenmesi olduğu zaman, zararın şiddetine bağlı olarak semptomlar hemen yada saatler içerisinde ortaya çıkabilmektedir. Özellikle yürüyüş esnasında tam basamama, dizde batma hissi, şişme ve ağır durumlarda morarma dahi görülebilmektedir. Kaslarda meydana gelen zedelenme tıpta 3 bölümde incelenmektedir. Birinci derece zedelenmeler de sadece birkaç adet kas lifinde kopma meydana gelir. Bu tür zedelenmeler bütünün kuvvetinin azalmasına neden olmadan zaman içerisinde kaybolur. İkinci derece yırtılmalarda daha fazla kas lifi zarar görmekte ve akabinde şişme ve morarma meydana gelebilmektedir. Son olarak üçüncü tipler son derece sıkıntılı olmaktadır. Bu zedelenmeler sonucunda kasın tamamında kopma meydana gelmektedir. Bu durumda bölgede çökme meydana gelebilmektedir. Ağrı ve şişkinlik çok şiddetli olmaktadır. Bu zedelenme esnasında kopmanın neredeyse sesini duyabilirsiniz. 

Dizde kas zedelenmesi tedavi

Dizde kas zedelenmesi tedavisinde teşhis çok önemlidir. Hastanın hangi meslek gurubunda olduğu, yaptığı sporlar yada geçirilen kaza varsa bilgi önemli olmaktadır. Kasın yırtılmasının nedeni araştırıldıktan sonra elle muayene yapılır ve görüntüleme gerekebilmektedir. Kaza sonucu meydana gelmiş ise mutlaka kırık olup olmadığına da bakılmak zorundadır. Bu bilgiler ışığında hafif seyreden zedelenmeler için buz tedavisi, ağrı kesici ilaçlar ve dinlenme çok önemlidir. Ağır semptomlarda cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Bunların dışında bölgeye baskıyı azaltmak için dizlik ve kol değneği kullanılması gerekebilmektedir. Bu şekilde doktor kontrolünde tedavi süreci tamamlanarak normal yaşantı devam edebilmektedir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Çocuklarda Kalça Çıkığı https://www.kirik.gen.tr/cocuklarda-kalca-cikigi.html Thu, 11 Oct 2018 04:36:32 +0000 Çocuklarda kalça çıkığı, cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Kız çocuklarında daha fazla görülmektedir. Anne ve babada kalça çıkıklığı sorunu varsa bebeklerde görülme olasılığı %12'yi bulmaktadır. Hiç Çocuklarda kalça çıkığı, cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Kız çocuklarında daha fazla görülmektedir. Anne ve babada kalça çıkıklığı sorunu varsa bebeklerde görülme olasılığı %12'yi bulmaktadır. Hiç bir riski olmayan kişilerde kalça çıkıklığı problemi yüzde bir veya 2'ye inmektedir. Bölgesel olarak da kalça çıkıklığı görülme oranı değişmektedir. Özellikle Ortadoğu ve Türkiye'de diğer ülkelere nazaran daha fazla kalça çıkıklığına rastlanmaktadır.

Çocuklarda kalça çıkığı, çocuğun bakımı ile ilgilenen ebeveynlerin çocuğun bakımında yapmış olduğu hatalardan da kaynaklı olabilmektedir. Kalça çıkıklığı riski taşıyan bebekler hekimler tarafından tespit edilmez ise ve ailelerde bu bebeklere yanlış davranışlarda bulunurlarsa ileriki zamanlarda sakatlık riski ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde en bilinen hata ise kundaklama yöntemidir. Bebekler 9 ay boyunca cenin pozisyonunda kaldıkları için doğduktan sonra kalçalarını ve dizlerini düz hale getirmekte zorlanırlar. Yaklaşık bir yıl içerisinde bebeklerin ayakları açılmaya başlar. Fakat ayakları düzgün olması için aileler bebekleri kundaklarlarsa kalça için riskli bir durum ortaya çıkmaktadır.

Çocuklarda kalça çıkığı belirtileri nelerdir

Ebeveynler bebeğin altını değiştirirken bir ses duyduklarını ifade etmektedirler. Bazı durumlarda da anne ve babalar sadece elleri ile hissedebilmektedirler. Ayrıca bebeğin altını değiştirirken asimetrik bir durum gözlemleyebiliyorlar. Bu belirtiler aileleri şüpheye düşürmektedir. Eğer ki anne bebeğin kalçasında bir problem olduğunu düşünüyor ise mutlaka uzman bir hekim tarafından incelenmelidir. Ülkemizde her yenidoğan bebek çocuk doktoru ve aile hekimi tarafından muayene edilmektedir. Eğer farklı bir durum söz konusu ise çocuk ortopedistlere yönlendirilmektedir. Ultrasonografik ve sonografik incelemeler ile uzman hekimler tarafından kesin tanı konulmaktadır.

Çocuklarda kalça çıkığı zamanında tespit edilemezse nasıl sorunlar yaratır

Kalçanın yerinde yeterli gelişim göstermediği durumlarda yaşanan sorunlar ile kalçanın çıkık olduğu durumlarda yaşanan sorunlar birbirinden farklı problemlerdir. Kalça çıkık ise ve tek taraflı ise ciddi bir topallama gözlemlenmektedir. Bu durum çocuğun ilk yürümeye başladığı zamanlarda dahi ortaya çıkabilmektedir. Eğer ki kalça her iki tarafta da çıkmış ise ağrı şikayetleri erken dönemde de başlamaktadır. Kalça yerinde fakat yeterli derecede gelişim göstermiyor ise doğru yüklenmemeye bağlı olarak kireçlenme meydana gelebilir. Kireçlenme; kalça çevresinde yetersiz hareket ile 30'lu yaşlarda ciddi ağrıların oluştuğu bir rahatsızlıktır.

Çocuklarda kalça çıkığı tedavisi

Doğumdan sonra hemen fark edilen kalça çıkıklığı tedavisi daha kolaydır. Erken dönemde teşhis edildikten sonra çocuklara, cihazlama yöntemi ile giyebileceği bazı aparatlar takılmaktadır. Eğer bu yöntem yeterli olmaz ise cerrahi müdahale yapılmalıdır.
]]>
Erkek Saç Kırıkları https://www.kirik.gen.tr/erkek-sac-kiriklari.html Thu, 11 Oct 2018 07:41:13 +0000 Erkek saç kırıkları, Günümüz erkekleri için en önemli sorunlardan biride saç kırıklarıdır. Bunun en büyük sebebi saçlarını uzatmayı tercih ediyor olmalarıdır. Saçlarını uzatan erkeklerin saçlarına bayanlardan d Erkek saç kırıkları, Günümüz erkekleri için en önemli sorunlardan biride saç kırıklarıdır. Bunun en büyük sebebi saçlarını uzatmayı tercih ediyor olmalarıdır. Saçlarını uzatan erkeklerin saçlarına bayanlardan daha dikkatli bir şekilde bakım uygulamaları gerekmektedir. Bunu nedeni erkek bireylerin saçlarının dökülme sıklığı bayanlardan daha fazla olduğu için gerekli bakımı ve dikkati göstermezse eğer saç uzatma süresi kısa zaman içerisinde de sona erebilir. Saçlarını uzatmayı tercih eden bireylerin öncelikle saçlarına gereken bakım protein bakımıdır. Bu bakım erkek bireyler için on beş günde bir yapılması gereken en önemli bakım türüdür. Bu protein saçın en ucuna kadar yedirmelidir. Bunun için günümüzde buhar makineleriyle desteklenerek bir havlu içerisinde on beş dakika kadar bekletilmelidir.

Erkek bireyler için en az iki haftada bir erkek kuaförlerine giderek saçlarında bulunan kırıkları aldırmaları gerekmektedir. Aksi takdirde bu kırıklar saçların uzamasını durduracağı gibi bir müddet sonra saçların dökülmesine de neden olmaktadır. Erkekler için özel olarak üretilen saç bakım ürünlerinin kullanılması saçların uçlarında oluşacak kırıkların oluşumunu engeller. Bu bakımlar erkeklerin tercihine göre istenilen uzunluğa gelinceye kadar iki veya üç günde bir tekrarlanmalıdır. İstenilen uzunluğa geldikten sonra haftada bir tekrar edilebilir.

Erkek saç kırıkları için neler yapılabilir

Bireyler duş sırasında kremle saçlarını kremledikten sonra saçlarını bir tarak yardımıyla hırpalamadan tarayıp karışıklıkları açın. Duş sonrasında ise saçlarınızı havlu yardımıyla kurulamanız gerekirken olabildiğinde nazik olun ve hırpalamadan ovalayın. Havlunuzu saçlarınıza düzgün bir şekilde sararak saçlarınızın içerisindeki suyu emmesini sağlayın. Lakin ne olursa olsun saçlarınıza sert kıllı sık fırçalardan kullanmayın. Saçları duş sonrası fön makineleri gibi makinelerle kurutmak dayanıksız olan saç uçlarını yıpratmaktadır.
]]>
Çıkık Kalça https://www.kirik.gen.tr/cikik-kalca.html Thu, 11 Oct 2018 15:38:51 +0000 Çıkık Kalça, genelde doğuştan olur. Yeni doğan bebeklerin yüz de birinde kalça çıkığı görülmektedir. Eğer aileden birinde kalça çıkığı varsa bu oran bir anda yüzde yirmilere yüzde otuzlara çıkıyor. Kalça çıkığ Çıkık Kalça, genelde doğuştan olur. Yeni doğan bebeklerin yüz de birinde kalça çıkığı görülmektedir. Eğer aileden birinde kalça çıkığı varsa bu oran bir anda yüzde yirmilere yüzde otuzlara çıkıyor. Kalça çıkığı erken teşhis koyulması halinde kısa sürede tedavi edilebilir ve başarı oranı yüksektir. Ama tedaviye geç kalınırsa iyileşme süresi uzamakta ve vücutta başka sakatlıklar olmasına sebep olabilir. Kalçadaki eklem uyluk kemiği başı ve leğen kemiğindeki bazı bölümlerden oluşur. 

Çıkık Kalça Çeşitleri

Asetabuler displazi: Bu çeşitte kalçanın yuvası yeteri kadar derin değildir ama insana bir rahatsızlık yada ağrı vermez. Ama yaşlılıkta kireçlenmeye yol açar. 

Yarı çıkık: Bu çeşidin belirtileri ise çocukluk çağlarında ağrılar şeklinde ortaya çıkar ve kişi çok çabuk yorulmalar yaşar. 

Tam çıkık: Bu çeşidi ise en problemli çıkık çeşididir. Kalçanın yuvası küçük olduğu için buraya oturan kısımda deforme (yani zedelenme) oluşur.

Çıkık Kalça Nedenleri

Aileden gelen bir şey olabilir ve bu yeni doğan ve doğacak bebeklerde yüzde yirmi ile yirmi beş arasında artış gösterir. Bu oran yeni doğan kız bebeklerinde ise altı ile on kat daha fazla görülür. Anne karnında duran bebeğin ters bir şekilde uzun süre durması. Annelerin genel olarak ilk bebekleri yüzde altmış yada yüzde yetmiş ihtimalle kalçası çıkık halde doğabilir. Çünkü ana rahmi daha dar ve gergin olduğundan dolayı bebeğin oradaki hareketleri kısıtlıdır. Bu sebeple bebeğin içeride kalçasının çıkma ihtimali yüksektir. Yanlış doğum teknikleri yada ilkel doğum teknikleri de bebeğin kalçasının çık halde doğmasına sebep olabilir. Doğum sonrası çevresel faktörler. Bu faktörleri ortadan kaldırmak için; yeni doğan bebeklerinizi kundaklamayın, bir defa yapılan kundak bile bebeğinizin kalçasının çıkmasına sebebiyet verebilir. Bebeğiniz yatarken onu rahat bırakmaya özen gösterin. Çünkü bebekler iki ayağı ayrık bir şekilde yatar, ayaklarını birleştirmeye çalışmayın. Bebeğin bezi değiştirilirken ayaklarından tutup kaldırmamaya özen gösterin, bunun yerine belinden destekleyerek kaldırın. Bacaklarının hareketlerini kısıtlayacak kıyafetler giydirmeyin. Kucakta taşımanız gerekirse bacağını ayırıp belinize oturtun. 

Çıkık Kalça Teşhisi

Yeni doğan bebeklerde ilk altı ay içerisinde yapılan teşhisler çok önemlidir. Çünkü bu süreçte tedaviye başlanılması yüzde yüz oranda iyileşme ile sonuçlanır. Teşhis için doktorunuzun muayene biçimi de çok önemlidir. Bu teşhisi koymak çok ta kolay olmayacaktır. Bebeğiniz birinci ayını doldurduğu zaman kalça ultrasonografisi sayesinde kesin teşhis koyulabilir. Ama bu ultrason en geç dördüncü ayda yapılmalıdır. Aksi halde ultrason ile teşhis koymak güç olur ve röntgen çektirmek kaçınılmaz olur. Önlemler bebek alınmadan da yapılabilir. Annenin kalçasında şekil bozukluğu yada uyluk sayısının eşit olmaması, annenin bacakları arasında boy farkı olması, annenin geçmiş zamanda bacaklarını yana doğru açamıyor olması, annenin geç yürümeye başlamış olması ve geçmişte topallaması. Bu kriterler daha önce olmuş ise bebek riskli olur ve gebelikte önlemler alınabilir.

Çıkık Kalça Tedavisi
Üç farklı dönemde uygulanacak tedavi çeşidi vardır. Bebek doğduktan sonra ilk altı ay içerisinde fark edilirse ailenin uygulayabileceği egzersiz ve bacağına takılacak bacak askısı sayesinde düzelme olabilir. Altı ay ile bir buçuk yaş arasında fark edilip teşhis koyulur ise bebeği lokal anestezi uygulayarak çıkık yerine oturtulur. Daha sonra alçıya alınarak kalça sağlamlaştırılır. Eğer bebeğe bir buçuk yaşından sonra teşhis koyulur ise ameliyat kaçınılmaz olur.
]]>
Femur Boyun Kırığı https://www.kirik.gen.tr/femur-boyun-kirigi.html Thu, 11 Oct 2018 18:10:42 +0000 Femur Boyun Kırığı, Vücudumuzun en sağlam kemiği olan femur, ateşli silah ile yaralanma, yüksekten düşme, trafik kazası gibi kazalardan sonra kırılabilir. Bunların dışında kemikte oluşan bir tümör yada enfeksiyon femur ke Femur Boyun Kırığı, Vücudumuzun en sağlam kemiği olan femur, ateşli silah ile yaralanma, yüksekten düşme, trafik kazası gibi kazalardan sonra kırılabilir. Bunların dışında kemikte oluşan bir tümör yada enfeksiyon femur kemiğini zayıflatarak kırılmasına sebep olabilir. Femur kırıldığı zaman uyluk kemiğinde şekil bozukluğu, duramayacak şekilde aşırı ağrı, uyluk kısmını oynatamama, kırık bölgesinde oluşan şişlik, bacağın üstüne basmada zorluk ve kanama olacağından kan kaybı görülebilir. Femur boyun kırığı teşhisi genelde fizik tedavi uzmanları tarafından koyulur. Radyolojik incelemeler sayesinde kırık tipi belirlenerek en uygun tedavi yöntemi bulunur. 

Femur Boyun Kırığı Tedavisi 

Femur kırığı eğer ergin bir kişide ise tedavi yöntemi yüksek ihtimal ile cerrahi müdahale ile yapılır. Genel olarak çivileme ile tedavi edilmelidir. Bu tedavi kırık olan kemiğin açılarak kemiğin kırık kısmına bir çivi yerleştirilmesi ile yapılır. Kırığın tipi radyolojik inceleme sonucunda belirlendiğinden çivinin kilitli yada kilitsiz olacağı önceden doktor tarafından belirlenmiştir. Parçalı kırıklarda genel olarak kilitli çivileme yöntemi kullanılır. Kırıkta bir kısalma söz konusu değil ise kilitsiz çivi kullanılır. 

Femur Boyun Kırığı İyileşme Süresi

Femur kırıkları yaklaşık olarak 3-6 ay gibi bir süre içerisinde tamamen iyileşir. Bu iyileşme sonucunda vücutta bazı eksiklikler oluşabilir. Bunların başlıcaları kaynamanın gecikmesi, açılı kaynama, rotasyon, kısalıktır. Bunların dışında vücutta enfeksiyon oluşum yada akciğerdeki bir yada daha fazla damarın tıkanması da olabilir. Ateşli silah ile yaralanarak femur kırığı görülen kişilerde ise şok tablosu görülme ihtimali yüksektir.
]]>
Omuz Kırığı https://www.kirik.gen.tr/omuz-kirigi.html Thu, 11 Oct 2018 19:57:12 +0000 Omuz kırığı, Omuz kolumuz ile vücudumuzun birleşim noktasıdır ve gün içerisinde en çok kullanılan bölgelerden birisidir. Omuz kırıklıkları genç yaştaki hastalarda genellikle trafik kazası sonrası, ateşli silah yaralanmal Omuz kırığı, Omuz kolumuz ile vücudumuzun birleşim noktasıdır ve gün içerisinde en çok kullanılan bölgelerden birisidir. Omuz kırıklıkları genç yaştaki hastalarda genellikle trafik kazası sonrası, ateşli silah yaralanmaları, yüksekten düşme gibi yüksek şiddet içeren olaylardan sonra görülmektedir. Yaşlılarda ise omuz kırıklarının asıl nedeni osteoporoza bağlıdır. Bu nedenle ev içerisinde şiddetli olmayan bir düşüşte bile omuz kırığı oluşmaktadır. 

Omuz kırığı belirtileri

Hastalarda omuzda travmatik ağrılar omuz hareketlerinin yapılamaması, kolu kaldıramama veya güçlük çekme, bir kolun diğer koldan daha kısa olması gibi şikayetlerle hastaneler başvurmaktadır. 

Omuz kırığı çeşitleri 

Klavikula kırıkları: Klavikula omuzdaki köprücük kemiği olarak bilinen kemiktir. omuz kırıklarının %35 inin bu kemikteki kırıklar oluşturmaktadır. Bu kırıklar hastanın yaşına ve beslenme şekline göre 3-6 hafta arasında değişmektedir. Hastanın normal yaşamına dönüşü 3-6 haftayı bulur iken sportif aktivitelere geri dönüşü en az 3 ayı bulmaktadır. Tedavisi eğer çok fazla ayrışma yok ise 8 bandajı veya kol askısı ile yapılmaktadır. Ameliyat gerektiren köprücük kemiği ameliyatlarında ise plak-vida veya kanal içi tespit cihazlarıyla kemik parçalarının birbirine teması sağlanmaktadır.

Spakula kırıkları: Tüm kırıkların %1 i olarak görülmektedir. Yüksek enerjili yaralanmalarda görülüp yumuşak doku yaralanmaları ve göğüs kafesi hasarı takip edebilmektedir. 

Proksimal humerus kırıkları: Proksimal humerus omuz eklemine en yakın yerdir. Omuz kırığı dendiği zaman akla ilk olarak burası gelmektedir. Orta yaştaki insanlardaki kırıkların %5 ini oluşturmaktadır. Yaşı ilerlemiş olan insanlarda kemiklerdeki mineral eksikliğinden dolayı basit bir düşme sonucu bir oluşmaktadır. Bu bölgedeki kırıkların %80 i ayrışmamış kırıklar olup herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmez. 8 bandajı veya kol askısı gibi konforlu ve hastaya rahatsızlık vermeyen yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Hasta 3-6 hafta içerisinde gündelik hayatına geri dönebilmektedir. Eğer kırık 6 haftadan uzun sürerse omuz hareketlerinin ağrısız olarak geri kazandırılabilmesi için fizik tedavi başlamaktadır. 

Parçalı kırıklarda ise kaynama sonrası işlev kayıpları oluşması sebebi ile cerrahi müdahale gerekmektedir. Modern tespit metotları sayesinde erken tanı koyulabilir. Minimal invaziv kırık cerrahisi adı verilen bu yöntem ile kırık bölgesine zarar verilmeden doğal iyileşme süreci devam edebilmektedir.
]]>
İç Yan Bağ Zedelenmesi https://www.kirik.gen.tr/ic-yan-bag-zedelenmesi.html Fri, 12 Oct 2018 01:00:08 +0000 İç Yan Bağ Zedelenmesi, Dizin içe doğru bakan yan bir kısmında iç yan bağı bulunmaktadır. İç yan bağı kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında bir yerlerde bulunmaktadır. Bu nedenle ciddi bir darbe almadığı sürece iç y İç Yan Bağ Zedelenmesi, Dizin içe doğru bakan yan bir kısmında iç yan bağı bulunmaktadır. İç yan bağı kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında bir yerlerde bulunmaktadır. Bu nedenle ciddi bir darbe almadığı sürece iç yağ bağ zedelenmesi veya yırtılması gerçekleşmez. Genellikle iç yan bağ doku zedelenmesi ile sporcular veya kayakçılar karşı karşıya gelir. Dize dıştan bir darbe alarak düştükleri veya yaralandıkları için iç yan bağ doku zedelenmesi yaşarlar. Bu durum düşmenin şiddetine göre farklı sonuçlar ortaya çıkarabilir. İç yan bağ dokusunda lif zedelenmeleri meydana geldiği gibi lif kopmaları veya lif yırtılmaları da meydana gelebilir. 

İç Yan Bağ Zedelenmesi Bwlirtileri

Tıp biliminde iç yan bağ zedelenmesinin hafif bir şekilde zedelenmesine MCL Sprain adı verilirken, düşmenin veya iç yan bağ dokusunun ciddi hasar görmesi sonucunda lif de yırtılmaların meydana gelmesi sonucuna da MCL Ruptür adı verilmektedir. İç yan bağ dokusunun derin hasar alması dizde ciddi hasarlar meydana geldiğini gösterir. İç yan bağ doku zedelenmesi hafif bir derecede hasar görmüş ise, diz ile yapılan egzersiz ve esnetmeler ile yaralanan kişi kendini kısa sürede toparalayarak eski haline geri döner. Ancak ciddi bir hasar alan ve iç yan bağ zedelenmesi lif kopması ve yırtılması yaşayan kişilerde dizi çok fazla zorlamak doğru değildir ve cerrahi bir müdahale gerektirir. 

İç Yan Bağ Zedelenmesi Kimlerde Görülür

İç Yan Bağ Zedelenmeleri çoğunlukla sporcularda görülür. Düşme esnasında dizin iç kısmında bir kırılma gibi bir ses duyulur. Bu iç yan bağ zedelenmesi meydana geldiğinin belirtisidir. Bu durumda ağrı ve şişlik hemen hissedilmeye başlar. İç yan bağ zedelenmesi, dış yan bağ zedelenmesine göre daha sıklıkla karşımıza çıkar. Ağrının şiddetine göre zedelenmenin ne boyutta olduğunu da anlamak mümkündür. Şiddetli ağrılarda lif kopması gerçekleşmiş olabilir. Bu nedenle en iyi sonucu röntgen çekiminden sonra belli olur. İç yan bağ zedelenmesi gerçekleştiği anda kişi çok fazla hareket ettirilmeden koltuk değnekleri ile destek verilir. Daha sonra dizin iç yan bağında şişme meydana geldiyse ilk yapılacak uygulama buz kompresi olmalıdır. Böylelikle içten olası bir kanamanın önüne geçilerek dizde oluşacak olan ödemi engellemiş olur. 
]]>
Radius Alt Uç Kırığı https://www.kirik.gen.tr/radius-alt-uc-kirigi.html Fri, 12 Oct 2018 01:27:09 +0000 Radius Alt Uç Kırığı, El ve kol bileği arasında bulunan sekiz küçük kemiğin yaptığı eklemdir. Bilek kısımında bulunan el bileğinin rahat hareket etmesini sağlar. El bileğinin hareketini sağa, sola, geriye doğru kıvrımı Radius Alt Uç Kırığı, El ve kol bileği arasında bulunan sekiz küçük kemiğin yaptığı eklemdir. Bilek kısımında bulunan el bileğinin rahat hareket etmesini sağlar. El bileğinin hareketini sağa, sola, geriye doğru kıvrımını eklem sayesinde yapar. Eklem bölgesi hassas olduğu için kişinin kaza geçirmesi ve yere düşmesi sonucu bilek kısımı kırılır. Kırığın oluştuğu yer kol ve el bilek arasında bulunan vücut organıdır. Kol ve el bileğin bağlandığı yer radius alt uç kısımını oluşturur. Bileğin zorlanması ve geriye doğru çok bükülmesi ile kırık oluşur. Özellikle kış ayında düşme sorunu çok yaşandığı için bilek kırık sorunları artar. Radius alt uç kırığı olduğu zaman kırılan yerde ağrı, sızı, şişlik meydana gelir. Kırılan bilek eskisi gibi sağlıklı olmaz. Kişi ağır iş yaptığı zaman veya ağır yük kaldırdığı zaman ağrı sürekli oluşur. Şiddetli ağrı ile morluk oluşur. Yetişkinler tarafından çok rastlanan hastalıktır. Genellikle düşme ile oluşan bilek kırığı olduğu için şikayetler sürekli artar. El bileğin şekli bozulur. Bilek kısmı hassas olduğu için el ve kola kadar kırık yayılabilir. Kişinin sağlığını olumsuz etkiler ve vücut direnci düşer. Mutlaka doktora gidilmelidir. İlaç tedavisi uygulanır. Kırılan yere alçı yapılır. Fizik tedavisi süresi başlar. Alçı ve fizik tedavisi başarısız olursa ameliyat işlemi yapılır. Kırılan bölgeye protez takılır.

Radius alt uç kırığı belirtileri

Kişiye ciddi sağlık problemi oluşturur. El bileği herkesin sürekli kullandığı vücut organıdır. El hareket etmezse iş yapılamaz. İhtiyaç karşılanamaz ve hayat durmuş gibi olur. Kişilerin hayatına devam etmelerine yardımcı olan organı el ve ayaktır. Kırık sorunları olduğu zaman sıkıntı görülür. El bileği kırığı kol ve bilek kısımındaki damar ve siniri etkiler. Bilek kası gevşer. Bilek kısımında yara, şişlik ve kızarık oluşur. Kol ve el arasında sızı ve şiddetli ağrı görülür. Kol ile el devamlı uyuşur ve ciddi morarma görülür. Kırılan bölge kanamaya başlar. Bilek hareket ettiği zaman dayanılmaz ağrı oluşur. Kol hareketi sırasında sesler çıkar. Kişide düzensiz beslenme ve psikolojik sorun başlar. Bilek dokusu yumuşak olduğu için kol ve el güçsüz kalır.
]]>
Ağız Kenarı Çatlakları https://www.kirik.gen.tr/agiz-kenari-catlaklari.html Fri, 12 Oct 2018 21:26:16 +0000 Ağız kenarı çatlakları, küçük bir problem gibi gözükse de verdiği ağrı ve kanamaya yol açması ile rahatsız edici bir durumdur. Bu çatlaklar ağız kenarında kurumaya, iltihaplanmaya, yarılmalara sebep verir. Çoğu zam Ağız kenarı çatlakları, küçük bir problem gibi gözükse de verdiği ağrı ve kanamaya yol açması ile rahatsız edici bir durumdur. Bu çatlaklar ağız kenarında kurumaya, iltihaplanmaya, yarılmalara sebep verir. Çoğu zaman ağız kenarındaki çatlaklar, çok ciddi bir durumun habercisi değildir. Bu durum soğuk havalardan, yediğimiz sert rüzgardan, güneş etkisinden gibi doğal faktörlerden meydana gelmektedir. Diğer durumlarda da soğuk algınlığı, demir eksikliği, dehitrasyon, beslenme eksikliği, kadınlarda yaygın ruj kullanımı, B vitamini eksikliği, dudakların sık sık yalanması, ağız yoluyla solunum yapılması gibi durumlarda da ağız kenarı çatlaklıkları oluşur.

Ağız kenarı çatlakları ve korunma yolu nasıl olur

Öncelikle beslenme eksikliği yaşamamalıyız. Bol su içilmelidir. Doktora danışılmalı vereceği dudak kremini kullanmalısınız. Dışarı çıkarken de sıcak havalarda kesinlikle güneş kremi kullanıp dışarıya çıkmalıyız. Özellikle sıcak havalarda dudaklarımız kurumamalı işte bu yüzden elimizde mutlaka suyumuz olmalıdır. 

Başka hastalığın tetikçisi olabilir mi

Ağız kenarı çatlakları veya yırtıklar altta yatan hastalığın bir tetikçisi olarak karşımıza çıkabilir. Bu belirtiler sadece dudak veya ağız kenarında çıkabileceği gibi vücudun diğer bölgelerinde de çıkabilir. Küçük bir rahatsızlık deyip kısa vadede ilgilenmezseniz uzun vadeli problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Önlem alınmaması durumunda enfeksiyon kapabilme durumu oluşur. Bu durum yeme içmeyi engellediği gibi konuşma zorluğu da çekebilirsiniz. Ağız kenarındaki çatlaklar devamlı kendini yeniliyorsa altta yatan sebep bulunmalı kişiye özel tedavi ile çözüme gitmelisiniz. İhmalkarlık etmek demek vücutta döküntülere, enfeksiyon kapmasına, yaralara, yırtılmalara, ağız kokusuna, yeme içme ve konuşma zorluğuna yol açmaktadır.
]]>