Kaburga Kırığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaburga Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Kırığı, Kaburga vücudumuz için hayati öneme sahip olan karaciğer, kalp, dalak ve akciğer gibi hayati önem taşıyan organları korumaktadır. Göğüs kafesimizde toplamda on ikişer kaburga bulunmaktadır. Kaburga kemikleri oval şekli, sert ve hafiften esnek bir yapıya sahiptir. Kaburgaların bu özelliği yaradılıştan kaynaklıdır. Kaburgalar görev olarak hem iç organların korunmasını sağlarken hem de nefes alışverişimizde hareket esaslı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle vücudumuz ve yaşamımız için oldukça önemli bir yere sahiptir. Kaburga kırığı çoğunlukla dışarıdan alınan bir sert darbeden dolayı oluşmaktadır. Kaburga kırıkları darp, kaza, yaralanma, düşme gibi etkenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kaburga kırığı iç organlara yakın olması nedeniyle hayati bir öneme sahiptir. Kaburga kırıkları nedeniyle kişi şiddetli travmalar yaşayabilmektedir. Bu nedenle böyle bir kırığa maruz kalan kimse acilen tedavi edilmesinde faydalar bulunmaktadır.

Kaburga Kırığı Nasıl Teşhis Edilir?

Yüksekten düşme, kaza, darbe veya düşme gibi etkenlerden sonra kişide ciddi rahatsızlıklar oluşabilir. Böylesi bir durumda kaburganın kırık olup olmadığını şu şekilde anlaşılabilir.
  • Nefes alışverişinde göğüs kafesi bölgesinde ciddi ağrılar oluşur.
  • Göğüs kafesi bölgesinde dayanılmaz ağrılar.
  • Kalp, göğüs çevresi ve içten gelen bir sıcaklık ve yanma hissi,
  • Kaza sonrasında kaburga bölümünde şişlik, morartı ve dayanılmaz kaburga ağrıları kişinin kaburgasının kırıldığı mahiyeti taşımaktadır.
Kaburga Kırıklarında Yapılması Gerekenler

Şayet bir kaza sonrasında kişi ayağa kalkamıyor veya göğüs bölgesinde ciddi ağrılar bulunmakta ise iç organ kanamalarına karşı kişi yerinde oynatılmamalı ve hemen 112 acil servis aranmalıdır. Bu arada kişinin bilincinin yerinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şayet kişinin bilinci yerinde ise bölgesel ağrının yeri tespit edilerek Uzman kişilere telefon yardımı ile bilgi verilmelidir. Eğer Uzman hekimler belirli bir uzaklıkta ve ulaşılmıyorsa güvenli ve dikkatli bir şekilde kaburga kırığı olan hasta götürülmelidir.

Kaburga Kırıklarında Tedavi Yöntemi

Kaburga kırığı şikâyeti ile başvuruda bulunan hastanın öncelikle gözle gözlemi yapılır. Bölgesel kırığın yeri tespit edildikten sonra hangi kaburgaların zarar gördüğü tespit edilir. Bununla birlikte Uzman hekim kırığın bölgede şişlik, ağrı ve morarma olup olmadığını tespit eder. Kaburga kırığı tespit edilirken tomografi ve röntgen çekilir. Bu röntgen sonuçları doğrultusunda kişideki kırığın büyüklük veya küçüklüğü tam olarak tespit edilir. Tam olarak yeri belirlenen kaburga bölgesinde kırık uçlar doktor müdahalesi ile birleştirilerek sabit bir şekilde kalması amacıyla atel ve alçı yardımı ile sarılır. Böylelikle kaburga hareketi minimal düzeye indirilir. Ancak son dönemlerde alçı ile tedavi yöntemi kaburgalar için uygulanmamaktadır. Bunun temel nedeni ise nefes alışverişini zorlaştırmasıdır. Kaburga kırığı tedavisi sonrasında belli aralıklarla Uzman hekime kontrole gidilerek, kırığın iyileşme durumu gözlemlenir. Yaklaşık olarak 40-60 günlük bir süre sonrasında kaburga kırığının geçtiği gözlemlenecektir. Ancak beklenmeyen bir durum gözlemlenmesi halinde konu Uzman hekimlere bildirilmelidir.

Kaburga Kırığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayakta Yumuşak Doku Zedelenmesi

Ayakta Yumuşak Doku Zedelenmesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Patella Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Patella Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kırık Kol Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kırık Kol Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Çatlak Belirtileri ve Tedavisi