Kafatası Kırıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kafatası Kırıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kafatası Kırıkları, kafa kemiklerinden birinin kırılmasına verilen addır. Kafatası kırılması için kişinin kafasına çok ağır bir darbe alması gerekir ve genelde en sık sebeplerin başında trafik kazası ve kişinin düşmesi gelmektedir. Ancak daha az şiddette olmasına rağmen bir sert cisimle kafaya alınacak bir darbeyle de kafa tasında kırıklar oluşabilir. Ancak röntgen filmiyle anlaşılan kafatası kemiği kırıkları, tek başına sıkıntı olmaz ancak kafatası içinde bir kanama ihtimali oluşması ciddiye alınmalıdır. Kafanızı bir yere çarptıktan sonra burnunuzdan gelen kan endişe edilmemelidir. Kafatası içindeki derin bir kırığı ise ancak röntgen ortaya çıkarabilir. Korkulması gereken burun ya da kulaktan berrak olan bir sıvının gelmesidir.

Kafatası kırıkları neden olur?
 • Trafik kazaları
 • Fiziksel kazalar
 • Düşmeleri
 • Evde, işte veya sporda ortaya çıkan kazalar
Kafatası kırık tipleri
 • Açık kırık: Kırığın üstündeki deri tabakasının kesildiği zamanlarda olmaktadır. Kesik olan yaradan bakteriler kemiğe ve beyine ulaşabilir. Bu da beyinde enfeksiyona sebep olabilir. Acilen ameliyat yapılmalıdır ve gerekirse kemikler kafadan çıkarılıp kraniyoplasti ile kapatılmalıdır.
 • Çökme kırığı: Kafadaki kemik parçalarının iç kısma doğru çökmesiyle oluşur. Genellikle beyinde ciddi yaralanmaya neden olur. Eğer böyle olursa beyinde oluşan hasar ameliyat sonrası bile düzelmeyebilir. Bu kırk türlerinde epilepsi olma riski fazladır.
 • Çizgisel (Lineer) kırık: Aynı porselendeki çatlak gibidir. Düzeltilmesine gerek yoktur. Fakat beyin yüzeyindeki damarları yırtarak kanamaya neden olabilmektedir ve bu olay kişinin hayatını tehdit etmesine sebep olabilecek bir durumdur acilen cerrahi yapılmalıdır.
 • Açık çökme kırığı: Açık kırık, çökme kırık ve lineer kırığın birlikte olması durumudur.
 • Kafa tabanı kırıkları: Kafa kısmının tabanındaki kemiklerin kırılması olayıdır. Burun ve kulak kemiklerinin etrafındaki sinin denen kemiklerin kırılmasıdır. Buradaki en ciddi sorun beyin omurilik sıvısının oluşan kırıktan sızması ve enfeksiyondur.
Kafatası kırığından sonra oluşan belirtileri nelerdir?
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Konsantrasyon zorluğu
Kafatası kırığında yapılacak ilk yardım

Kişinin solunumu nefes alıp almadığını, kan dolaşımını takip edin. Kişinin nefes alışı normal ise ve kişi hayla baygın ise ona omuriliğinde yaralanma varmış gibi bakın, kafasını boynunu sabitleyin. Kafasıyla omuriliği aynı hizada olmasına dikkat edin. Kişinin hareket etmesini önleyin ve Ambulansı bekleyin. Herhangi bir yerde kanama varsa temiz bir bezle yaraya sıkıca bastırın. Kişi eğer kusuyorsa başını yana çevirerek ve boynunu vücuduyla aynı hizada kalmasını sağlayarak boğulmasını önleyin. Şişmiş yerlere buz uygulayın.

Kafatası Kırıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Lav Kırığı Özellikleri

Lav Kırığı Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kırık Kalp Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Kalp Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Çıkık Nasıl Anlaşılır?

Çıkık Nasıl Anlaşılır?

Diz Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Bacak Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Bacak Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuz Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kolda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi