Omuz Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Omuz Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omuz zedelenmesi, omzun asıl oturmuş olduğu yuvasında bulunan tendonda meydana gelen bir bozukluktur. Omuz kemiğinin omuzdaki başka bir kemiğe aynı bir koltuk misali oturmaktadır. Omuz kemiği üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar kürek kemiği, köprücük kemiği ve üst kol kemiği olarak ayrılmaktadır. Omuz eklemi, yapısından ötürü olarak soket ve top olarak adlandırılan kemik türündendir. Üst kol kemiğinin, baş kısmı kürek kemiğinde bulunan glenoid adında sığ bir yuva sayesinde eklemleşmektedir. Rotator manşet adı verilen yapı ise omzun yuvasında kalmasını sağlamaktadır. Bu kısım aslında omzun etrafına yayılmış 4 adet kasın tam olarak tendon kısımlarından birleşmesi ile meydana gelmektedir. Bu kaslar kolu döndürmeyi, aşağı yukarı kaldırmayı kısacası omzu hareket ettirmeyi sağlar. Aslında bu rahatsızlığın asıl nedeni omuzdaki tendonun zedelenmesidir. Bu rahatsızlığa rotator manşet yırtığı da denmektedir. Daha çok genç insanlarda ve sporcularda görülmektedir. Çünkü rahatsızlığın asıl nedeni ani ve ısınmasız bir harekettir. Bu tür hareketleri daha çok sporcular ve gençler gösterdikleri için bu yaş kısımlarında görülmesi daha olağandır.

Omuz Zedelenmesi Belirtileri: Daha çok baş üstünde yapılan hareketler olmasının yanında tekrar eden devamlı omuz ağrısı ilk belirtisidir. Ayrıca bir diğer belirti ise insanın kendi boyundan yüksek bir yere herhangi bir nesneyi koyarken ya da o yerden herhangi bir nesne alırken omuz bölgesindeki ağrı veya harekette oluşan kısıtlamadır. Üstelik gece kesinlikle ağrıyan omuz tarafının üstüne ağrıdan yatılamaz. Kolda çok büyük bir oranda güçsüzlük oluşmaktadır. Omzun her hareketinde omuz başından bazı tıkırtılar gelmesi de bu rahatsızlığın belirtilerindendir.

Omuz Zedelenmesi Tedavisi: Öncelikle bu rahatsızlıkta tedavinin tek amacı vardır. Bu tedavinin amacı ağrıyı geçici bir süre ortadan kaldırıp kişiyi rahatlatmak değil ağrıyı tamamen ortadan kaldırıp omuzdaki fonksiyonları yeniden kazanmaktır. Bu rahatsızlığın tedavisi çok farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Doktor hasta için tedaviyi oluştururken yaş, hareket düzeyi, cins ve genel sağlık durumunu gözden geçirerek hastaya uygun tedavi şekline karar verip uygulatacaktır.

Bazı yeni aktiviteler ve aktivitelerde değişiklik, bazı ilaçlar, omzu güçlendirme egzersizleri, düzenli istirahat bu tedavi şekillerinden bazılarıdır. Bunların yanında steroid enjeksiyonu da ileri derecede omuz zedelenmesi rahatsızlığında kullanılan bir tedavi yöntemidir. Steroid enjeksiyonu bütün sayılan cerrahi dışı tedavi yöntemleri işe yaramadığında kullanılır. Eğer steroid de işe yaramadıysa cerahi yöntem uygulanır ve cerrahi müdahale için ağrının yaklaşık 6-12 ay civarı sürmesi gerekmektedir. Ayrıca omuzda oluşan zedelenmenin derecesinin büyük olması ve büyük derecede fonksiyon kaybının başa gelmesi gerekmektedir. Ama yapılan operasyonlar çok ağır olmayan işlemlerdir. Günübirliktir yani hastanede yatmaya gerek kalmayan bir operasyondur.

Omuz Zedelenmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalça Çıkığı Ultrasonu

Kalça Çıkığı Ultrasonu

Çıkık Belirtileri ve Tedavisi

Çıkık Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kol Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Lav Kırığı Özellikleri

Lav Kırığı Özellikleri

Ayak Bileği Kıkırdak Zedelenmesi

Ayak Bileği Kıkırdak Zedelenmesi

Omuz Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Çıkığı Egzersizleri Nelerdir?

Omuz Çıkığı Egzersizleri Nelerdir?