Bebeklerde Kalça Çıkığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Kalça Çıkığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bebeklerde kalça çıkığı ameliyatı, uyluk kemiğinin topuzunun leğen kemiğindeki yerinden oynaması sonucu yapılan ameliyattır. Anne karnında veya sonradan oluşabilmektedir. Gelişimsel Kalça Displazisi GKD denilen olgu anne karnında bebeğin yetersiz gelişmesi sonucu oluşur. Kalçadaki çıkık iltihabi veya felç gibi sebeplerle oluşursa patolojik kalça çıkığı, herhangi bir darbe durumunda oluşursa travmatik kalça çıkığı ismini alır. Bu durumlarda ameliyata karar verilebilir. Çıkık her iki kalçada olabilir. Tek kalçada olabilen durumlarda mevcuttur. Çocuk yürümeye başlayınca aksayan veya sallayarak yürür. Bu döneme kalmadan fark edilmesi önemlidir. Bebeğe bir ay ile iki ay arası Gelişimsel Kalça Displazisi yaptırmalıdır. Ultrason ile mutlaka bakılmalı, kalça ölçüleri değerlendirilmelidir. O zaman ileride karşılaşılması mümkün kalça çıkığını erken tespit ederek tedavi edilir. Çocuk yürürken fark ediliğinde geç olabilmektedir. Tedavide tam iyileşme olması için erken dönemde fark ediliğinde ameliyat edilmelidir.

Bebeklerde kalça çıkığı ameliyatı, 6. Aydan sonra geç olur. Kalça artık yerine girmez. Iki tedavi yöntemi vardır. Anestezi altında kalça yerine konulur veya alçıya alınarak bebek üç ay veya daha fazla alçıya kalır. Bu süre kimi zaman daha uzun sürebilir. Alçıda tutulduğu zaman kalça yerine alınır ve iyileşir.

Bebeklerde kalça çıkığı ameliyatı sonrası
  • Alçıya su değmemeli, kuru tutulmalıdır.
  • İlaçlar zamanında düzenli kullanılmalıdır.
  • Dikişler alınana kadar temiz ve kuru tutularak enfeksiyon kapılmamalıdır.
  • Ameliyat yerinde akıntı, kızarıklık, morarma gibi anormal durumlar söz konusu ise doktora başvurulmalıdır.
Bebeklerde kalça çıkığı ameliyatı bir yaşının üstünde veya çocuk yürümeye başladıktan sonra ameliyat yapmadan kalçayı yerine koymak mümkün değildir.

Bir buçuk yaşına kadar kalça tedavi edilmeyip çıkık kalmışsa uyluk kemiğinin üst topuzu bozulmuş, leğen kemiğinin yuvası ise düzleşmiştir. Kalça çıkıklığının yanı sıra kemik biçimi de bozulmuştur. Ameliyat ile kemiklerin biçimi düzeltilmeden kalça yerine konmaz.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Skafoid Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Skafoid Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kırık Kuyruk Kuyruk Kırığı Tedavisi

Kırık Kuyruk Kuyruk Kırığı Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6