Diz Kapağı Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diz Kapağı Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kıkırdak Zedelenmesi: Diz kapağında meydana gelen kıkırdak zedelenmesi durumunda ağrı meydana gelmesi halinde bu bölgedeki ağrıları gidermek gerekmektedir. Diz kapağı kıkırdak zedelenmesi birden fazla nedenden dolayı meydana gelebilmektedir.

Diz Kapağı Kıkırdak Zedelenmesi Sebepleri Nelerdir?

Diz ekleminin yerleştiği yerde birtakım sıkıntıların yaşanması durumunda kıkırdak aşınmakta ve bununla birlikte de bu kişilerde diz kapağı kıkırdak zedelenmesi daha fazla görülmektedir. Diz kapağında dış kısma doğru yerleşim bozuklukları olması halinde dizin ön kısmında ağrı meydana gelmektedir. Diz kapağı kıkırdak zedelenmesi kişinin çömelmesi sırasında dizlerinin üzerine otururken, yokuş yukarı çıkarken ya da merdivenden inip çıkma sırasında bu aktiviteleri tam olarak yerine getirememe durumunu meydana getirirken, vücuda daha fazla yük yüklenmesi ile bu zedelenmenin oranı da artmaktadır.

Diz ekleminin iç kısmında bulunan yapılara plaka adı verilmektedir ve bu plakaların zarar görmesi halinde bir kıkırdak hasarı meydana gelmekte ve dizin bu kısmında zedelenme oluşabilmektedir. Bu durum, kişinin hareket ederken acı çekmesine sebep olabilmektedir.

Diz Kapağı kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri Nelerdir?

Diz kapağı kıkırdak zedelenmesinin belirtileri içerisinde zonklama biçiminde kendini gösteren ağrı, diz kapağından anormal ses gelmesi, şişlik ve hareket ya da boşalma sırasında kilitlenme gibi belirtiler görülebilmektedir. Diz kapağında zedelenme olan kişilerde bu belirtiler haricinde çömelirken, yokuş ya da merdiven çıkıp inerken ağrı olması ve eğilip doğrulurken dizden ses gelmesi, diz kapağında şişlik olması ile dizin ön tarafında birden gevşeme ve dizin kapak kısmında boşalma meydana gelmesi söz konusudur.

Diz Kapağı Kıkırdak Zedelenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tanı koyulması ile tedaviye karar verilerek diz kapağının eklem yerleri için en uygun ilaç tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bazı durumlarda ise cerrahi yöntem gerekebilmektedir.

Diz Kapağı Kıkırdak Zedelenmesi Yorumları

soru

ayten

03 Temmuz 2017 Pazartesi

dizimde sislik var ve agriyor ters donecek gibi oluyor basin

Cevap yaz
cevap

Özilhan

28 Ağustos 2018 Salı

Diz kapağı kıkırdak zedelenmesi genellikle ileri yaşlardaki insanlarda meydana geliyor. Bunun tedavisi ya ameliyatla yada glucosamine içeren ilaçlarla oluyor. Doktorlar ilerleyen kıkırdak zedelenmesin de kıkırdak değişimi yapabilirler. Kişi bu dönemde eğilip kalkarken dize baskı uygulamamalıdır. Eğer şişlik var şişliği giderecek ilaçlar da yazabiliyor. Bu dönemde kişi dikkat etmelidir diz hareketlerine.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Köprücük Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Köprücük Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Kas Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Kas Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Çıkığı Ultrasonu

Kalça Çıkığı Ultrasonu

Güncel

Kırık Saç Uçları

Kırık Saç Uçları

Güncel

Kırık Kalp Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Kalp Sendromu Belirtileri ve Tedavisi