Patella Kırığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Patella Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Patella kırığı, Tıpta pattella olarak geçen bu Latince kelimenin açılımını diz kapağı demektir. Düşme, çarpma, ezilme, burkulma ya da yırtılma sonucunda meydana gelen herhangi bir oluşum patella kırığına sebebiyet vermektedir. Patellanın yerini tamamlamak gerekirse dizin tam orta kısmında bulunan eklem kıkırdağından bir oluşmuş bir yapısı vardır. Patella yani diz kapağı dizin düz olmasını ve hareketlerini düzenli ve kontrollü yapmasını sağlar. Bu yapı oldukça önemlidir. Çünkü insanların oturup kalkmasını, rahat hareket etmesi ve koşabilmesi için patella çok önemli bir vücut organıdır. Patella kırığı olan bir kişinin mutlaka tedavi olması gerekir. Çünkü hareketleri sınırlayarak kişinin flexion ve ekstansiyon yapmasını engeller. Bu durum da kişiyi olumsuz etkiler. Fakat patella kırığı tedavisi olan bir hastalıktır. Bu durum da mutlaka alçı ya da cerrahi müdahale yapılarak tedavi edilmelidir.

Patella kırığı neden olur?

Birçok sebepten ötürü patella kırığı meydana gelebilmektedir. Özellikle diz üzerine düşme, koşarken takılarak dizini çarpma, düşme sonucu ezilme, burkulma, bükülme ya da bir yere vurma ile kişide kırık meydana gelebilir. Böyle durumlar ile çok fazla karşı karşıya kalınır. Özellikle trafik kazaları, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları ve bir yere çarpma sonucunda patella kırığı meydana gelebilir. Bu yüzden böyle bir durumla karşı karşıya kalınırsa eğer mutlaka bir pansuman ya da tedavi edilmelidir. Kişinin hareketlerini kısıtlayan patella kırığı için tedavi mümkündür.

Patella kırığının tedavisi nasıl olmalıdır?

Her kırıkta olduğu gibi patella kırığı olan kişide başta şişlik ve ağrı ile başlamaktadır. Daha sonra ise ağrı şiddetlenerek ilerler. Kişiyi dayanılmaz bir hale getiren bu ağrının elbette ki tedavisi mümkündür. Patella kırığı olan bir kişinin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bunun için de bir sağlık kuruluşuna giderek doktor tarafından müdahale edilmelidir. Röntgen ya da farklı birccihaz ile çekilen filmler sonucunda kırık tespiti yapılır. Daha sonra ise kırığın düzelmesi için alçı yardımı ile kaynak yapılır. PPatella bölümüne yapılan alçı çok önemlidir. Çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Eğer düzgün alçı yapılmaz ise patella kırığında tümsek gibi bir şekil oluşabilir. Bu durumda da cerrahi müdahale yapılarak patella kırığı tedavi edilir.

Patella Kırığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makatta Çatlak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Makatta Çatlak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kaval Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kaval Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Popoda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Popoda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Dış Yan Bağ Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dış Yan Bağ Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi