Kemikte Çatlak Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kemikte Çatlak Tedavisi

Kemikte çatlak, birçok nedenden dolayı meydana gelebilmektedir. Kemiklerimiz kas sistemi ile vücudun ayakta kalabilmesini sağlayan yapılardır. Bütün hareket kabiliyetimiz, yaptığımız işler ya da organların korunması bu kemik yapı sayesinde olmaktadır. Güçlü ve sağlıklı kemikleri için yeterli kalsiyum, magnezyum, çinko ve D vitaminin bir arada olması gerekmektedir. Aksi takdirde gelişim meydana gelirse kemik zayıf düşecektir. Gelişim çağından itibaren alacağımız vitamin ve mineraller bu yapının temellerini atmaktadır. Ancak bazı nedenlerden ötürü bu yapıda kırılmalar ve çatlamalar meydana gelebilmektedir. Bunlar bünyenin zayıflığı ile ilgili de olabilir, bir kaza sonucunda da olabilmektedir.

Kemikte çatlak neden olur?
  • Kaza, düşme ya da darbe kemikte çatlak oluşmasının ana nedenlerinden bir tanesidir. Kemikte meydana gelen çatlak belki kırık kadar ağrı, şişme ya da hareket kısıtlaması yapmamakta olabilir. Ancak bu çatlağın oluştuğu yer ile de bağlantılıdır. Örneğin eklem bölgelerinde meydana gelen çatlamalar hareket kısıtlaması yapabilmektedir. Erken yaşlarda bu şekilde meydana gelen çatlaklar kendi kendine kaynayabilir. Belki kırılan bölgenin taşıdığı yüke göre bir süre baskıyı azaltmak iyileşme sürecinin hızlanmasında faydalı olabilecektir. Ayak kemiklerinde meydana gelen çatlaklarda yürürken kullanılacak baston desteği baskıyı azaltarak kemikte çatlağın iyileşmesini hızlandıracaktır.
  • Bir başka kemikte çatlak nedeni yaşa bağlı olarak gelişen kemik erimesi olmaktadır. Bu dönemde zayıflamaya başlayan kemiklerin etrafında bulunan kas sistemi de zayıf kalmış ise yük artacak ve kemikte kendi kendine çatlak meydana gelecektir. Bu çatlak daha sonra kırılmaya kadar gidebilmektedir. Tedavisi alçıya alarak ya da cerrahi müdahale sonucunda platin takılarak olabilmektedir. Kemiklerin güçlenmesini sağlayacak ilaç takviyeleri bu şekilde oluşabilecek kemik çatlaklarının önüne geçebilecektir.
  • Kemik hastalıklarına bağlı çatlaklar da olabilmektedir. Bu hastalıkları kemiğin doğal yapısının bozulmasına ve çatlayıp kırılmasına neden olabilmektedir.
Kemikte Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kemikte çatlakların anlaşılabilmesi için düşme ya da darbe sonucunda şüphe duyduğunuz bir belirti var ise doktora gitmeli ve görüntüleme yöntemleri ile çatlama anlaşılabilmektedir. Bundan sonra gereken tedavi süreci devreye girecektir. Sağlıkla kalmanız dileğiyle.

Kemikte Çatlak Yorumları

soru

Gülibar

27 Eylül 2018 Perşembe

Bende de düşme nedeni ile şiddetli ağrılar vardı. Yaklaşık 1 ay kadar ayak bölgemde ağrı vardı ama pek önemsemedim. 1 ay geçti hala ağrı geçmeyince doktora geldim. Meydana gelen çatlak için doktorum alçıya aldı. Peki ne kadar bir süre sonra iyileşme olur?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dizde Kas Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Kas Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Ayak Bileği Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Ayak Bileği Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Çeşitleri Nelerdir?

Kırık Çeşitleri Nelerdir?

Ayak Bileği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kırık ve Çıkıklarda Yapılması Gerekenler

Kırık ve Çıkıklarda Yapılması Gerekenler

Güncel

Kırık Ayak Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Ayak Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kolda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kaburga Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi