Kırık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kırık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kırık Ameliyatı; Neredeyse bütün insanlarda her an olabilen kırık ameliyatları bütün hastanelerde yapılmaktadır. Kırılma kişinin bütün vücudun da oluşabilir. Bu kırık ameliyatı vücudun bölgesine göre değişmektedir. Ancak genellikle kırıklar önemli olan yerlerde ameliyat yoluyla düzeltilebilir.

Kırık Ameliyatı Yapılan Vakalar?
  • Kalça kemiği
  • Omurilik kemiği
  • Kafa tası kırığı
  • Bacak kırığı
  • El kırığı
Bu yazdığımız kırıklar ameliyat yoluyla ancak düzelebilir aksi taktirde kendiliğinden kaynama olmayacaktır. Kırık ameliyatı genellikle 3-4 saat arasında değişir. Ancak yine dediğimiz gibi kırılan yerlere göre saat ve ameliyat şekli değişmektedir. Kırık ameliyatı sonrası kişilerde ödem veya şişkinlikler oluşabilir. Bunun gibi durumlarda ameliyat olduğunuz uzmandan yardım almanız gerekmektedir. Bu olaylar çok önemli olmaktadır. Kırıkların ameliyattan sonra yetişkin olmayan yani çocuklarda iyileşme süreci 1-1.5 ay olmaktadır. Ancak yetişkinlerde kırık ameliyatı sonrası düzelme süreci 2-2.5 ay olmaktadır. Ancak bu süre kısalabilir veya uzayabilir. Kırık ameliyatı sonrası kırılan yerle iş yapmamanız önerilmektedir. Aksi taktirde kaynama süreci uzayabilir veya başka ameliyatlara girmek zorunda kalabilirsiniz.

Kırıkların genellikle boyutları bulunmaktadır. Bu boyutlara göre kırık ameliyatı uygulanmaktadır. Kırılan yerde eğer ufalanmış kırılma ise ameliyat gerekmektedir. Ufalanmış kırık ise kemiğin çok küçük parçalara ayrılması demektir. Eğer büyük bir kırılma ise küçük bir kırık ameliyatı geçirerek düzelebilirsiniz. Kırık ameliyatları kişinin kemiğine zara vermemektedir. Kişi kırık ameliyatı olduktan 3 ay sonra eskisi kadar olmasa da kırılan yerini rahatlıkla kullanabilir. Ancak çok yormamak kaydıyla aksi taktirde dediğimiz gibi başka ameliyatlara girmek zorunda kalırsınız.

Geçmiş olsun.

Kırık Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Omuz Çıkığı Sonrası

Omuz Çıkığı Sonrası

Yumuşak Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumuşak Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Bilek Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Bilek Belirtileri ve Tedavisi

Çıkık Belirtileri ve Tedavisi

Çıkık Belirtileri ve Tedavisi

Karın Çatlaklarının Sebepleri

Karın Çatlaklarının Sebepleri

Popoda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Popoda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi