Deride Çatlak Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Deride Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Deride Çatlak, Soğuk kış günlerinde vücudun dirençsiz kalmasından dolayı deride çatlak oluşumu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte baldır, kalça, karın ve göğüs bölgesinde oluşan çatlaklar soğuk değmesi veya bilinçsiz beslenmeden dolayı oluşmaktadır. Özellikle sürekli kilo alıp veren kişilerde deride çatlak oluştuğu gözlemlenmiştir. Deride çatlak oluşması halinde cilt renginde değişme ve kanama oluştuğu sıklıkla gözlemlenmiştir. Özellikle beyaz tenli insanlarda çatlaklar belirgin şekilde görülmektedir. Bir kısım kişilerde derinin elastik özelliğini yitirmesinden dolayı sıklıkla çatlak oluştuğu görülmüştür.

Deride Çatlağa Neden olan Etmenler

Deride çatlak çoğunlukla kuru soğuk, sağlık problemleri ve vücudun vitaminsiz kalmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Böylesi bir durumla karşılaşılması halinde kişinin yiyecek ve vitamin takviyesi yapması gerekmektedir. Ayrıca bir kısım alerji yaratanlar yiyecekler tüketilmesi halinde deride kızarıklık ve çatlaklar oluşmaktadır. Deride çatlak oluşumu çoğunlukla çene ve dudak bölgesinde oluşmaktadır. Dudaklar vücut açısından en hassas olan noktalardır ve soğuğa maruz kalmalarından dolayı zamanla elastiksi yapısını kaybederek, kurumadan dolayı ve gerilmenin etkisi ile çatlak oluştuğu gözlemlenmiştir.

Deride Çatlak Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kuru soğuk etkisi veya beslenmeden dolayı kuruma etkisinden dolayı deride çatlak oluşabilir. Böylesi bir durumda deride çatlak oluşumunu azaltmak amacıyla kremler kullanılmaktadır. Şayet deride oluşan çatlaklar kanamalara neden olmuş ise bu durum tehlike arz edebilir. Böylesi bir durumda kişi Uzman hekime başvuruda bulunmalıdır. Uzman hekimin yapacağı tetkik ve tahliller sonrasında uygun ilaç tedavileri deride çatlak tedavi olur. Beklenmeyen bir durumda Uzman hekim bilgilendirilmelidir.

Deride Çatlak Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Boyun Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Bileği Kırıkları Belirtileri ve Tedavisi

El Bileği Kırıkları Belirtileri ve Tedavisi