Kırık Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kırık Belirtileri ve Tedavisi

Kırık, Kemiklerin bir kaza veya düşme sonrasında bütünlüğünün bozulması sonrasında kırıklar oluşabilir. Kırıklar çoğunlukla trafik kazası, düşme, yaralanma, dengesiz hareket, top oynama ve ani hareket sonrasında alınacak darbe sonrasında kırıklar oluşur. Kemikler kas sisteminden oldukça farklı özelliğe sahiptir. Kaslar genellikle alınacak bir darbe sonrasında esneyip büzüşme özelliğine sahiptir. Ancak kemikler alınacak bir darbe sonrasında esneklik özelliğine sahip değildir. Bu nedenle olası bir sıkışma ve kasılma anında kemik kırıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Kemik kırıkları kendi içerisinde 3 farklı gurup halinde incelenmektedir. Kemik kırıkları; kapalı kırık, açık kırık ve parçalı kırık şeklinde görülmektedir. Bu kırık türleri kendi içerisinde farklı sağlık rahatsızlıkları oluşmasına neden olabilir. Kırık oluşması halinde kişide ciddi ağrı ve yanma hissi oluşmaktadır. Kimi kırık türleri kişinin bilincinin kapanmasına neden olarak şok geçirmesine neden olur. Bugün sizlerle birlikte kırık türleri ve kırıkların sağlık açısından olumsuz etkilerini paylaşacağım.

Kırık Türleri

Yukarıda belirttiğim üzere kırığın 3 farklı türü bulunmaktadır. Bu kırık türleri ise el, ayak, bilek, kol, bacak, dirsek ve kalça gibi vücudun birçok bölgesinde gözlemlenir. Kırık türleri oluşurken kaza sonrasında alınan darbe ile ilişkili farklı türde karşımıza çıkabilir. Bölgesel her kırığın tedavisi farklılıklar göstermektedir. Kırık türlerini şöyle sıralayabiliriz.

Kapalı Kırıklar; Derinin sağlam olduğu ancak deri altında bulunan kemiklerin zarar görmesi yani kırılması sonrasında oluşan kırık türleridir.

Açık Kırıklar: Deri altında bulunan kemiğin kırılması sonrasında, bölgesel olarak kırı kemiğin bir jilet gibi deriyi kesmesi sonrasında kemiğin dışarıya çıkması ile karşımıza çıkar. Bu kırık türü kişinin şok geçirerek bayılmasına neden olabilmektedir.

Parçalı Kırıklar; bu kırık türü oldukça tehlikelidir. Vücudun bir bölgesinde veya aynı bölgelerde oluşan birden çok kırık türlerine parçalı kırık olarak adlandırılır. Bazen parçalı kırık türleri kazaların ardından vücuttan kemiğin ayrılması şeklinde karşımıza çıkabilmektedir.

Kırık Belirtileri Nelerdir?

Kemikler almış olduğu darbeden kaynaklı olarak kırılabilir. Kişi bazen kırık ile çıkık durumunu birbirine karıştırır. Ancak kırık yaşayan kişilerde bir kısım rahatsızlıklar durumu ortaya çıkarmaktadır. Kırık görülen kişilerde aşağıdaki durumlar gözlemlenir.
  • Kırığın olduğu bölgede hareket edememe, tutamama, basamam ve yoğun ağrı,
  • Kırığın etkisi ile vücutta normal duran kemik yapısının bozulması, diğer uzuv ile karşılaştırılması halinde şekil bozukluğundaki ciddi farklılık,
  • Kırığın oluştuğu bölgede ciddi şişkinlik, morarma ve ağrılar oluşur. Ayrıca kırık bölgesel olarak işlev kaybı yaşanmakta olup, hareket kısıtlılığı kişiye yaşatır.
Kırığın Yaşatacağı Olumsuz Durumlar

Kırık durumu sağlık açısından oldukça önemli bir durumdur. Kırık gözlenen kişilerde sinir, damar ve kaslarda sıkışma olup aşırı hassasiyet oluşur. Oluşan kanama ve ağrılardan dolayı şoklar oluşabilir. Ayrıca açık kırıklar enfeksiyonlara neden olabilir. Kişinin dayanılmaz ağrılar çekmesi, hareket edememesi, bölgesel şişlik ve hareket edememe, yaşamın tehlikeye girmesi kırık durumunda ortaya çıkan olumsuz etkenler arasında yer almaktadır.

Kırık Oluşumunda Yapılması Gerekenler

Her türlü kırık sağlık açısından önemli bir durum arz etmektedir. Bu nedenle bölgesel kırık durumu ile karşılaşılması halinde hastaya dokunulmamalı ve 112 acil servis çağırılmalıdır. Şayet bu durum mümkün değilse imkânlar dahilinde dikkatli bir şekilde kırık problemi yaşayan kişi doktora getirilmelidir. Uzman ortopedi doktorunun yapacağı teşhis ve tetkikler sonrasında hastanın durumu tespit edilmeli ve Uzman doktorun bildirdiği tedavinin dışında hiçbir tedavi yöntemi uygulanmamalıdır. Beklenmeyen bir durumda konu Uzman hekime bildirilmelidir.

Kırık Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kırık Kemiğe Ne İyi Gelir?

Kırık Kemiğe Ne İyi Gelir?

Güncel

Kırık Kulak Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Kulak Belirtileri ve Tedavisi