Çene Kırığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çene Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Çene kırığı; En sık görülen kırık türlerinden bir tanesidir. Daha çok darbe, kaza ve düşmeye bağlı olarak meydana gelen çene kırığının tedavisi için uygulanan birçok yöntemler bulunmaktadır. Estetik dış görünüş açısından çok önemlidir. Özellikle yüz bölgesi estetiğin önemli bir kısmını oluşturur. Çene kırığının oluşması halinde çene aşağı doğru sarkar ve yüzün şekli hayret verici bir şekilde deforme olur. Aslında estetikten daha da önemlisi bu durumla karşı karşıya kalan hastanın çektiği acının şiddetidir. Bu acı estetiği arka plana iter. Çene kırığının tedavi aşaması çok önemlidir. Yapılan tıbbi müdahale sonrasında kemik bir noktaya kaynar. Fakat önemli olan husus kemiğin doğru yere kaynaşmasını sağlayabilmektir. Aksi halde çenenin daha sonraki zamanlarda bir kısım işlevlerini yerine getirmesi zorlaşabilir. Ayrıca dış görünüş olarak da çene şekli kötü görünebilir.

Çene kırığının tedavisi nasıl gerçekleştirilir?
  • Çene kırığının tedavisi amacıyla en çok başvurulan yöntem cerrahi müdahaledir. Hastanın bu acıya dayanmasını kolaylaştırmak için daha çok genel anestezi yöntemi kullanılarak hasta uyutulur. Hastanın yaşı, kemik sağlığı, diğer hastalıkları ve kırığın derecesine bağlı olarak ameliyat gerçekleştirilirken bazı aparatlar kullanılabilir. Bu aparatlar kemiğin daha kolay kaynaşmasını ve tekrar kırılma riskiyle karşı karşıya kalmasının önlemek için büyük önem taşımaktadır. Bunlar eriyen plak ve vidalar, titanyum vida ve plaktır. Sayılan malzemeler kullanılmadan önce kırık kemiğin tamamen düzeltilmesi gerekir. Uygulanan müdahaleden sonra da bu aparatlardan uygun olanı kırığın oluştuğu bölgeye yerleştirilir. Ayrıca gerekli görülmesi halinde hastaya kemik tozu ya da başka bölgeden kemik nakli de yapılabilir.
  • Çene kırığı ameliyatı için hastanın tıbbi müdahaleye onay vermesi gerekir. Ayrıca genel anestezi uygulanacağından hastanın son 12 saat bir şey yiyip içmemesi gerektiği de hatırlatılır. Ameliyat sonrasında ayılma için öngörülen süre 1-2 saattir. Hasta uyandıktan sonra yüz bölgesinde ağrı hissedebilir. Hastanın kesik olan bölgesi bir süre kolay yiyip içmesine engel olabilir. Hatta yaranın kanaması da normal karşılanmalıdır.
  • Çene kırığı ameliyatı sonrasında hastanın kısa süre içerisinde taburcu edilmesi beklenir. Bu süre kişiden kişiye değişse bile maksimum 2 günü geçmez. Ameliyat sonrası bakım da en az ameliyatın başarısı kadar önemli olduğu unutulmamalıdır. Çene bölgesinin yorulmaması esas olduğundan yaklaşık 2,5 ay boyunca çiğneme gerektiren gıdaların tüketilmemesi gerekir. Doğal olarak bir süre çorba, iyi haşlanmış makarna, patates, pirinç lapası gibi besin maddeleri daha çok tercih edilmelidir.
  • Cerrahi müdahale sonrası doktor tarafından reçete edilen ağrı kesiciyle antibiyotiğin düzenli kullanılması ve kontrole gidilmesi de çok önemlidir.

Çene Kırığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kırık Saç Uçları

Kırık Saç Uçları

Vertebra Kırığı Neden Olur?

Vertebra Kırığı Neden Olur?

Haber Bülteni

Güncel

Bilek Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çıkık Nasıl Anlaşılır?

Çıkık Nasıl Anlaşılır?