Kırık Parmak Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kırık Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Parmak, El ve ayak parmakları alacağı herhangi bir darbeden sonra kırılabilmektedir. Kırıklar genel olarak bir kaza, yaralanma, düşme veya çarpmanın etkisi ile oluşmaktadır. Kemiklerimiz, kaslardan farklı özelliklere sahiptir. Kaslar genellikle gerginlik ve dış baskılardan dolayı gevşekleşebilir. Ancak kemikler uygulanacak baskı ve ani hareketlerden dolayı kırılıp çatlayabilirler. Bu kırık parmak oldukça tehlikeli durumların oluşmasına neden olabilmektedir. El ve ayak parmakları uygulanacak bir baskı veya alınacak bir darbeden sonra kırılabilirler. Kırık parmak çoğunlukla kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayıcı özellikler yaşatır. Bir kimsenin el ve ayak parmaklarının kırılması halinde bölgesel şişlik, ağrı ve morartılar oluşabilir. Böylesi bir durumla karşılaşan bir kimse konuyu Uzman hekimlere bildirilmelidir.

Parmak Kırılmasının Hayata Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Bir kimsenin parmakları kırılması halinde bardak gibi cisimleri tutamaz. Bunun yanı sıra eğer ayak parmakları kırılmış ise üzerine basmada zorluk yaşar. Özellikle parmakların kırıktan dolayı oynatılmaması kişinin ciddi rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilir. Kırık parmak herhangi bir kazadan dolayı oluşmuş ise üzerine buz uygulanarak şişkinliği engellenir. Konu hemen Uzman hekime bildirilir. Uzman hekimin yapacağı tetkik ve tahliller sonrasında kırık parmak probleminin etkileri araştırılır. Kırığın büyüklüğünü belirlemek amacıyla tomografi ve röntgen çekilir. Bu röntgenler sonucunda cerrahi operasyon gerekiyorsa buna ilişkin çalışmaları belirler. Parmaklar insanların yaşamı üzerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayak ve el parmaklarında oluşacak bir kırılma kişinin yaşamanın olumsuz etkilenmesine neden olur. Kırığın ilk oluştuğu andan itibaren üzerine basmamalı ve kırık bölgede şişlik ve ağrıyı azaltmak amacıyla buz koyulmasında fayda bulunmaktadır.

Kırık Parmak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Parmaklar hayatımızı idame ettirmemizde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle bir kimsenin el ve ayaklarında kırık parmak durumu söz konusu olmuş ise konu Uzman hekime bildirilmelidir. Uzman doktor tomografi ve röntgen sonucuna göre kırığın büyüklüğünü netleştirir. Akabinde ise kırık parmak uçları Uzman doktorun uygulayacağı baskı ve işlemler sonrasında uç uça getirilerek birleştirilir. Parmakların hareketlenerek kırık yerinden hareketini engellemek amacıyla bölgesel olarak atel veya alçıya sarılır. Yaklaşık olarak 30-40 gün kadar bilek ve dirseklere kadar parmaklar alçıya alınarak hareketliliği azaltırlar. Böylelikle kırık parmak uçları birbiriyle hemen kaynaşır. Belli aralıklar ile çekilen röntgenler ile kırığın iyileşme süreci gözlemlenir. Akabinde ise tam anlamıyla iyileşmesi halinde alçı sökülerek kişi normal hayatına devam eder. Ancak kırık cerrahi müdahale gerekiyorsa Uzman hekim cerrahi operasyon yaptıktan sonra hastayı gözetim altında tutmaktadır. Tedavi sürecinde Uzman doktorun tavsiye ve telkinlerine harfiyen uyulmalıdır. Beklenmeyen bir durum gözlemlenmesi halinde Uzman hekime acilen başvurulmalıdır.

Kırık Parmak Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayakta Yumuşak Doku Zedelenmesi

Ayakta Yumuşak Doku Zedelenmesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Popoda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Popoda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Çatlakları Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Çatlakları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kırık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kırık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güncel

Tarak Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Tarak Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuz Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Kırığı Belirtileri ve Tedavisi