Popoda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Popoda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Popoda Çatlak, Birçok kişinin şikâyet ettiği ortak problemlerden biri olan popoda çatlak, oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Birçok kişide tuvalet problemini zorluk haline getiren popoda çatlak durumunda genellikle doktordan çekildiği için kişi kendi gayretleriyle hastalığın iyileşmesini bekler. Bu durumda popoda çatlak şikâyetlerinin çok daha artmasına ve hastalığın daha da ilerleyerek tedavisinin zorlaşmasına neden olur.

Bayanlarda erkeklere oranla daha sık rastlanan bu sağlık problemi tedavi edilmediği takdirde aynı zamanda makat darlığı ve popo kaslarında birtakım yapı değişikliklerine neden olabileceği için kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Popoda çatlak neden olur?

Oldukça sancılı geçen bu rahatsızlığın nedenleri başında ilk başta kabızlık gelir. Kişinin lifli gıdalar ve sebze ve meyve tüketmemesi başta olmak üzere birçok nedenden kaynaklanan kabızlık popoda çatlak oluşmasına yol açar. Kabızlık durumunda poponun iç kısmının zorlanması ve dışkılama sırasında dışkının sert çıkması sebebiyle ortaya çıkan popoda çatlak bu durumun yanı sıra nadir de olsa ishal durumunda da ortaya çıkabilir. Kişinin ishal nedeniyle sürekli tuvalete gitmesi ve dışkılama esnasında sürekli ıkınması popo kasının kasılması neden olur ve bu durumda çatlak oluşumuna yol açar.

Popoda çatlak belirtileri nelerdir?

Popoda çatlak belirtileri genellikle tehlikeli durumların ortaya çıkmasına neden olmaz. Ancak büyük tuvalet sırasında hissedilen keskin ağrılar kişiyi oldukça rahatsız eder. Popoda çatlak şikâyetinde hissedilen ağrı her kişide aynı olmayabilir. Ağrının yanı sıra şiddetli olmayan popoda kanama da popoda çatlak belirtileri arasındadır. Az miktarda olan açık kırmızı kanama dışkılamanın ardından damla olarak veya tuvalet kağıdına kanın bulaşması ile fark edilir. Bazı kişilerde ise çatlağın dış kısmı şişer ve ufak bir çıkıntı oluşur. Popo temizlenirken ele gelen bu çıkıntı ile popoda çatlak belirtileri arasında genellikle çoğunlukla çatlağın iyileşip yeniden oluşması nedeniyle popoda ortaya çıkan kaşıntı da sayılabilir.

Popoda çatlak tedavisi nasıl yapılır?

Popoda çatlak kabızlıktan kaynaklanıyor ve bu durum daha ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa tedavi yöntemi de ona göre uygulanır. Bu durumda hastaya ilk başta dışkı yumuşatıcı ilaçlarla beraber hastanın beslenme alışkanlığında yapacağı bazı değişiklikler ve bol bol su içmesi tavsiye edilir. Akut popoda çatlak tedavisinde çoğunlukla ameliyata gerek duyulmaz. Bu durumda hastaya popo kaslarındaki gerginliğin azalması için kas gevşetici kremler reçete edilir ve bu tedavi ile popoda çatlak rahatsızlığı büyük bir oranda iyileşir. Fakat bu zaman diliminde iyileşme göstermeyen ve tekrar eden çatlaklar için genellikle cerrahi müdahaleye başvurulur. Cerrahi müdahale ile oldukça basit yöntemle popoda çatlak probleminden kurtulmak mümkündür. Popoda çatlak ameliyatı genellikle lokal anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyatta popo kası kenar kısmından kesilerek popoda ortaya çıkan aşırı kasılma sorunu giderilir ve bu durum da hastada olan şikâyetlerinin geçmesini sağlar.

Popoda Çatlak Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Radius Alt Uç Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Radius Alt Uç Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bel Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Bileği Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Ayak Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Ayak Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Kırık Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Güncel

Çıkık Belirtileri ve Tedavisi

Çıkık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Anüste Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Radius Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Radius Kırığı Belirtileri ve Tedavisi