Kırık Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kırık Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kırık burun ameliyatı genellikle burna alınan travmatik durular sonrasında yapılması gereken bir ameliyattan biridir. Burnun çıkıntılı ve hassas yapısı nedeniyle günümüzde bu ameliyat türü çok sık bir şekilde yapılmaktadır. Yapılan bu ameliyat aslında çok riskli bir ameliyat değildir. Ancak ameliyat sonrasında ortaya çıkan komplikasyonlar ve rahatsızlıklar insanlarda çok ciddi bir şekilde soruna neden olmaktadır. Kuruk burun ameliyatı, genellikle genç yaşlarda yapılan ameliyatlardan biridir. Bunun yanı sıra ileri ki yaşlarda da direk olarak kırık burun sorunu ortaya çıkması durumunda ameliyat yapılması mecburi bir hale gelebilir. Özellikle kırk olan burunda sık sık kanamaların medyana gelerek kan kaybına neden olması, aynı şekilde estetik olarak da sorunların ortaya çıkması durumları çok ciddi olarak rahatsızlıklara neden olacaktır. Bu nedenle kırık burun ameliyatı kesinlikle gerekli olacaktır.

Kırık burun ameliyatı riskleri nelerdir?
  • Kırık burun ameliyatında en büyük risk kanama riskidir. Kanama durumu burun kırık olduğu için en küçük oynatmada bile artış göstererek etkisini ortadan kaldırmamaktadır. Son derece yaygın olarak kendisini ortaya çıkaran bu risk, burunda bulunan atardamarlarda meydana geldiği zaman bu kanamanın durdurulması çok zor olabilmektedir.
  • Kırık burun ameliyatı durumunda meydana gelen bir diğer önemli risk ise burun bölgesinde yapılan açık ameliyatta enfeksiyon kapma riskidir. Bu durum çok ciddi bir şekilde sorun haline gelebileceği için ve vücutta çok daha farklı sorunlara neden olabileceği için bu riski de ameliyat riskleri arasında görmelisiniz.
  • Narkoz etkisi yine bir diğer risklerden biridir. Yapılan kırık burun ameliyatı direk olarak genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu anestezi durumları insanlarda ciddi olarak risk etkisi ortaya çıkarmaktadır.
Kırık burun ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrasında yapılması gereken en önemli şey kırık burun ameliyatı yapılan bölgede herhangi bir şekilde oynatma ya da diğer cisimlerle temasını engellemektir. Çünkü en küçük oynama ya da temas bile insanlarda ciddi bir şekilde kanama sorununu ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kırık burun ameliyatı sonrasında burun akıntısı için küçük bir şırınga yardımı ile akan burun temizlenebilir. Bu işlem çok dikkatli bir şekilde ve diğer bir kişi yardımı ile yapılmalıdır. Aksi durumlarda şırınga burna temas edebilir. Bunun yanı sıra yapılması gereken en önemli işlem burun içerisinin özel ilaçlarla sık sık nemlendirilmesidir. Bunun için doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Kırık burun ameliyatı iyileşme süresi

Kırık burun ameliyatları, genellikle birkaç ay kadar süre ile iyileşmektedir. Hafif olan burun kırıklarında genellikle 3 hafta kadar bir süre gerekli olurken ağız burun kırıklarında yaklaşık olarak 6 ay kadar bir süre gerekli olabilmektedir. Kırılan kemik yerine kaynayana kadar bu süre uzayabilir. Bazı insanlarda süre uzarken diğer insanlarda bu süre kısalabilir. Direk olarak kemik yapısına ve kemik içerisindeki minerallere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Kırık Burun Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kırık İyileşme Belirtileri Nelerdir?

Kırık İyileşme Belirtileri Nelerdir?

Kırık ve Çıkıklarda Yapılması Gerekenler

Kırık ve Çıkıklarda Yapılması Gerekenler

Deride Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Deride Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Bağ Zedelenmesi Kaç Günde Geçer?

Bağ Zedelenmesi Kaç Günde Geçer?

Kırık Çeşitleri Nelerdir?

Kırık Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Burun Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çıkık Belirtileri ve Tedavisi

Çıkık Belirtileri ve Tedavisi