Gebelikte Çatlak Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte çatlak, Hamilelik sırasında meydana gelen ve geldiği hastalar tarafından önemli bir sorun olan çatlakların birçok nedeni vardır. Hamile olanların karınlarında meydana gelen bu çatlaklar hamilelik döneminde meydana gelen bazı hormonsal düzensizliklerinden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında deride meydana gelen gerilme ve fazla miktardaki kilo artışı gebelikte çatlak sorununu çıkarmaktadır. Ani bir şekilde görülen ya da olmasından fazla miktarda gerçekleşen çatlaklıklara daha fazla sebep olmaktadır. Bu fazla olan çatlaklar özellikle hamileliğin ileri iki dönemlerinde daha fazla miktarda görülmektedir ve daha fazla belli etmektedir. Bu etkiler ışığında vücutta bulunan liflerde bir incelme görülür. Bu vücutta oluşan çatlaklar ilk dönemlerde pembe veya mor renkte olabilir ancak ileri ki zamanlarda beyaz renge dönebilir. Hamilelerde görülen bu çatlaklı yapı karın, bel ve kalçada sık görülmesinin yanında tüm vücutta da görülebilmektedir.

Gebelikte çatlak gerek doğumdan önce gerek doğumdan sonra görülebileceği gibi genellikle hamileliğin üçüncü ayında kendini göstermektedir. Bu deride oluşan çatlaklar ciltte meydana geldiği sırada ya da daha öncesinde vücutta oluşabilecek kaşıntılar bunun sebebi olabileceği gibi her kaşıntıyı da gebelikle karşılaştırmamak lazımdır. Çünkü gebelik sırasında her türlü kaşıntı meydana gelebilir bu kaşıntılar başka rahatsızlıklara da sebep olabilir. Bu çeşitli sorunlardan dolayı oluşabilecek kaşıntılar olduğu zaman mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Çünkü bu kaşıntılar gerek bebek sağlığı gerekse anne sağlığı açısından oldukça tehlikeli olabileceğinden uzmanlar tarafından dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Gebelik döneminde kadınların büyük bir çoğunluğunda göbekte ve basenlerde çatlaklıklar görülebilir. Genellikle bu sorun gebeliğin üçüncü ya da dördüncü aylarında görülmektedir. Gebelikte çatlaklar genel olarak karın bölgesinde meydana boyuna bir şekilde gelmektedir.

Gebelikte dikkat edilmesi gereken durumlar; bu başlık birçok kişi tarafından yorumlanmaktadır. Bu çatlaklar özellikle beyaz tenli hastalarda daha fazla görülmekte ve daha fazla etki etmektedir. Genetik koşullara bağlı olarak sizin anne veya kardeşinizde böyle bir sorun görülmüşse sizde de görülme riski oldukça fazladır. Bu iki etmen dışında ilk doğumunda veya birden fazla çocuk doğuran hastalarda bu çatlakların görülmesi söz konusudur. Özellikle hamile olan kişilerin doktorun önerisi üzerine sağlıklı bir beslenme altında gereğinden fazla yemek tüketimi esnasında oluşan fazla kiloların çatlaklara yol açması söz konusudur. Hamilelik döneminde oluşan bu çatlaklar büyük bir oranla ve genel olarak kalıcı izler olarak bilinmektedir. Ancak bu çizgilerin oluştuğu dönemde gerekli müdahaleler yapılması ile bu çizgileri azaltmak ya da hepsini yok edilmesi mümkündür. Bu oluşabilecek çatlakları önceden tamamen engellemek olanaklar dahilinde değildir. Fakat vücudun nemini artıracak ürünlerin kullanılması ile bu çatlakların oluşumu en az düzeye indirmek mümkündür. Bunun dışında gebelik döneminde kişinin besinleri seçmesi ve bol su içmesi ile bu besinlerin içinde bol miktarda sebze ve meyve tüketmesi bu riskleri azaltmaktadır. Gebelikten önce veya gebelik döneminde spor yapan ve sigara içmeyen bayanlarda bu çatlakların oluşumu daha az oranlarda görülmektedir. Bütün bayanlar hamilelik dönem, inden sonra bu aldığı fazla kiloların veya bu çizgilerin sıkıntısı içine girmektedirler. Bunun için birçok tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Bunlardan en dikkat çekeni ve en çok uygulananların arasında olan lazer ile tedavi yöntemidir. BU çatlakları engellemek için elma yağı ve badem yağı sürmek etkili bir yöntemdir. Bunun dışında çilek yağını da sürmek çok etkili bir yöntem olabilmektedir. Doğum çatlakları düzenli olursa bir yıl içinde yok olabilir.

Gebelikte Çatlak Yorumları

soru

Hamra

25 Ağustos 2018 Cumartesi

Ben 6 ay önce ikiz kızlarıma hamile kaldım. Karnım şu an tahmin edileceği gibi kocaman. Birde yapım gereği biraz iri yarı bir insanım. Muhtemelen kızlar da normal bebeklerden daha kilolular. Çünkü yemem bayağı arttı. Benim gibi bayanlara tavsiye edilecek ilave tedbirler var mı acaba çünkü karnım çok fena durumda.

Cevap yaz
cevap

Ayşegül

04 Eylül 2018 Salı

Artık daha dikkatli hareket etmelisin kendini yorma. doğum yakin dönemdeyse çokta yeme doğumda yediklerin sorun oluyor sen bide ikiz doguracaksin. Ama benimde ikiz olsun isterdim. İkiz olması için ayrıca birşey yaptınız mı?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni