Çatlak Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Çatlak, hemen hemen her kişinin yaşamış olduğu bir durumdur. Çatlak vücudun her yerinde kolaylıkla oluşur. Deri ile kemikte oluşan çatlaklar iki gruba ayrılır. Birçok sebepten dolayı oluşan çatlaklar cildinizde ya da kemiklerinizde ise ikisinin de ayrı tedavi yöntemleri vardır.

Çatlak Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?
  • Fazla kilolar çatlak oluşumunun en temel nedenleri arasında yer almaktadır. Fazla kilolar verildiği zamanda eğer spor yapılmamış ise yine çatlak oluşur. Çatlaklar hem aşırı kilo hem de kiloları verdikten sonra oluşan bir durumdur. Bu sebeplerden dolayı çatlaklar çok sık olur.
  • Yanlış yapılan herhangi bir harekette çatlak oluşumunu tetikler. Eğer kemiğe sert bir darbe aldı iseniz mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Kendinizi aşırı zorlandığınızda da çatlak oluşur.
  • Cilt üstünde meydana gelen çatlakların çeşitli birçok sebebi vardır. Bu sebepleri tespit ederek gerekli tedaviye başlanması gerekir. Özellikle de gebelik döneminde meydana gelen çatlakların tedavisi için mutlaka doktor tavsiyesi almanız gerekir.
Çatlak Belirtileri Nelerdir?

Çatlağın belirtileri oldukça açıktır. Çatlak olup olmadığını ev ortamında anlamanız biraz zordur. Birden hissettiğiniz sizi rahatsız eden durumlarda mutlaka doktora giderek röntgen çektirmeniz gerekir. En yaygın çatlak belirtileri ise şunlardır:

Kızarma: Çatlak oluşan bölge bir müddet sonra yanma hissi ile kızarmaya başlar. Bölgede şişlikte oluşmaya başlar. Kızaran, acıyan ve şişen bölgede çatlak vardır.

Acı: Acı her rahatsızlığın en belirgin belirtisidir. Çatlayan bölge ile etrafı acımaya ve ağrımaya başlar. Hissedilen acı çatlağın olduğu yere ve çatlağın büyüklüğüne göre farklılık gösteren bir durumdur. Özellikle de yanma hissi ile kendini belli eder.

Şişlik: Çatlak oluşan bölge hemen şişmez. Biraz zaman geçtikten sonra çatlak oluşan bölge şişmeye başlayarak beraberinde sizi rahatsız edecek diğer şikâyetleride getirir.

Testler ile Tanı; Çatlak olup olmadığını anlamak için doktorunuz birtakım testler yapar. Çatlak olup olmadığını anlamanın en iyi yolu röntgen çektirmektir. Röntgen çektirmeden önce doktorunuz size fiziksel muayene yapar. Muayene esnasında doktora mutlaka kendiniz ve yaşam koşulları hakkında bilgi vermeniz gerekir. Bu bilgiler ise şunlardır;
  • Daha öncesinde geçirmiş olduğunuz rahatsızlıklar hakkında bilgi
  • Eğer spor ile uğraşıyor iseniz hangi spor dalı ile ilgileniyorsunuz bunun hakkında bilgi vermeniz gerekir. Verdiğiniz bu bilgiler doğrultusunda doktorunuz size şu testleri yapar;
Testler ile Çatlak Belirtileri Nelerdir?

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG)

Bu görüntüleme oldukça güçlüdür. MR radyo dalgaları manyetik dalga sağlar. MRG görüntüleme kemiğin iç yapısını ayrıntılı bir bunun görüntüler. Bu görüntüleme genelde çatlağın ilk haftasında yapılır.

Röntgen

Röntgen çatlağın büyüklüğünü ve nerde olduğunu net bir biçimde gösterir. Röntgen çatlağı tespit edebilmek için X-ray yapmaya gerek duyar. Çıkan sonuç sayesinde çatlakların kolaylıkla teşhis edilir.

Kemik Taraması

Bu yöntem çatlağı tespit ederek doktoru aydınlatır.

Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çatlak eğer çok büyük değil ise ev ortamında tedavi edebilirsiniz. Ev ortamında yapmış olduğunuz tedaviler ne kadar etkili olur orası da tartışılır. Oluşan çatlaklar için mutlaka doktor tavsiyesi almanız gerekir. Doktor tavsiyesi ile yapılan tedaviler daha etkili olmaktadır. Eğer çatlak kemikte olmuş ise yaş burada oldukça önemlidir. Çocuklarda meydana gelen çatlakların iyileşme süresi daha kısa olur. Çatlakların tedavi biçimi doktorunuzun koymuş olduğu tanıya göre farklılık göstermektedir. Oluşan çatlağın büyüklüğü ve ne kadar ciddi olduğu doktoru yönlendirir. Eğer oluşan çatlak çok büyük ise çatlayan bölge alçıya alınır. Alçıya alınan bölgeyi zorlamamanız gerekir. Çok daha büyük ve ciddi çatlak vakalarında ise ameliyat olmanız gerekir. Eğer çatlak cilt üstünde meydana gelmiş ise çatlak için üretilmiş kremleri kullanmanız gerekir. Ev ortamında yapacağınız birkaç egzersiz hareketi de çatlak oluşumunu önlemektedir.

Çatlak Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Doğum Çatlakları Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Çatlakları Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Çatlakları Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Çatlakları Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Kenarı Çatlakları Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Kenarı Çatlakları Belirtileri ve Tedavisi

Hemoroid Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Hemoroid Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Kalça Çıkığı Belirtileri Nelerdir?

Yetişkinlerde Kalça Çıkığı Belirtileri Nelerdir?

Güncel

Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Topuk Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Saç Kırıkları Belirtileri ve Tedavisi

Saç Kırıkları Belirtileri ve Tedavisi