Ayak Parmağı Kırığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Parmağı Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak parmağı kırığı, genellikle ayakta bulunan parmaklar arasında serçe parmak üzerinde meydana gelmektedir. Son derece yaygın olarak görülen bu durum genellikle dikkatsizlik nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Çünkü en dışta bulunan parmak serçe parmaktır. Bu nedenle meydana gelen en küçük kazalarda bile ayak parmaklarından serçe parmak etkilenmektedir. Ayak parmağı kırığı en çok çarpmaya bağlı olarak meydana gelmektedir. Bu çarpma durumu hemen hemen hepimizin başına bir kez bile olsa meydana gelmiştir. Bu nedenle hemen hemen herkes ayak parmağı ağrısını bilmektedir. Meydana gelen kırık durumlarında ise meydana gelen ağrı iki katı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ortaya çıkan kırık durumlarında meydana gelen belirtiler aslında bir incimeden daha farklı sorunların olduğunu göstermektedir. Çünkü ortaya çıkan şiddetli ağrı, topuk bölgesinde bile çok açık bir şekilde etkilerini göstermektedir. Birçok zaman insanlarda tek parmak üzerinde oluşan kırık durumu, kısa bir süre içerisinde iyileşse bile birden fazla meydana gelen kırık durumlarında ciddi olarak uzun süreler boyunca bu problem iyileşmemektedir. Ancak ne olursa olsun kırık durumlarında gerekli olan tedaviler yapılmalıdır. Aksi durumlarda bu iyileşme durumları yerine sorunlar çok daha artacaktır. Genel olarak bakıldığında meydana gelen ayak parmağı kırığı durumları tedavi edildiğinde 4 ile 6 hafta kadar bir süre iyileşme için yeterli olacaktır.

Ayak parmağı kırığı belirtileri nelerdir?

Ağrı: Tabi ki meydana gelen en büyük belirti çok şiddetli ağrılardır. Meydana gelen ağrılar o kadar şiddetli olur ki kişinin topuk bölgelerinde bilek bölgelerinde bile ağrılar hissedilebilir. Kişi parmağına çok küçük bir dokunuş bile yapsa meydana gelen şiddetli ağrı, kişiyi ağlatacak kadar şiddetli olabilir.

Şişlik: Sadece ayak parmağı kırığı değil, birçok kemik kırığın oluşan belirti şişlik sorunudur. Meydana gelen şişlik sorunları, bazen aşırı bir şekilde artarak zaten kırık olan parmağın hareket edememesine ve şeklinin değişmesine neden olacaktır.

Hassasiyet: Ayak parmağı kırığı ile ortaya çıkan ciddi bir hassasiyet söz konusudur. Bu hassasiyet aslında meydana gelen kırık durumuna göre değişiklikler gösterebilmektedir. Ayak parmağı o kadar hassas bir hale gelebilir ki kişi bölgenin yakınına bile dokunamayabilir.

Uyuşma: Uyuşma durumu direk olarak kan dolaşımının bozulmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Gerek meydana gelen kırık kemiğin etkileriyle gerek şişlik durumları nedeniyle ayak parmağı kırığı durumunda ciddi olarak uyuşma meydana gelir.

Ne gibi sorunlar ortaya çıkabilir?
  • Kemik boyunda kısalma durumları da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle sorun tamamen iyileştikten sonra da bu boydaki kısalma net olarak ortaya çıkacaktır.
  • Enfeksiyon sorunlar bazen tıbbi olarak ayak parmağı kırığı sorunlarında tedaviler yapılsa bile enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu enfeksiyonlar bölgede çok daha ciddi sorunlara neden olduğu gibi insanlarda yüksek ateş başta olmak üzere farklı rahatsızlıkları ortaya çıkarmaktadır.
  • Eklemde daha sonradan da sık sık kırılma meydana gelebilir. İlk meydana gelen kırılma durumları, direk olarak kemiğin hassaslaşmasına neden olacaktır.
  • Parmağa komşu olan sinirlerde, bağlarda ve kirişlerde hasarlar meydana gelmiş olabilir. Bu durum ise diğer parmaklarda da morarma, şişme, ağrı ve benzer durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Ayak Parmağı Kırığı Yorumları

soru

İbret

18 Eylül 2018 Salı

Merhaba 4 yaşında oğlum merdivenden düştü ayağının üstüne. Ayak serçe parmağı morardı ve şişti. Şu an ağrısı hafifledi ama kırık olabilir mi. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz

Cevap yaz
soru

Ercan

18 Eylül 2018 Salı

Ayak baş parmağımın kenarında nasır oluştu. Daha öncesinde de geçirmiş olduğum bir hastalıktan ötürü ayak baş parmağımda kırık oluşmuştu. Nasır oluşan yerde kanlanma meydana geldi. Nasırdan ötürü üzeri kapandı ve siyah bir leke haline geldi. Nasırın içerisindeki lekeli kanı çıkarmak için ne yapmalıyım?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kırık Saç Oluşumunu Önlemek

Kırık Saç Oluşumunu Önlemek

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makatta Çatlak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Makatta Çatlak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Çatlağına Ne İyi Gelir?

Ayak Çatlağına Ne İyi Gelir?

Boksör Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Boksör Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Çıkığı Baş Parmağı Çıkığı Tedavisi

Baş Parmak Çıkığı Baş Parmağı Çıkığı Tedavisi

Güncel

Anal Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Anal Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalça Çıkığı Ultrasonu

Kalça Çıkığı Ultrasonu

Güncel

Çene Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi