Ayak Bileği Lif Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Bileği Lif Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Lif Zedelenmesi, Ayak bileğinde oluşan lif zedelenmesi genellikle yumuşak doku zedelenmelerine bağlı olarak ortaya çıkar. Bedenimizi taşıyan ayaklar zaman içinde bedeni taşıyamaz bir hale gelerek ayak bileğinde burkulmalar ve incinmeler meydana gelir. Bu durum ayak bileği lif zedelenmesinden kaynaklanmaktadır. Ayak bileği lif zedelenmesi yaşayan kişiler genellikle ayakları üzerinde durmakta zorluk çekerler. Bu nedenle ayak bileklerinde sürekli şişlik ve ağrı oluşur. Ayak bileği lif zedelenmesi yaşayan kişiler günlük hayatta sürekli dikkat etmeleri gerekir. Çünkü ani hareketlerde ayak bileğinde oluşan lif zedelenmesi kişiye şiddetli ağrılar verebilir. Ayak bileği lif zedelenmesi çoğunlukla yumuşak doku zedelenmeleri sınıfına girmektedir. Bu nedenle evde uygulayacağınız buzlu uygulama ile ayak bileğinde oluşan şişi indirebilir ve ağrının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Ayak Bileği Lif Zedelenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak bileğinde var olan birçok lif bağı vardır. Ayak bileğinde oluşan burkulmalar ve ani hareketler sonucu oluşan lif zedelenmesi, çoğunlukla yumuşak dokunun hasar görmesi nedeni ve ayak bileğinden geçen kılcal damarın zarar görmesi nedeni bu bölgede oluşan morarmalara, şişmelere ve ayak bağının hasar görmesine neden olur. Bu nedenle evde uygulanacak olan bitkisel tedavi yöntemleri ile kısa sürede kendiliğinden iyileşir. Bunun için ekmeği ılık suda bekleterek lapa haline getirdikten sonra ayak bileğine bağlamak ve bir gece üzerinden geçmesini beklemek, hasar gören bağ ve lif dokularını onaracaktır. Aynı şekilde bir et parçasını, zeytin ezmesini veya bir soğan lapasını da aynı uygulama ile hazırlayıp uygulayabilirsiniz. Bu yöntemle olası bir enfeksiyon ile ayak bileği lifinin zarar görmesi de engellenmiş olur.

Ayak bileği şiddetli bir şekilde darbe almış ise bu durumda yapılması gereken en doğru davranış ayağı hareket ettirmeden Uzman bir doktor desteği alarak ayak bileğini alçıya almaktır. Çünkü ayak bileği lifi yırtılarak zedelenmiş ise zorlamak ve üzerine basmak ayak bileği lifinin kopmasına sebep olabilir.

Ayak Bileği Lif Zedelenmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çıkık Belirtileri ve Tedavisi

Çıkık Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Kırık Kemiğe Ne İyi Gelir?

Kırık Kemiğe Ne İyi Gelir?

Güncel

Kırık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kırık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güncel

Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Çatlak Belirtileri ve Tedavisi