Doğuştan Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Doğuştan Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Doğuştan Kalça Çıkığı: Özellikle çocuklarda görülen bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde yürüme problemi, sakatlık ve birçok cerrahi müdahale ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Doğuştan kalça çıkığı, gelişimsel ya da doğumsal kalça çıkığı olarak da adlandırılır. Ortopedi cerrahisinin en ciddi ve sıkıntılı hastalık grubudur. Kalça eklemindeki femur başı, asetabulum, ilişkisinin farklı derecelerde bozulması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Genelde kız çocuklarında daha sık görülür görülür. Bebeklerde kundak kullanmak hastalığın görülme olasılığını artırır. Bazı bölgelerde daha sık görülmektedir. Doğu Karadeniz bölgesinde sık karşılaşılır.

Teratolojik kalça çıkığı ve tipik kalça çıkığı olarak iki gruba ayrılır. Teratolojik kalça çıkığı, rahim içi alanda oluşur. Tipik kalça çıkığı, doğum esnasında ya da doğumdan sonra görülür. Tipik çıkıklarda kendi arasında üçe ayrılmaktadır. Yarı çıkık kalça, uyluk kemiği başının eklem içinde yukarı, tam olarak çıkmamış halidir. Uyluk başının yuva dışında olduğu durum ise çıkık kalça olarak adlandırılır. Pasif çıkıklar ise üçüncü grupta bulunur. Diğer iki grup kadar, ciddi bir tablo oluşturmaz.

Nedenleri: Genetik faktörler ve anne karnında bebeğin duruş pozisyonu, sezaryen doğum, kundak sargısı, anne hormonlarının çocuğa hamilelik süresince kalça ekleminde deformasyon kazandırması sayılabilir.

Belirtileri: Çıkık derecesi ağır olmayan çocuklarda ve yeni doğan bebeklerde özellikle yürüyene kadar hiçbir belirti olmayabilir. Diğer durumlarda hastalığı tespit etmek daha kolaydır. Çocuğun yaşı, kalçadaki çıkığın derecesi, erken fark edilip edilmemesi prognozu etkileyen faktörlerdir. Bacaklardan birinin diğerine göre daha hareketli olma durumu, bacaklarda uzunluk farkı, ayaklarda şekilsel bozukluk gibi belirtiler, çocuğun en kısa zamanda bir ortopediste gösterilmesi gerekliliğini doğurur.

Tanı: Birçok hastalıkta olduğu gibi, doğuştan kalça çıkığında da erken tanı önemlidir. Özellikle ilk altı aydaki teşhis sonucunda yapılan tedaviler yüz güldürücüdür. Ağrının olmaması tanıyı güçleştirir. Kesin tanı, çocuğun 0-6 ay dönemlerinde ultrason tetkikleri ya da 6-18. Aylarda röntgen filmleriyle yapılabilir. Çocuk yürümeye başladığında herkes teşhis eder ama müdahale cerrahi ya da alçı yöntemleriyle olur.

Tedavi: Tedavinin en önemli aşaması çocuğun kundağa sarılmaması ile başlar. İlk altı ayda alınan tanı sonucunda pavlik bandı ya da frejka yastığı tedavide kullanılır. Bu bandajlar çocuğu genelde rahatsız etmez. Uygulanan tedavi daha güzel sonuçlar doğurur. Altı aylık dönemden sonra ise daha sıkıntılı bir süreç başlar. Anestezi ile kalçanın yerine oturtulması ve alçıya alınması gerekebilir. 18 aydan daha büyük bebekler için kemik ameliyatı gerekebilir. Altı yaşına kadar ender de olsa başarı şansı vardır. Altı yaşından sonra bu ihtimal iyice düşmektedir. Doğuştan kalça çıkığı olan10 yaşından büyük çocuklara yapılan ameliyatlar olumlu sonuç vermez, kalça protezi ya da kalça eklemi dondurulması uygulanabilir.

Doğuştan Kalça Çıkığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kırık Saç Oluşumunu Önlemek

Kırık Saç Oluşumunu Önlemek

Kırık Kemik Tedavi Yöntemleri

Kırık Kemik Tedavi Yöntemleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağ Zedelenmesi Kaç Günde Geçer?

Bağ Zedelenmesi Kaç Günde Geçer?

Çıkık Ayak Kemiği Belirtileri ve Tedavisi

Çıkık Ayak Kemiği Belirtileri ve Tedavisi

Radius Başı Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Radius Başı Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Omuz Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Omuz Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi