Omuz Çıkığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Omuz Çıkığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz çıkığı ameliyatı: Vücudumuzda bulunan omuz ekmeli yapısı gereği en çok hareket kabiliyeti olan eklemimizdir. Bu hareket kabiliyetini içerisinde bulunan yumuşak doku gücü tarafından sağlanmaktadır. Hareket kabiliyeti bu kadar yüksek olan bir eklemin doğal olarak çıkma ve kırılma kabiliyeti de diğer eklemlere kıyaslanacak olursa daha fazladır. Omuz kırığından en fazla etkilenene ise labrum adı verilen fibrokartilejanöz yapıdır. Bu vücutta oluşabilecek bir travma sonrasında en sık zedelenen labrum'dur. Omuz kırıklarında meydana gelen labral yırtıklar kendi kendine iyileşme süreci gösterememektedirler. Özellikle trafik kazaları, çeşitli spor yaralanmaları ve ileri ki yaşlardaki basit bir düşme sonucu çıkan veya kırılan omuz tedavi sonrasında ise tekrar çıkıp kırılabilmektedir. Omuz kırığı ger yaş grubu için karşımıza çıkabilmektedir. Omuzda çıkık sonrasında meydana gelen yırtılmalar veya zedelenmeler bir veya birden fazla yerde oluşabilmektedirler. Omuzda tekrarlayan çıkıklarda ve tekrarladığı her çıkık için omuz eklemindeki hasar gittikçe daha fazla zedelenmektedir ve bu durum omuzdaki eklemlerin kireçlenme ihtimalini artırmakla beraber cerrahi tedavisini de bir hayli zorlaştırmaktadır.

Omuz çıkığı ameliyatı: Özellikle tekrarlayan omuz çıkıklarında cerrahi müdahale gerekmektedir. Böyle durumlarda hastalara Artroskopik tedavi ile kapalı yöntemlerde müdahale edilmektedir. Bu tedavi şeklinde hastalara anestezi uyguladıktan sonra omuz bölgesinde açılan üç veya dört delik ile kamera altında açık uygulamadan tedavi edilmektedir. Bu tedavinin hastaya getirmiş olduğu en büyük avantaj ise hastanın yara bakımını getirecek herhangi bir yan etkinin olmaması, doku iyileşiminin daha hızlı olması ve kesinlikle hasta konforudur.

Omuz eklemindeki kısmı ya da tam çıkıklar eklemi saran kapsülü esnetir ve üst üste tekrarlanması ile aşırı derecede gerebilmektedir. Esneyen kapsül artık gevşek kalacak demektir. Böyle bir durumda ise bireyler açısından saki her an omzu çıkıyormuş gibisinden bir his yaratacaktır.

Omuz çıkığı ameliyatı sonrası

Omuz çıkığı ameliyatından hemen sonra hastaneden taburcu olmadan hekiminiz fizyoterapistiniz iyileşmeniz için sizin açınızdan rehabilitasyon egzersizlerini yaparak ve göstererek sonrasında uygulamanızı tavsiye edecektir. Ameliyat sonrasında yaklaşık üç gün hastanede kalmanız gerekebilir. Hekiminiz iyileştiğiniz kanısına vardığı zaman taburcu olabilirsiniz. Omuz bölgeniz belki birkaç hafta ya da aylarca sıcak ve hala hassas olabilir ki bu süre içerisinde kolunuzla bir şey kaldırmamanız gerektiğini aklınızdan kesinlikle çıkarmayın.

Omuz Çıkığı Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vücut Çatlakları Belirtileri ve Tedavisi

Vücut Çatlakları Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Çıkığı Redüksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Çıkığı Redüksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Kemik Tedavi Yöntemleri

Kırık Kemik Tedavi Yöntemleri

Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Femur Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Femur Kırığı Belirtileri ve Tedavisi