Ağız Kenarı Çatlakları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ağız Kenarı Çatlakları Belirtileri ve Tedavisi

Ağız kenarı çatlakları, küçük bir problem gibi gözükse de verdiği ağrı ve kanamaya yol açması ile rahatsız edici bir durumdur. Bu çatlaklar ağız kenarında kurumaya, iltihaplanmaya, yarılmalara sebep verir. Çoğu zaman ağız kenarındaki çatlaklar, çok ciddi bir durumun habercisi değildir. Bu durum soğuk havalardan, yediğimiz sert rüzgârdan, güneş etkisinden gibi doğal faktörlerden meydana gelmektedir. Diğer durumlarda da soğuk algınlığı, demir eksikliği, dehitrasyon, beslenme eksikliği, kadınlarda yaygın ruj kullanımı, B vitamini eksikliği, dudakların sık sık yalanması, ağız yoluyla solunum yapılması gibi durumlarda da ağız kenarı çatlaklıkları oluşur.

Ağız kenarı çatlakları ve korunma yolu nasıl olur?

Öncelikle beslenme eksikliği yaşamamalıyız. Bol su içilmelidir. Doktora danışılmalı vereceği dudak kremini kullanmalısınız. Dışarı çıkarken de sıcak havalarda kesinlikle güneş kremi kullanıp dışarıya çıkmalıyız. Özellikle sıcak havalarda dudaklarımız kurumamalı işte bu yüzden elimizde mutlaka suyumuz olmalıdır.

Başka hastalığın tetikçisi olabilir mi?

Ağız kenarı çatlakları veya yırtıklar altta yatan hastalığın bir tetikçisi olarak karşımıza çıkabilir. Bu belirtiler sadece dudak veya ağız kenarında çıkabileceği gibi vücudun diğer bölgelerinde de çıkabilir. Küçük bir rahatsızlık deyip kısa vadede ilgilenmezseniz uzun vadeli problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Önlem alınmaması durumunda enfeksiyon kapabilme durumu oluşur. Bu durum yeme içmeyi engellediği gibi konuşma zorluğu da çekebilirsiniz. Ağız kenarındaki çatlaklar devamlı kendini yeniliyorsa altta yatan sebep bulunmalı kişiye özel tedavi ile çözüme gitmelisiniz. İhmalkarlık etmek demek vücutta döküntülere, enfeksiyon kapmasına, yaralara, yırtılmalara, ağız kokusuna, yeme içme ve konuşma zorluğuna yol açmaktadır.

Ağız Kenarı Çatlakları Yorumları

soru

Kazak

28 Ağustos 2018 Salı

Kış aylarında özellikle bu sorunla sık sık karşılaşıyorum. Bu sorun uzun süre boyunca devam ediyor ve benim günlük hayatıma da olumsuz bir şekilde yansıyor. Bu sorun için birçok kremi kullanmama rağmen etkili olduğunu söyleyemem. Dudak çevresinde oluşan bu soruna karşı etkili ve kalıcı bir yöntem önerebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Cevap yaz
cevap

Polat

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhabalar. Yaygın olarak görülen bu sorunun halk arasında en bilinen tedavisi için vazelin kullanımı önerilir. Ayrıca kortizon içeren kremlerin daha faydalı olduğu savunulmaktadır. Demlenmiş ada çayı ve ceviz yaprağı ile de dudağınıza kompres yaparak çatlakları tedavi edebilirsiniz. Ayrıca taze bal sürüp 10 dakika bekletmek de iyi gelecektir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kemikte Çatlak Tedavisi

Kemikte Çatlak Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omuz Çıkığı Tedavisi

Omuz Çıkığı Tedavisi

Boksör Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Boksör Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kafatası Kırıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kafatası Kırıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Bacaktaki Çatlaklar Nasıl Geçer?

Bacaktaki Çatlaklar Nasıl Geçer?

Güncel

Radius Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Radius Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Anüste Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Çatlak Belirtileri ve Tedavisi