Topuk Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Topuk Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Çatlağı, Ayak topuğunun etrafında bulunan deride ufak yarıklar şeklinde ortaya çıkan topuk çatlağı, oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Hem sağlık hem de estetik bakımdan kişiye oldukça rahatsızlık veren bu durum birçok nedenden kaynaklanabilir. Çoğunlukla ileri yaştaki kişilerde daha yaygın ortaya çıkan topuk çatlağı ayak bakımı ve sağlık için önem verilmesi gereken bir durumdur.

Topuk çatlağı neden olur?

Topuk çatlağının en önemli nedeni cilt kuruluğudur. Bununla beraber görüntü olarak kişiye rahatsızlık veren topuk çatlağı, topuk üzerine aşırı baskı olduğu durumlarda uzun süre ayakta durulması ve yürüyüş yapılması gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Ayağa fazla basınç uygulanmasına sebep olan aşırı kilo ve devamlı arkası açık ayakkabılar giyilmesi topuk altında bulunan tabakaların ayrılmalarına sebep olarak topuk çatlağına zemin hazırlayabilir. Aynı zamanda şeker hastalığı ve ter bezlerinin düzenli çalışmaması gibi bazı rahatsızlıklar da topuk çatlağı nedenleri arasında sayılabilir. Şeker hastalığı ve düzensiz çalışan ter bezleri kişinin terleme oranını azaltacağı için bu durumda ayak derisinde kurumalar ortaya çıkar. Kuruma nedeniyle de cilt esnekliğini kaybeder ve bunun sonucu olarak ayak topuğu çatlamaya başlar. Soğuk havalar, yaş etkeni, ayak mantarı, sedef hastalığı ve egzama türleri de topuk çatlamasına neden olabilir.

Topuk çatlağı nasıl giderilir?

Topuk çatlağı için iyi gelecek birtakım nemlendiriciler kullanılabilir. Bu nemlendiriciler topuk çatlağı için özel yapılmış olmakla beraber topuktaki kuru cildin nemlendirilmesini sağlar. Nemlendirici kremleri topuk çatlağına uygulanmadan önce ayakların ılık suda bir süre bekletilip ayaklar kurutulduktan sonra topuğa uygulanması çok daha faydalı olur.
 • Topuk çatlağına iyi gelecek bir diğer yöntem ise ayakların yaklaşık 15-20 dakika kadar sıcak suda bekletildikten sonra sünger taşıyla kalın derinin alınmasıdır. Bu yöntemle topuk çatlağı kısa sürede iyileşme sağlar.
 • Banyodan sonra topuğun ponza taşıyla temizlenmesi ile de çatlaklar giderilebilir. Her banyodan sonra bu işlem yapıldığı takdirde topuk derisi yumuşar ve topuk çatlağı zamanla yok olur.
 • Topuk çatlağını aynı zamanda topuğa yumuşak hareketlerle sürülecek jojoba yağı ile de giderilebilir. Ayrıca E vitamini içeren ayak kremleri de topuk çatlağının giderilmesine oldukça fayda sağlar.
 • Vazelin uygulaması topuk çatlağının iyileşmesine katkı sağlayan bir diğer seçenektir. Gece yatmadan önce ayak topuklarına masaj yaparak sürülecek az miktarda vazelin topuk çatlağına iyi gelir.
 • Soğuk suyun içerisine bir miktar elma sirkesi ilave edip ayaklarının bu su içerisinde yaklaşık yarım saat kadar bekletilmesi de topuk çatlağı probleminin giderilmesini sağlar.
 • Topuk çatlağı aynı zamanda düzenli olarak topuk bölgesine bir miktar zeytinyağı sürülmesi ile de kısa zamanda giderilebilir.
Topuk çatlağı önlemek için neler yapılabilir?
 • Topuk bölgesinin tamamını saracak ve arkası kapalı olan ayakkabı tercih etmemeye özen gösterilmesi ile topuk çatlağı önlenebilir.
 • Devamlı çorapsız gezmek topuk çatlağa neden olabileceği için çorap giymeye önem verilmelidir.
 • Ayak topuğunda kalın deri oluşmasına engel olan ayakkabı astarı kullanılmalıdır.
 • Cilt sağlığı için oldukça önemli olan demir, kalsiyum, çinko içeren yiyecekleri tüketmeye önem verilmesi de topuk çatlağını önlemek için yapılacak en etkili yöntemler arasındadır.

Topuk Çatlağı Yorumları

soru

İltemiz

31 Ağustos 2018 Cuma

Ben sürekli ayakta tekstil atölyesinde çalıştığım için ayaklarımda ciddi ağrılar oluşuyor. Özellikle şiddetli ağrılar çatlaklar nedeni ile oluşuyor. Bu çatlakları nasıl ortadan kaldırabilirim ve ayrıca ağrımaması için bitkiler tedavi yöntemleri var mıdır?

Cevap yaz
cevap

Berkecan

17 Eylül 2018 Pazartesi

Öncelikle ayak ağrısına çeşitli yöntemler uygulayarak ağrıyı azaltabilir yahut ortadan kaldırabilirsiniz.Bunlar;ayaklarınızı sıcak ve soğuk suda bekletmek,ayağınıza susam yağı ile masaj yapmak,tuzlu su veya sirkeli suda bekletmek,hardal tohumunu ezip suya ekleyerek ayağınızı bekletmek ve buz uygulamak iyi gelecektir.Topuk çatlağında yapılması gereken ise suda yumuşayan deriyi süngerler ovmak ve ardına nemlendirici uygulamak.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Çatlağına Ne İyi Gelir?

Ayak Çatlağına Ne İyi Gelir?

Kırık Diş Çekimi

Kırık Diş Çekimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kırık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kırık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kırık Kemik Tedavi Yöntemleri

Kırık Kemik Tedavi Yöntemleri

Femur Şaftı Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Femur Şaftı Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Saç Oluşumunu Önlemek

Kırık Saç Oluşumunu Önlemek

Radius Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Radius Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Boksör Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Boksör Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Çatlak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Makatta Çatlak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kırık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kırık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kırık Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Kırık Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Kırık Saç Uçları

Kırık Saç Uçları

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6