Boksör Kırığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boksör Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Boksör Kırığı; olarak bilinen kırık türü aslında elin sert bir yere yumruk şeklinde vurulması sonrasında oluşan kırık türüdür. Boksör kırığı elde bulunan tarak kemiğinde, serçe parmağın boyun kısmından kırılması sonrasında oluşmaktadır. Bu kırık türüne boksör kırığı denilmesinin temel nedeni ise boks ile uğraşan kişilerin bu kırık türüyle karşılaşmasıdır. Aslında boksör kırığı her insanın başına gelebilir. Bir sinir anında el bölgesi yumruk yapılarak bir yere vurulması halinde, serçe parmağın üst tarafından kırıldığı gözlemlenmiştir. Boksör kırığı oluşan kişide serçe parmağının üstünde şişlik ve ağrılar oluşur. Bu ağrılar sonrasında serçe parmağında morarma gözlemlenmiştir. Kırıldıktan yaklaşık 1 saat sonra ağrılar dayanılmaz bir hal alabilmektedir. Bunun temel nedeni kemik kırılmasındaki sıcaklığın geçmiş olmasıdır. Boksör kırığı ciddi bir kırık türü olup acil şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir. Şayet geç müdahale etme kişinin ciddi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalmasına neden olabilmektedir.

Boksör Kırığının Sağlığa Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Boksör kırığı problemi yaşayan kişilerin eldeki diğer parmak kullanımı kısıtlanır. Bunun yanı sıra hassasiyet, ağrı ve şişkinlik oluşmaktadır. Bunun yanı sıra avuç içi ve parmakların oynatılmasında güçlük çekilir. Oluşan kırığın etkisi ile şişkinlik, ağrı ve hassasiyet oluşur. Elin üzerinde karıncalanma, donukluk ve uyuşukluk gözlemlenmektedir. Bölgesel morlukların yanı sıra kemik kırığından kaynaklı ciltte sıyrılma oluşabilmektedir.

Boksör Kırığına İlk Müdahale Nasıl Olmalı

Sert bir zemine vurulması halinde boksör kırığı oluşmakta ise ağrıyı azaltmak ve şişlikle mücadele etmek amacıyla bölgesel olarak bir poşetin üzerine buz konulmalıdır. Bu şişlik hem ağrıyı alacak hem de şişkinliği azaltacaktır. Hareket kısıtlılığına neden olan boksör kırığı oldukça tehlikeli bir vakadır. Bu nedenle kırık sonrasında hiçbir şey tutulmamalı ve kaldırılmamalıdır. Boksör kırığı kas ve liflerin yırtılmasına neden olabilir. Böylesi bir durum kişinin sağlığını olumsuz etkiler. Bunun için kırığın olduğu bölge hijyenik tutulmalı ve konu Uzman ortopedi doktoruna bildirilmelidir.

Boksör Kırığı Nasıl Tedavi Edilir?

Boksör kırığı oluşan bölgenin şişmemesi ve morarmaması amacıyla bölgesel buz uygulanır. Akabinde vakit kaybetmeden Uzman doktora başvuruda bulunulmalıdır. Uzman hekimin yapacağı tetkik ve tedavi sonrasında kırığın düzeyini belirlemek amacıyla tomografi ve röntgen çekilir. Kırığın tam teşhisi sağlandıktan sonra bu defa Uzman doktor kırığın oluştuğu yerlerin uçların birleştirilmesini sağlar. Ardından gerekirse atel ve alçı yardımı ile elin hareketi engellenerek, kemiğin kaynaması sağlanır. Şayet kırık alçı ve atel tedavisine rağmen tedavi edilmeyecek düzeydeyse bu defa Uzman ortopedi doktoru cerrahi operasyona başlar. Bu cerrahi operasyon açık veya kapılı olarak yapılır. Cerrahi müdahalede çivi ve vidalar kullanılmalıdır. Bu operasyonlar sonrasında boksör kırığı oluşan kişi dinlenmeye geçer. Yaklaşık olarak 9-13 hafta sonrasında tedavi etkisini göstererek kişi eski sağlığına kavuşabilir. Boksör kırığı ciddi bir kırık türü olması nedeniyle hasta belli aralıklarla doktor kontrolüne başvuruda bulunmak zorundadır. Belli aralıklarla röntgen çekilmeli ve elin durumu gözlemlenmelidir. Şayet beklenmeyen bir rahatsızlık görülmesi halinde konu Uzman ortopedi doktoruna bildirilmelidir.

Boksör Kırığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tarak Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Tarak Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kaval Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kaval Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Çatlaklarının Sebepleri

Karın Çatlaklarının Sebepleri

Bel Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bel Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Bileği Kıkırdak Zedelenmesi

Ayak Bileği Kıkırdak Zedelenmesi

Güncel

Saç Kırıkları Nasıl Alınır?

Saç Kırıkları Nasıl Alınır?

Güncel

Deride Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Deride Çatlak Belirtileri ve Tedavisi