Ayak Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak tendon zedelenmesi, genellikle spor yaparken ya da seri hareket ederken meydana gelen ani burkulmalardan, düşmelerden ve daha birçok farklı durudan dolayı ortaya çıkan bir sorundur. İnsanlarda hayatı etkileyecek derecede ciddi sorunlara neden olarak ortaya çıkan ayak tendon zedelenmesi, gerekli olan müdahaleler yapılmadığında yıllarda kişide olumsuz etkilere neden olabilmektedir. İnsanlarda gün boyu bedenin yükünü taşıyan ayaklar ve ayak tendonları, aslında çok önemli dokulardan biridir. Bu dokular, insanlarda ayakta durma, yürüme, iş yapma gibi çok önemli eylemlerin meydana gelmesini sağlayacaktır. Bu nedenle ayakta tendon zedelenmesi çok ciddi bir şekilde sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Ayakta tendon zedelenmesinin birçok farklı nedeni bulunmaktadır.

Ayakta tendon zedelenmesi neden olur?
  • Aşırı egzersiz: Yapılan egzersizler direk olarak tendonların zedelenmesine neden olabilir. Özellikle yapılan ani ve zorlu egzersizler çok ciddi bir şekilde sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedene bağlı olarak ortaya çıkan ayak tendon zehirlenmesi bol bol istirahat bu tendonların kendi kendine onarılmasını sağlamaktadır.
  • Burkulma ya da travma: Özellikle bayanlarda topuklu kullanılan ayakkabılarda en küçük burkulma durumunda bile kişi fark etmeden tendonlarına zarar verebilir. İlk zamanlarda herhangi bir ağrıya neden olmasa bile belli bir süre sonra aşırı şişlik ağrı ve morarma ile etkilerini ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle burkulma durumları için çok dikkat edilmeli gerekir.
  • Hastalıklar: Günümüzde meydana gelen zedelenme durumları, direk olarak ayak tendonlarında meydana gelen iltihaplardan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Genellikle bu iltihaplar şiddetli ağrı, yüksek ateş ve ayaklarda oluşan şişlikler şeklinde sorunlara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kesinlikle tıbbi müdahaleler gerekli olmaktadır.
Ayakta tendon zedelenmesi belirtileri nelerdir?

Şişlik: Ayak tendon zedelenmesi durumunda ortaya çıkan en büyük belirti direk olarak meydana gelen şişlik sorunlarıdır. Bu şişlik sorunlar genellikle kısa bir süre içerisinde morarma ve çok şiddetli ağrılara neden olmaktadır.

Ağrı ve hareket kaybı: Genellikle meydana gelen şişlik durumlarında hareket kayıpları meydana gelmektedir. Şişen bölgede muhteşem bir sertlik ortaya çıkarak tam olarak hareket edilememesine neden olacaktır.

Ayak Tendon Zedelenmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kırık Kol Nasıl Anlaşılır?

Kırık Kol Nasıl Anlaşılır?

Haber Bülteni

Güncel

Yumuşak Doku Zedelenmesi Bitkisel Tedavi

Yumuşak Doku Zedelenmesi Bitkisel Tedavi

Güncel

Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi