Diz Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diz Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kıkırdak Zedelenmesi, çoğu zaman aşınmalar ile bağlantılı olarak yaşanan sağlık sorunları arasındadır. Ayrıca diz kıkırdak zedelenmesi yapılan yanlış egzersiz ve ani ve ters bir hareket sonucunda karşılaşılan bir durum olarak da bilinir. Özellikle diz bölgesinde bulunan kıkırdağı zedelenmesinde şiddetli ağrı oluşur ama bazı durumlarda çok daha rahatsız edici ağrıda olmayabilir. Bunun için diz kıkırdağında çeşitli nedenlerden dolayı oluşan kıkırdak zedelenmesi ağrılı durumda ise ilk öncelikle yapılması gereken ağrının giderilmesi veya hafifletilmesi için tıbbi veya bitkisel olarak çeşitli yöntemlere başvurulmalıdır.

Diz bölgesinde bulunan kıkırdağın zedelenmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Bunların ilk başında diz kıkırdağında aşınmalar olmasıdır. Aşınma ile oluşan diz kıkırdağı zedelenmesi çok daha ağrılı ve huzursuz edici olmaktadır. Ayrıca diz bölgesinde bulunan kıkırdağın dış kısmında oluşan yerleşim bozukluğu nedeni ile diz ön kısmında şiddetli ağrı oluşur. Diz kıkırdağının zedelenmesine etken olarak özellikle kişilerin dizlerinin üzerine oturmaları, halk arasında bilinen çömelme pozisyonu durumunda, merdiven inme-çıkma ve özellikle kişilerin rampa yukarı yürümeleri esnasında çok oluşan bir durumdur. Ayrıca vücuda alınan yükün fazla olması ve özellikle de diz bölgesine orantısız yük bindirilmesi de diz kıkırdağında ciddi zedelenmelere yol açmaktadır. Diz eklemi içerisinde bulunan plakanın zarar görmesi sonucu mekanik etkisi oluşarak kıkırdaklarda zedelenme hasarı oluşur. Sonuç olarak bu zedelenmeler kişide şiddetli ağrı ve hareket etme durumunda ise sızı şeklinde görülür.

Diz Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri Nelerdir?

Diz kıkırdağı zedelenmesi belirtiler arasında öncelikle diz bölgesinde hareket esnasında seslerin gelmesi gibi belirtiler ile kendisini gösterir. Ayrıca diz kısmında şiddetli ağrı oluşur ve bu ağrı kalp gibi atma yani zonklama şeklinde oluşur. Kişinin yolda yürümesi esnasında ani kilitlenmeler görülmesi kıkırdak dokusunda zedelenme belirtileri arasındadır. Bu dokuda zedelenme diz bölgesinin ön kısmına bıçak batması gibi çok rahatsız edici ağrı şeklinde de görülmektedir. Uzun süre aynı pozisyonda kalınması ve birden kalkılması durumunda diz bölgesinde oluşan ağrı ve ortaya çıkan seslerin olması da yine diz kıkırdağının zedelenmesinin belirtileri arasındadır. Bu tür belirtilerin oluşması durumunda tedavi için çok geç kalınmamalıdır.

Diz Kıkırdak Zedelenmesine Nasıl Tanı Konulur?

Diz bölgesinde bulunan kıkırdağın zedelenip, zedelenmediği anlaşılması için ilk önce hasta ile iletişime geçilerek sıkıntılar ve hastalık hikayesi dinlenmelidir. Daha sonra diz bölgesinin röntgen çekilmesi sonucu ile diz bölgesi dikkatli bir şekilde Uzman kişiler tarafından incelenmelidir. Diz kıkırdağı arka kısmı filmi çekilerek diz içerisinde kıkırdağın düzgün hareket edip etmediği araştırılır. Kısacası diz iç ve diz dış bölgesinde çekilecek olan filmler sonucunda diz kıkırdağında zedelenme olup olmadığı kesin tanısı konulmaktadır.

Diz Kıkırdak Zedelenmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çıkık Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Çıkık Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Çıkık Belirtileri ve Tedavisi

Çıkık Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kırık Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omurilik Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Vertebra Kırığı Neden Olur?

Vertebra Kırığı Neden Olur?

Ayak Bağ Dokusu Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bağ Dokusu Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Çatlağına Ne İyi Gelir?

Ayak Çatlağına Ne İyi Gelir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6