Kırık Ağrısı Ne Kadar Sürer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kırık Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Kırık ağrısı ne kadar sürer: Ezilme, burkulma, düşme ya da çarpmanın etkisi ile meydana gelen herhangi bir sonucunda kırık oluşabilir. Kırığın oluşabilmesi için mutlaka bir darbe ya da hareket söz konusu olmalıdır. Kırığın oluştuğu bölge çok önemlidir. Hem kişinin sağlığı hem de kırığın oluştuğu bölge oldukça önemlidir. Çünkü vücudun her bölgesinde farklı yapıda kemikler bulunmaktadır ve her bir kemiğin anatomik özelliği de farklılık göstermektedir.

Kırık ne kadar sürede iyileşir?

Kırığın iyileşme süresi hem kırık oluşumuna neden olan etkiye hem de kırığın olduğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Özellikle de kırığın oluştuğu bölge çok önemlidir. Çünkü vücudun her bölgesi birbirinden farklıdır. Her bölgenin kendine özgü kemikleri ve bağlanış şekilleri vardır. Bu yüzden kırığın oluşmuş olduğu bölgeye göre kırık ağrısının süresi belirlenir. Bir kalça kırığı ile ayak kırığı aynı olmadığı gibi iyileşme süreleri de aynı değildir ya da burkulma sonucunda oluşan bir kırık ile ezilme sonucu oluşan kırık aynı değildir. Bu nedenden ötürü de kırığın ağrısının süresi de değişmektedir.

Lk başlarda hafif bir ağrı ve sıcaklık ile kendisini belli eden kırık daha sonra şiddetli bir ağrı ile ortaya çıkmaktadır. Kırık hangi bölgede meydana geldiyse kırığın ağrısı da o bölgeye göre değişmektedir. Bu ağrının şiddeti de kırık ağrısının süresini değiştirir. Bazı kişilerde bu süre daha erken veya daha geç sürebilir. Büyük ve küçüklerin kemik yapısı aynı olmadığı gibi kırık ağrısının şiddeti de aynı olmayabilir.

Kimi insanlar kırık ağrısı nedeni ile ilk bir hafta kadar uyku dahi uyuyamaz hale gelir. Bu ağrı öyle şiddetli ve rahatsız edicidir ki kişi ağlayacak duruma gelebilir. Sıcaklığın etkisi ile ilk başlarda kendini belli etmeyen bu ağrı ilerleyen zamanlarda ise şiddetlenerek ilerlemektedir.

Kırık ağrısı ne kadar sürer: Kırık ağrısı bir hafta ile bir ay arasında değişme gösterir. Tabi bu ağrının süresinin değişme göstermesinin bir diğer nedeni de kişinin hareketleri ile ilgilidir. Eğer kırık küçük bir çocukta meydana gelmiş ise sürekli hareket ve yerinde duramamanın etkisi ile oldukça uzun sürebilir.

Yetişkinlerde bu ağrının süresi daha kısa sürmektedir. Yaklaşık bir hafta süre içeresinde ağrının şiddeti azalır. Eğer çok büyük bir kırık değilse de iki ya da üç haftaya kadar kırık iyileşir. Fakat küçük çocuklarda kırığın hem ağrısı hem de iyileşme süresi daha uzun sürmektedir. Bu süre bir ay ile altı ay arasında değişiyor olsa da daha uzunda sürebilir.

Kırık Ağrısı Ne Kadar Sürer Yorumları

soru

Rahime

08 Ocak 2018 Pazartesi

Yaşım 62 Kaynayan kırık kolum hala ağrımakta kırılan bölgenin dış yüzeyi ödemli elimi çok fazla kullanamıyorum el örgüsü yapmam egzersize faydası olurmu

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çıkık Belirtileri ve Tedavisi

Çıkık Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karın Çatlaklarının Sebepleri

Karın Çatlaklarının Sebepleri

Köpeklerde Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Memede Çatlak Nasıl Tedavi Edilir?

Memede Çatlak Nasıl Tedavi Edilir?

Çene Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Çatlakları Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Çatlakları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bağ Zedelenmesi Kaç Günde Geçer?

Bağ Zedelenmesi Kaç Günde Geçer?