Çocuklarda Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda kalça çıkığı, cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Kız çocuklarında daha fazla görülmektedir. Anne ve babada kalça çıkıklığı sorunu varsa bebeklerde görülme olasılığı %12'yi bulmaktadır. Hiçbir riski olmayan kişilerde kalça çıkıklığı problemi yüzde bir veya 2'ye inmektedir. Bölgesel olarak da kalça çıkıklığı görülme oranı değişmektedir. Özellikle Ortadoğu ve Türkiye'de diğer ülkelere nazaran daha fazla kalça çıkıklığına rastlanmaktadır.

Çocuklarda kalça çıkığı, çocuğun bakımı ile ilgilenen ebeveynlerin çocuğun bakımında yapmış olduğu hatalardan da kaynaklı olabilmektedir. Kalça çıkıklığı riski taşıyan bebekler hekimler tarafından tespit edilmez ise ve ailelerde bu bebeklere yanlış davranışlarda bulunurlarsa ileriki zamanlarda sakatlık riski ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde en bilinen hata ise kundaklama yöntemidir. Bebekler 9 ay boyunca cenin pozisyonunda kaldıkları için doğduktan sonra kalçalarını ve dizlerini düz hale getirmekte zorlanırlar. Yaklaşık bir yıl içerisinde bebeklerin ayakları açılmaya başlar. Fakat ayakları düzgün olması için aileler bebekleri kundaklarlarsa kalça için riskli bir durum ortaya çıkmaktadır.

Çocuklarda kalça çıkığı belirtileri nelerdir?

Ebeveynler bebeğin altını değiştirirken bir ses duyduklarını ifade etmektedirler. Bazı durumlarda da anne ve babalar sadece elleri ile hissedebilmektedirler. Ayrıca bebeğin altını değiştirirken asimetrik bir durum gözlemleyebiliyorlar. Bu belirtiler aileleri şüpheye düşürmektedir. Eğer ki anne bebeğin kalçasında bir problem olduğunu düşünüyor ise mutlaka Uzman bir hekim tarafından incelenmelidir. Ülkemizde her yenidoğan bebek çocuk doktoru ve aile hekimi tarafından muayene edilmektedir. Eğer farklı bir durum söz konusu ise çocuk ortopedistlere yönlendirilmektedir. Ultrasonografik ve sonografik incelemeler ile Uzman hekimler tarafından kesin tanı konulmaktadır.

Çocuklarda kalça çıkığı zamanında tespit edilemezse nasıl sorunlar yaratır?

Kalçanın yerinde yeterli gelişim göstermediği durumlarda yaşanan sorunlar ile kalçanın çıkık olduğu durumlarda yaşanan sorunlar birbirinden farklı problemlerdir. Kalça çıkık ise ve tek taraflı ise ciddi bir topallama gözlemlenmektedir. Bu durum çocuğun ilk yürümeye başladığı zamanlarda dahi ortaya çıkabilmektedir. Eğer ki kalça her iki tarafta da çıkmış ise ağrı şikâyetleri erken dönemde de başlamaktadır. Kalça yerinde fakat yeterli derecede gelişim göstermiyor ise doğru yüklenmemeye bağlı olarak kireçlenme meydana gelebilir. Kireçlenme; kalça çevresinde yetersiz hareket ile 30'lu yaşlarda ciddi ağrıların oluştuğu bir rahatsızlıktır.

Çocuklarda kalça çıkığı tedavisi nasıl yapılır?

Doğumdan sonra hemen fark edilen kalça çıkıklığı tedavisi daha kolaydır. Erken dönemde teşhis edildikten sonra çocuklara, cihazlama yöntemi ile giyebileceği bazı aparatlar takılmaktadır. Eğer bu yöntem yeterli olmaz ise cerrahi müdahale yapılmalıdır.

Çocuklarda Kalça Çıkığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kırık Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lif Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Lif Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çapraz Bağ Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çapraz Bağ Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağı Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağı Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Kol Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kırık Kol Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dizde Kas Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Kas Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Çatlağı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Makat Çatlağı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kalça Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kırığı Belirtileri ve Tedavisi